خانه آرامگاه و قبر فروش قبر و آرامگاه تعیین قیمت قبر در بهشت زهرای تهران

تعیین قیمت قبر در بهشت زهرای تهران

بررسی لایحه تعیین بهای خدمات (قیمت قبر در بهشت زهرا) و سایر موارد

شورای شهر تهران در پی پایان بخشیدن به نابه‌سامانی قیمت قبرهای بهشت زهرا است تا دست دلالان را از سودجویی در این  حوزه کوتاه  کند. برهمین اساس «» را مطرح کرده و قیمت قبرها را افزایش داده است.

«رحمت الله حافظی»، عضو کمیسیون سلامت، خدمات شهری ومحیط زیست شورای شهر تهران به مهر گفته است: «شاید قیمت قبور در این لایحه کمی افزایش پیدا کرده باشد اما می تواند نابه سامانی ها و هرج و مرجی که در حوزه قیمت قبور وجود داشت را بر طرف کند. زیرا بر اساس ضوابط جدید، دیگر کسی نمی تواند قبر ۱۰۰ تومانی بخرد و گران بفروشد. در گذشته یک قبر را برخی می توانستند به قیمت هزار ریال بخرند و یا مشابه آن را به دیگری به قیمت ۳۵ میلیون تومان بفروشند.»

وی توضیح داده است:«برخی افراد که درگذشته با یک تلفن برای نزدیکان و آشنایان خود قبرهای ارزان قیمت می خریدند، با این لایحه موافق نیستند. اماضوابط جدید زمینه هرگونه اجحاف به شهروندان را از بین می برد و مشخص می کند هر قطعه ای چه قیمتی دارد و دیگر قبر ۳ تا ۵ میلیونی به قیمت ۱۰ تا ۳۰ میلیون به فروش نمی رود و قیمت قبور و خدمات قابل عرضه در بهشت زهرا شفاف سازی می شود .»

قیمت قبرهای طبقه ۲ و ۳

 

بر اساس ماده واحده لایحه «اصلاحیه مصوبه تعیین بهای خدمات قابل عرضه در سازمان بهشت زهرا»، سازمان بهشت زهرامکلف است برای دفن اموات در چارچوب وظایف قانونی شهرداری ها نسبت به دفن در کلیه قطعه های باقی مانده فاز سوم تا سقف ۵۰ درصد ظرفیت این قطعه ها به طور رایگان اقدام کند و در صورتی که وابستگان متوفی تمایل به در اختیار گرفتن طبقه های بالای این قبرها را داشته باشند، هزینه هابه ازای واگذاری هر قبر معادل هفت میلیون و ۵۰۰هزار ریال تعیین می شود.

قبرهای یک تا ۲ میلیونی

 

هزینه واگذاری هر قبر در قطعه های باقی مانده در فاز سوم در ظرفیت پذیرش ۵۰ تا ۶۰ درصد، معادل ۱۰ میلیون  ریال، در ظرفیت پذیرش ۷۰ تا ۸۰ درصد معادل ۱۵ میلیون ریال و از سقف ۸۰ تا ۱۰۰درصد، معادل ۲۰ میلیون ریال تعیین می شود.

قبرهای ۶ میلیونی

 

براساس این لایحه، هزینه واگذاری هر قبر در قطعه های فاز دوم بهشت زهرا (قطعه های ۲۰۰ تا ۲۵۸) تا سقف ۷۰درصد ظرفیت معادل ۱۵ میلیون ریال، از سقف ۷۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت قطعه ها معادل ۳۵ میلیون ریال، تا ۹۰ درصد ظرفیت قطعه ها ۶۰ میلیون ریال و در ظرفیت ۹۰ تا ۱۰۰درصد ۸۰ میلیون ریال تعیین می شود.

زمین در فاز اول بهشت زهرا متری چند؟

 

هزینه واگذاری هر قبر در کلیه قطعه های فاز اول بهشت زهرا شامل قطعه های یکم تا یک‌صد و دوازدهم به جزء قطعه های ۳۲، ۳۵، ۸۴، ۸۶ و ۱۰۰، دویست میلیون ریال و قطعه های ۳۲، ۳۵، ۸۴، ۸۶، ۱۰۰، یکصد و هفتاد میلیون ریال تعیین می شود.

خدمات مورد نیاز در بهشت زهرا
در مراسم تدفین و یادبود در مزار شما ممکن است خدمات مختلفی را نیاز داشته باشید که این خدمات توسط افراد مختلفی ارائه می شوند. این خدمات شامل پذیرایی چای و نسکافه و آب معدنی، حلوا و خرما، تاج گل، گل آرایی و شمع آرایی، نیروی خدماتی، چادر و سایبان و صندلی، میز پذیرایی، اکو و مداح، مداحی با نی و دف، پک پذیرایی و …. است. ما در سایت راجعون سعی می کنیم جهت راحتی شما تمامی خدمات را به صورت تخصصی گرد آوری نماییم.
برای دیدن مجموعه خدمات مرتبط با بهشت زهرا به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات مورد نیاز در بهشت زهرا

نرخ جدید هزینه های دفن

 

این لایحه هزینه خدمات تغسیل و تکفین و حمل جنازه با آمبولانس عمومی با ظرفیت چهار نفر متوفی را برای هر نفر سه میلیون ریال تعیین کرده است. این هزینه برای کودکان تا هفت سال معادل ۵۰ درصد مبلغ یاد شده خواهد بود. در صورت درخواست آمبولانس خصوصی برای هر نفر متوفی، علاوه بر این مبلغ، چهار میلیون  ریال از متقاضی دریافت خواهد شد. هم چنین حمل جنازه به شهرستان به ازای هر کیلومتر طول مسیر رفت تا مبلغ ۸هزار ریال تعیین می شود.

بر اساس این اصلاحیه، هرگونه تغییر تعرفه های این مصوبه و هم چنین تعرفه قبرها در فازهای توسعه ای بهشت زهرا منوط به ارایه لایحه از سوی شهرداری تهران و تصویب شورای اسلامی شهر تهران خواهد بود. هم چنین شهردار تهران مکلف است سالانه گزارش حسن اجرای این مصوبه را به شورا ارایه کند.

این لایحه شهرداری تهران را موظف کرده است نسبت به کفن و دفن شهدا و خانواده آن ها شامل پدر، مادر، همسر و فرزندان شهید، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر از آن، آزادگان و همسر آن ها، اهداکنندگان عضو، مشاهیر، کارکنان تمام وقت و بازنشستگان بهشت زهرا مشروط به آن که قبلا قبر به آن ها واگذار نشده باشد، با تایید مراجع ذی‌ربط و با رعایت ضوابط و مقررات موضوعه برای یک نوبت به صورت رایگان اقدام کند.

بنابراین لایحه، دفن شهدا و خانواده آن ها با تایید رسمی بنیاد شهید انقلاب اسلامی و مشاهیر شهر تهران بر اساس آیین نامه ای که به تصویب شورای شهر تهران می رسد، خواهد بود.