تیمسار نادر جهانبانی

تیمسار نادر جهانبانی

نادر جهانبانی

تیمسار نادر جهانبانی، معروف به ژنرالِ چشم آبی، دشمن قسم خورده عراقیها که بر خلاف دستور شاه،با جنگنده خود بر فراز کاخ ریاست جمهوری عراق پرواز کرد و دیوار صوتی را شکست و با این کار، صدام حسین رئیس جمهور وقت عراق را به استهزاء گرفت… او یک سرباز شایسته و یک مرد تمام عیار بود که بعد از انقلاب خاک ایران را ترک نکرد و در ۲۲ اسفند سال ۱۳۵۷ توسط خلخالی تیرباران شد. تیمسار نادر جهانبانی در آخرین لحظه ها و در پای جوخه آتش بعنوان آخرین تقاضا که همه گمان میکردند درخواست عفو و بخشش باشد، اعلام کرد: هنگام تیرباران چشمهایم را نبندید،میخواهم شاهد پرواز گلوله ها باشم… شاید هیچکس به اندازه صدام حسین،رئیس جمهور عراق از اعدام تیمسار جهانبانی خشنود نشد.
وی در قطعه ۸۲ ردیف ۳۸ قبر ۳۵ بهشت زهرای تهران آرمیده است.

نادر جهانبانی

نادر جهانبانی


 

در دادگاه خلخالی

نادر جهانبانی

نادر جهانبانی

وقتی سپهبد جهانبانی را برای محاکمه آوردند، کاغذی بر گردنش انداختند تا جرمش را بنویسند، اما به نظر می‌رسید او جرمی نداشت، کسی هم پیدا نشد شهادت دهد او جرمی انجام داده. پس روی کاغذ سفید نوشتند: سپهبد نادر جهانبانی عامل فساد. متن

حکم کیفرخواست که در دادگاه برای وی خوانده شد بدین شرح است:

نادر جهانبانی با اشتغال در سمت‌های حساس نظامی و این اواخر ورزشی و نظایر آن با رژیمی که با ساقط کردن حکومت ملی شرعی به طریق غاصبانه و با ارادهٔ اجنبی در ایران سلطه پیدا کرده و مملکت را در جهت ارادهٔ اجنبی و در جهت خلاف شرع و مصلحت مملکت و ملت به قهقرا می‌برد و به نابودی می‌کشاند با اقدام علیه امنیت و قیام برای متزلزل کردن اساس استقلال و فساد در ارض و محاربه با خدا و نایب امام علیه السلام مطابع قوانین الهی و قوانین جاریه در زمان ارتکاب جرایم تقاضای رسیدگی و صدور حکم اعدام و مصادرهٔ اموال شخصی ایشان و آن مقدار از اموال که به خاطر فرار از ادای دین به صاحبان اصلی به فرزندان و اقربای نزدیک انتقال یافته‌است از طرف دادسرای کل انقلاب اسلامی از دادگاه دارم.

دفاعیات

پس از ارائهٔ متن کیفرخواست هنگامی که نوبت به دفاعیات وی رسید گفت:

آنچه را که شما مطرح کردید آنقدر مسخره و احمقانه‌است که من لزومی به پاسخ گفتن به آن نمی‌بینم اما چند دروغ بزرگ گفتید که همراه با اتهام زدن‌های شما نشان می‌دهد که حکم شما علیه من مثلا صادر شده و همچنین حکایتگر این حقیقت است که شما نه تنها مسلمان نیستید بلکه مشتی بی وطن، بی دین و مزدور که به دستور اربابانتان فقط و فقط قصد ویرانی کشور من و ارتش سرزمین مرا دارید.

پدر من جاسوس روس نبود، بلکه افسری ایرانی بود که در روسیه درس خوانده، من هم هرگز عامل کشوری نبودام بلکه در سالهایی که شما برای لقمه نان مزدوری، سر حسین را از این منبر به آن منبر می‌کشاندید. در آمریکا به عنوان بهترین و با استعدادترین خلبان ایرانی، بر اوج ابرها پرواز می‌کردم. حال شما چگونه به خود اجازه می‌دهید به من تهمت خیانت بزنید. شما از خود خجالت نمی‌کشید شما از مردم شرم نمی‌کنید؟ شما از هزاران جوان ایرانی که من با همه تلاش در راه فراهم کردن وسایل ورزشی و ایجاد امکانات جهت تربیت روح و جسم آنها، در ماه‌های گذشته کوشیده‌ام، ازرم نمی‌کنید؟

شما که هستید؟ آیا به جز جمعی غارتگر و خونخوار و دوری از هر نوع صفت انسانی کسانی را می‌شناسید که چون شما بر هر آنچه ملی و ایرانی است تیغ بکشند؟ آقایان من پنجاه یک سال به خوبی و نیکی زندگی کرده‌ام و قرارگاهم آسمان‌ها بود. پاسخی به یاوه گویی‌های شما ندارم. به دستوری که اربابانتان داده‌اند عمل کنید، ولی مطمئن باشید که مردم ایران خیلی زود از خواب فعلی بیدار می‌شوند و این تب که با دروغ و تزویر شما به آن در جان و روح آنها رخنه کرده، بسیار سریعتر از آنچه فکر کنید فرو خواهد نشست. آنگاه شما هستید و خشم ملتی که به تار و پود شما آتش می‌کشد.

من دفاع خاصی ندارم ولی من هیچ وقت بر ضد انقلاب کاری نکرده‌ام به هر حال دیگر مهم نیست و من آمادهٔ اعدام هستم.

در حین اعدام نادر جهانبانی خود فرمان آتش را صادر کرد. زمانی که جوخه اعدام به طرف او نشانه رفته بودند وآماده شلیک بودند او فریاد زد::آتش::

ناگفته‌های زندگی سپهبد جهانبانی برای اولین‌بار از زبان فرزندش

سپهبد نادر جهانبانی متولد ۲۷ فروردین سال ۱۳۰۷ از خلبانان ویژه نیروی هوایی ارتش ایران پیش از انقلاب اسلامی بود. از او به عنوان یکی از بهترین خلبانان عصر خود نام می‌برند.

نادرجهانبانی در سن ۱۸ سالگی وارد دانشگاه خلبانی نیروی هوایی روسیه شد. پس از اتمام تحصیلات وارد نیروی هوایی ایران شد. پس از آن نادرجهانبانی برای آموزش دوره خلبانی جت راهی آلمان شد. نادر جهانبانی در آلمان با لیدر تیم آکروجت آمریکا آشنا می‌شود و از طریق او فنون آکروباسی هوایی با هواپیمای جت را فرا می‌گیرد. سپهبد نادر جهانبانی پس از بازگشت به ایران اولین تیم آکروجت ایران را به تشکیل می‌دهد.

پدر سپهبد نادرجهانبانی، امان‌الله جهانبانی از فرماندهان ارتش، وزیر و سناتور بود. مادر او نیز روس‌تبار بود. همسر نادر جهانبانی فرخ زنگنه و دو فرزند او انوشیروان و گلنار نام دارند.

او بنیان‌گذار و سرپرست تیم آکروجت تاج طلایی ایران بود.

نادر جهانبانی تیم آکروجت تاج طلایی را در سال ۱۹۵۸ بنیان نهاد.

یک سال پس از تشکیل تیم آکروجت تاج طلایی، در مسابقه‌ای با حضور ایران، نیروی هوایی آمریکا و نیروی هوایی بریتانیا، تیم ایران مقام نخست را به دست آورد.

با وقوع انقلاب اسلامی در سال ۵۷، سپهبد نادر جهانبانی دستگیر و ۲۲ اسفند ۱۳۵۷ به حکم صادق خلخالی حاکم شرع وقت در پشت بام مدرسه علوی تیرباران شد.

داستان‌های بسیاری درباره توانایی‌های سپهبد نادر جهانبانی در خلبانی وجود دارد که برخی غیرواقعی هستند و برخی حقیقت دارند.

انوشیروان جهانبانی (فرزند نادر جهانبانی) درباره روایت‌های نادرست از سپهبد نادر جهانبانی می‌گوید: «متاسفانه خیلی از این داستان‌ها غلو است. مثلا این‌که پدرم با هواپیما از زیر پل کارون پرواز کرد دروغ است. این کار بی‌انظباطی است و پدرم خلبان بسیار با انضباطی بود و ابدا چنین کاری نمی‌کرد و این داستان سال‌های سال است که روایت می‌شود.»

«داستان غیرواقعی دیگر این است که پدرم بدون اجازه پادشاه به عراق پرواز کردند و هواپیماهای عراقی ایشان را محاصره کردند و به بغداد بردند و پدرم با مهارت از چنگ آن‌ها فرار کرد. این داستان از ابتدا تا انتها دروغ است.»

«یکی دیگر هم این‌که می‌گویند پدرم فانتوم را از روی جاده بلند کرده است، ‌آن هم در حالی که آمریکایی‌هایی که آن‌جا بودند می‌گفتند این کار خیلی اشتباه و خطرناکی‌ست. پدرم هیچ وقت چنین کاری نکرده است. متاسفانه این داستان‌ها مدام دارد بیشتر و بزرگ‌تر می‌شود و زیاد باعث افتخار نیست.»

در صفحات اینترنتی بسیاری، متنی با عنوان دفاعیه سپهبد جهانبانی در دادگاه وجود دارد. فرزند سپهبد نادر جهانبانی در این باره می‌گوید: «درباره دادگاه خیلی چیزها نوشته شده که به نظر من خیلی دور از حقیقت هستند. واقعا چه در دادگاه پیش آمد، ما نمی‌دانیم. خیلی جمله‌ها وجود دارد که پدرم هیچ وقت نمی‌گفتند و این جمله‌ها را بعدها مرتب اضافه می‌کنند.»

سنگ قبر نادر جهانبانی

سنگ قبر نادر جهانبانی

۳۳ Comments on “تیمسار نادر جهانبانی”

 • منصور wrote on ۶ مهر, ۱۳۹۳, ۹:۰۹

  خدا رحمتش کنه ….شیرمرد ایران زمین……روحش شاد…نامش جاودانه باد

 • محمد wrote on ۲۷ دی, ۱۳۹۳, ۱۷:۳۸

  همواره یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.ایزد نابودگر نابودگرانش باد.

 • مرتضی wrote on ۲۸ دی, ۱۳۹۳, ۲۰:۵۵

  درود و رحمت خدا بر این پاکان که اسیر جهل نسلی شدند که به سادگی فریب مکر روباه صفتان و سفاکان زمان را خورده بودند . اینان سمبل آبروی ایران بودند ، روحش شاد

 • محمد wrote on ۲۳ بهمن, ۱۳۹۳, ۱۸:۰۳

  خدایش بیامرزد، تمام کسانی که برای سربلندی این سرزمین زحمت کشیدند.

 • اراد wrote on ۳۰ بهمن, ۱۳۹۳, ۱۲:۳۷

  درودبه روح پاکش که که برای نام کشورش ازجان گذشت.روحش شادیادش دردلهابماندـوالگویی باشدبرای دلیرمردان ایرانی

 • میثم wrote on ۶ فروردین, ۱۳۹۴, ۲۳:۵۰

  روحش شاد و یادش گرامی 
  خدا لعنت کنه بر عاملان نابود گرش 

 • حمید wrote on ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۴:۱۰

  روحش شاد و یادش گرامی،خیلی از مردان وطن پرست. توی اون شرایط به هیچ جرمی اعدام و یا ناچار به ترک وطن و گوشه گیری شدنند

 • بابک wrote on ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۷:۴۵

  یادش گرامی و روانش شاد
  هیچ چیز بجز نادانی مردم،باعث مرگ او نشد.ما مردان زیادی نظیر جهانبانی رو از دست دادیم و غافل از اینکه بدونیم چه سرمایه های بزرگی برای کشور ما بودند.اگه مردم ذره ای فکر میکردند و چشم و گوش بسته از کسی پیروی نمیکردند،الآن پیشرفته ترین کشور، ایران بود.شک نکنید.
  حتما” با دسته گلی بر سر آرامگاه این بزرگمرد خواهم رفت اما چه سود.

 • جهانبانی wrote on ۸ خرداد, ۱۳۹۴, ۹:۴۳

  خداوند پسر عموی جد منو بیامرزه که امروزه باعث افتخار بنده شده و امیدوارم بتونم راهشو ادامه بدم…

 • reza wrote on ۲۷ خرداد, ۱۳۹۴, ۶:۴۹

  درود خدا بر تمام وطن پرستان ایران زمین روزی همه چیز آشکار خواهد شد تمام جنا بتها و دروغ و حیله گری دشمنان این سر زمین

 • علی ارشادی فارسانی wrote on ۱۷ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۸:۴۲

  داستانی کاملا دروغ
  چرا که صدام حسین سال ۱۳۵۸ به ریاست جمهوری عراق رسید که یک سال بود در ایران رژیم شاهنشاهی سرنگون شده بود.
  لطفا قبل از گذاشتن هر مطلب یکم مطالعه هم داشته باشین.

 • ali wrote on ۲۳ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۳:۵۸

  روحش شاد راهش پر رهرو

 • خدا wrote on ۲۸ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۲:۴۵

  درود خدا بر تمام وطن پرستان ایران زمین روزی همه چیز آشکار خواهد شد تمام جنا بتها و دروغ و حیله گری دشمنان این سر زمین

 • سرباز wrote on ۹ شهریور, ۱۳۹۴, ۱۳:۵۵

  من سربازتم تیمسار قهرمان تو نمردی

 • مونس wrote on ۱۸ شهریور, ۱۳۹۴, ۶:۰۹

  درود برتو بر نامت بر شرفت بر وطن پرستیت تو مایه افتخاری نه این به اصلاح مسلمان نما ها این ها یه مشت عرب بی ناموسند که خودشونو ایرانی جا زدند وگرنه ایرانی واقعی تو بودی 

 • ناصر wrote on ۱۹ شهریور, ۱۳۹۴, ۲۰:۰۲

  درود به روان پاکت تیمسار،ولعنت دائم خدا بر قاتلانت،ضمنا آقای ارشادی فارسانی صدام حسین چندسال قبل از اینکه به ایران حمله کنه رئیس جمهور عراق بود چراکه قرارداد الجزائر در سال ۷۵ میلادی با شاه ایران امضاکردیعنی چهارسال قبل از اینکه انقلاب بشه تو ایران

 • مجید wrote on ۲۱ شهریور, ۱۳۹۴, ۸:۲۸

  آقای علی ارشادی فارسانی :

  صدام در سال ۱۳۵۵ (۱۹۷۶) به درجهٔ ژنرالی نیروهای مسلح عراق رسید. او به سرعت در حال تبدیل شدن به مرد شماره یک دولت بود. صدام قبل از این‌که در سال ۱۳۵۸ (۱۹۷۹) به طور رسمی قدرت را به دست بگیرد، عملاً تبدیل به رهبر عراق شده بود. او کم‌کم شروع به تحکیم قدرت خود بر دولت عراق و حزب بعث کرد. ارتباطات اعضای حزب با دقت کنترل می‌گردید و حلقهٔ حمایت از صدام در حزب بعث قوی‌تر می‌شد.

  پس از آن‌که احمد حسن البکر، رئیس جمهور پیر و ضعیف عراق به تدریج توانایی رسیدگی به امور دفتری خویش را از دست داد، نقش صدام به عنوان چهرهٔ دولت عراق در داخل و خارج از کشور پررنگ‌تر گردید. او به زودی معمار سیاست خارجی عراق شد و در تمامی جلسه‌ها و دیدارهای دیپلماتیک به عنوان نمایندهٔ ملت عراق حاضر می‌شد. صدام در اواخر دههٔ هفتاد میلادی عملاً تبدیل به رهبر بلامنازع عراق گردیده بود. (به نقل از ویکیپدیا)
  البته بهتره که رشادت های این مرد تکذیب بشه و مهر تاییدی بخوره به دلیل اعدامش که (عامل فساد) بود

 • حمید wrote on ۷ مهر, ۱۳۹۴, ۱۶:۵۹

  مونس من هم عربم عرب ایرانی و به این مرد افتخار میکنم ولی دلیل نمیشه هر گندبازی که اعراب خلیج درمیارن به ما هم نسبت بدید ما زمان جنگ پا به پای دیگر جوانان ایران عزیز از وطنمون دفاع کردیم و رو در روی صدام به قول تو عرب جنگیدیم و چه بسیار بچه هامون یتیم و زنانمون بیوه شدند من عربم ولی به زبان شیرین فارسی حرف میزنم و افتخار میکنم که ایرانی ام من هم تو همین خاک به خدمت مقدس سربازی رفتم و تا اخر عمرم خودمو سرباز ایران میدونم چون ایرانو دوست دارم انصافا بین حرفاتون حد اقل یه بلانسبتی بگبد

 • Erfan wrote on ۴ آبان, ۱۳۹۴, ۷:۳۱

  ژنرال چشم آبی، افتخار تمامی مردم ایران هستن. وقتی به این فکر میکنم که یک شخص بزرگوار مثل ایشون توسط …. ترین فرد روزگار اعدام شده، گریه ام میگیره. خداوند نابود کنه هر کسی که چشم دیدن یه ایرانی دل سوز رو نداره.

 • من wrote on ۵ آبان, ۱۳۹۴, ۲۱:۵۷

  جدا متاسفم براتون که حامیان رژیم جنایتکار و فاسد پهلوی رو دوست دارید…. وای بر شما

 • مرجان wrote on ۲۳ آبان, ۱۳۹۴, ۱۷:۲۸

  اختلاص های امروز…. خط فقر مردم….. انقلاب… اهداف….. ارتش….. خلبان….حکومت پهلوی!!! 

 • الیاس wrote on ۱۳ آذر, ۱۳۹۴, ۱۰:۱۰

  اقای ارشادفارسانی حتماقرداد۱۹۷۵الجزایرراهم بعدازانقلاب بود که صدام ان راامضانمودوبعداجلوی چشم همگان ان راپاره  کرده وباوحشی گری به ایران ماحمله نمودوجنگ ویرانگررااغازکرداگراحساسی وعجولانه تصمیم نگرفته بودیم افسران شجاع ودلیرخودرااعدام زندانی فراری نداده بودیم ارتشمان ازهم نپاشیده بودصدام جرات حمله به ایران مارانداشت واین همه مردان جوانان زنان ماکشته نمیشدنندوشهرهایمان ویران نشده بودهمان مردان جوانانی که رفتن جان برکف ازاین کشوردفاع کردن قبل ازانقلاب بدنیاامده بودنندوتربیت شدنندامثال جهانبانی هاودیگرافسران چه هزینهایی بابت تربیت ان شدولی افسوس 

 • babak wrote on ۱۳ آذر, ۱۳۹۴, ۱۰:۱۷

  اقای ارشادفارسانی حتماقرداد۱۹۷۵الجزایرراهم بعدازانقلاب بود که صدام ان راامضانمودوبعداجلوی چشم همگان ان راپاره  کرده وباوحشی گری به ایران ماحمله نمودوجنگ ویرانگررااغازکرداگراحساسی وعجولانه تصمیم نگرفته بودیم افسران شجاع ودلیرخودرااعدام زندانی فراری نداده بودیم ارتشمان ازهم نپاشیده بودصدام جرات حمله به ایران مارانداشت واین همه مردان جوانان زنان ماکشته نمیشدنندوشهرهایمان ویران نشده بودهمان مردان جوانانی که رفتن جان برکف ازاین کشوردفاع کردن قبل ازانقلاب بدنیاامده بودنندوتربیت شدنندامثال جهانبانی هاودیگرافسران چه هزینهایی بابت تربیت ان شدولی افسوس 

 • مهرداد wrote on ۱۵ آذر, ۱۳۹۴, ۱۲:۳۶

  روحش شاد و یادش گرامی حیف و صد افسوس عقاب بلند بالایی چون ….شد

 • حسن wrote on ۱۶ آذر, ۱۳۹۴, ۶:۳۶

  روحش شاد یادش گرامی باد کسی که صدام ملعون را بزانو درآورد

  ضمنا برادر عرب خلیج فارس نه خلیج خواهشا آگاه باشید

 • سینا wrote on ۲۳ آذر, ۱۳۹۴, ۹:۴۹

  منبع این مطلب کجاست

 • کلات wrote on ۲۸ آذر, ۱۳۹۴, ۵:۲۸

  ای مرد غیرتمند ایران زمین . در جهنم بسوزد دست …. تو را امضا کرد.

 • کلات wrote on ۵ دی, ۱۳۹۴, ۷:۲۰

  خداوند روح تمام کسانی که وطن پرست هستند شاد کنه.
  و خداوند کسانی که به ایران خیانت میکنند رو نابود کنه…

 • حمید wrote on ۱۰ دی, ۱۳۹۴, ۲۱:۵۸

  درود بر شرف و غیرت سپهبد نادر جهانبانی.

 • راجعون wrote on ۱۲ دی, ۱۳۹۴, ۸:۰۳

  باسلام و احترام
  بر اساس اطلاعاتی که در اینترنت وجود دارد سعی شده است تا به صورت بی طرف مطالب آورده شود
  با تشکر

 • Mahdi wrote on ۱۹ دی, ۱۳۹۴, ۱:۵۵

  دوستان اولا صدام رئیس جمهور نبود و حسن البکر رئیس جمهور بود و صدام به عنوان محسن وزیر قرارداد الجزیره رو أمضت کرد،. دوما دیوار صوتی بوروس کأخ حسن البکر شکستن شد, سوما أفای جهات بانی بخاطر إنجامینا عملیات سوخوى بازداشت شد و بعد از قرارداد الجزیره أزاد و از طرف شاه ترفیه کرفت، لطفا کمی مطالعه کنید

 • میثم wrote on ۱۹ دی, ۱۳۹۴, ۲۱:۵۴

  درسته که تمام این مطالب صحت نداره ولی خیلیش راسته شکی در توانایی و وطن پرستی جناب جهانبانی نیست.من یه دوستی دارم که پدرش از شاگردان جهانبانی بود.بعد از مرگ جهانبانی به خاطر علاقه به او فامیلیش رو عوض کرد پ گذاشت جهانبانی.لازم به ذکره تیمسار جهانبانی از فرماندهان محبوب نیروی هوایی بود.روحش شاد

 • ا.ب.د.ن wrote on ۱۵ بهمن, ۱۳۹۴, ۹:۴۸

  روحش شاد کاشی کارگردانی پیدا می شد که زندگی شیر مردان و زنان ایرانی رابه تصویر سینما بکشد تا نسل آینده از تفکرات انسانهای متمدن ویا مذهبی یا هر اسم دیگری که بنامشان می گذاریم آگاه شوند باید سعی کنیم قواعد درست اندیشیدن ، درست زیستن و درست بیان کردن را یاد بگیریم و از دروغگویی ، ریاکاری دور باشیم

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2016 راجعون. محفوظ است.