خانه اطلاعات علمی سنگ قبر فروشان : گزارش خبرگزار برنا از بازار

سنگ قبر فروشان : گزارش خبرگزار برنا از بازار

سنگ قبر فروشان : بررسی بازار سنگ قبر فروشان

 

علاقه بسیاری از ایرانیان و بخصوص شهروندان تهرانی به برگزاری مراسم های ترحیم تجملاتی باعث شده است هزینه های جانبی این مراسم به طور اعجاب آوری بالا برود و مصداق عینی “مرده‌پرستی” را در خاطر انسان یادآوری کند. بنا بر این گزارش، سفارش و نصب سنگ قبرهای گران و تجملاتی در میان بسیاری از مردم به یکی از مسائل مهم و حیاتی و البته به گفته برخی موجبات آبروداری(! ) صاحبان مجالس به حساب می آید که افراد را مجاب می کند برای حفظ آبرو به قیمت های باورنکردنی تن دهند.در این مقاله به بررسی بازار سنگ قبر فروشان می پردازیم.

بنا بر این گزارش، در حال حاضر تمایل اکثر مردم به خرید سنگ قبرهای گرانیت ایرانی است چرا که قیمت مناسب تری دارند اما اگر قیمت سنگ برای خانواده متوفی چندان مهم نباشد با تغییر جنس سنگ و پیشنهاد سنگ های گرانیت برزیلی و یونانی و یا سنگ مرمر هزینه سنگ قبر بسیار بالا می رود.

شواهد خبرنگار برنا از بازار سنگ قبر فروشان نشان می دهد قیمت سنگ قبر با توجه به زیبایی، اندازه، دوام و جنس سنگ بطور معمول از ۵۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان متغییر است اما بسیاری از خانواده های تهرانی ترجیح می دهند که قیمتی گزاف تر از این مبالغ را برای ساخت سنگ قبر مرده هایشان خرج کنند و پیش مرده‌ها آبروداری کنند!

به گفته یکی از سنگ قبر فروشان بسیاری از خانواده های تهرانی با تغییراتی که در نوع و اندازه سنگ قبر سفارشی می دهند گاه مبالغی تا سقف ۲۵ میلیون تومان و بیشتر را نیز برای سنگ قبر هزینه می کنند.

براین اساس انتخاب سنگ هایی مثل گرانیت برزیلی و مرمر _ سنگی که بیشتر در امام زاده ها و اماکن متبرکه استفاده می شود _ با قطری در حدود ۶۰ سانتی‌متر با نقش و نگارهای ویژه از جمله سفارشاتی است که قیمت سنگ قبر را بشدت افزایش می دهد.

برگزاری مراسم های عزاداری تجملاتی در حالی روز به روز در میان مردم در حال افزایش است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این رفتارها کم‌کم در حال تبدیل شدن به یک خرده فرهنگ نامناسب و غیر منطقی در میان خانواده های ایرانی است که می تواند در دراز مدت تاثیرات مخربی را بر باورها و نگرش های مردم نسبت به ماهیت مرگ بگذارد.

این در حالی است که طبق اعتقادات دینی و آموزه‌های اسلام، آنچه برای متوفی بیش از هر چیز دیگر یاری‌رسان و آرامش‌بخش است، خیرات و مبراتی است که باید بازماندگان برایش انجام دهند؛ آن هم وقتی که ازدواج و اشتغال مشکل عمده جوانان پایتخت و البته سراسر کشور است، با ۲۵ میلیون تومان سنگ قبر یک نفر، چند زوج می‌توانند با تهیه یک سقف استیجاری زندگی مشترک خود را آغاز کنند و یا چند جوان می‌توانند کاری برای خود دست و پا کنند..

قیمت سنگ قبر
قیمت سنگ قبر

یادآور می شود علاوه بر خرید سنگ قبر های چند میلیونی، تشریفات ریز و درشت دیگر تدفین مرده، مثل خرید قبر، گل آرایی، مراسم ختم و… نیز اسیر تجملات بسیاری شده است که برنا در گزارشات ویژه و آتی خودبه آنها خواهد پرداخت.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =