خانه آگهی درگذشت عبدالعزیز فرمانفرمائیان درگذشت

عبدالعزیز فرمانفرمائیان درگذشت

طراح استادیوم آزادی و فرودگاه مهرآباد تهران درگذشت

به گزارش اختصاصی  معماری نیوز، عبدالعزیز فرمانفرمائیان، از بنیان گذاران نظام مهندسی مشاور ایران روز جمعه ۳۱ خردادماه ۹۲ بر اثر بیماری طولانی‌مدت در شهر “پالما د مایورکا”  کشور اسپانیا درگذشت و فردا در آرامگاه “مون‌پارناس” پاریس به خاک سپرده خواهد شد.

عبدالعزیز فرمانفرمائیان از فرزندان عبدالحسین میرزا فرمانفرما یکی از رجال اواخر دوره قاجار و از برجسته‌ترین معماران وشهرسازان ایران است.

وی در سال ۱۲۹۹ در خانواده‌ای فرهنگی بدنیا آمد. او تحصیلات خود را در دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس گذراند و در آوریل دهه ۳۰  از دانشکده بوزار پاریس فارغ التحصیل شد و به ایران بازگشت. او ابتدا در گاراژ پدر خود کار طراحی را آغاز نمود. وی سپس در یکی از آتیله‌های دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران زیر نظر محسن فروغی همراه با مهندس آفتن دلیان، هوشنگ سیحون و حیدر غیایی به کار و تدریس مشغول شد.

از مهم‌ترین پروژه‌های معماری وی می‌توان به طراحی ساختمانهای «شرکت نفت»، «وزارت کشاورزی»، بورس تهران، «ساختمان اداری صدا و سیما»، کاخ نیاوران، کاخ مادر سعدآباد، فرودگاه مهرآباد، مجموعه ورزشی آزادی، مسجد دانشگاه تهران و نیز از مهم‌ترین پروژه‌های شهرسازی وی می‌توان به «طرح جامع شهر تهران» اشاره نمود که در قالب یک کتاب چاپ شد.

آقای فرمانفرمائیان طراحی استادیوم آزادی و فرودگاه مهرآباد تهران بود که از بناها و ساختمان های مدرن دوره پهلوی محسوب می شود.

برخی دیگر از آثار مهم طراحی شده توسط آقای فرمانفرمائیان، ساختمان‌های شرکت نفت، مسجد دانشگاه تهران، ساختمان راکتور اتمی دانشگاه تهران، ساختمان وزارت کشاورزی، ساختمان وزارت کار، ساختمان بانک اعتبارات ایران، ساختمان پست و تلگراف و تلفن، طرح اولیه فرودگاه جدید امام خمینی،ساختمان بورس تهران، دانشکده دامپزشکی، کاخ ملکه مادر در مجموعه سعد آباد، ساختمان اداری صدا و سیما و موزه فرش تهران است.

عبدالعزیز فرمانفرمائیان از تهیه کنندگان طرح جامع شهر تهران بود. برج های سامان و برج های ونک‌ پارک در تهران از مجموعه های مسکونی طراحی شده توسط اوست.

آقای فرمانفرمائیان تحصیلات خود را در دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس گذراند و در آوریل دهه ۳۰ خورشیدی به ایران بازگشت و پس از مدتی در یکی از آتلیه‌های دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به کار و تدریس مشغول شد.

او نوه دختری مظفرالدین شاه قاجار بود.

او ابتدا در گاراژ پدر خود کار طراحی را آغاز نمود. وی سپس در یکی از آتیله‌های دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران زیر نظر محسن فروغی همراه با مهندس آفتن دلیان، هوشنگ سیحون و حیدر غیایی به کار و تدریس مشغول شد.

هیچ اثری از وی در خارج از ایران در طی ٣۵ سال حضورش در خارج از ایران ثبت نشده است.

memarinews - 04-01-03-500

آثار مهم طراحی شده توسط فرمانفرمائیان می توان به آثار زیر اشاره کرد:

. استادیوم ورزشی آزادی
ساختمان‌های شرکت نفت
مسجد دانشگاه تهران
طراحی ساختمان جدید بانک مرکزی
طرح ساختمان راکتور اتمی دانشگاه تهران
طراحی آکادمی نیروی هوایی
دانشکده کشاورزی و دامپزشکی
ساختمان بانک کار
برج های سامان
ترمینال حجاج
ساختمان وزارت راه
کارخانه ارج
مدارس حرفه ای در سراسر کشور
برج های ونک پارک
ساختمان وزارت کشاورزی
هتل شمشک
ساختمان وزارت کار
بیمارستان دانشگاه اهواز
ساختمان بانک اعتبارات ایران
بیمارستان ارتش
ساختمان پست و تلگراف و تلفن
پاویون ایران در نمایشگاه بین المللی مونترال
فرودگاه مهرآباد
طراحی انجمن سلطنتی اسب
طرح اولیه فرودگاه جدید امام خمینی
تهیه طرح جامع شهر تهران
برجهای سامان
برجهای ونک‌پارک
ساختمان بورس
بانک صادرات اصفهان
کاخ مادر سعد آباد
کاخ نیاوران
کاخ پرنس خالد، ریاض، عربستان سعودی
ساختمان اداری صدا و سیما
کارخانه دارو پخش
موزه فرش تهران
شهرسازی و خانه سازی مس سرچشمه کرمان
شهرسازی و خانه سازی شرکت خانه در کرج، اصفهان و تهران
تعمیرات و نوسازی کاخ سفید ، کاخ وزارت دربار ، کاخ جهان نما، کاخ شهوند
بیش از یکصد خانه و ویلای شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 6 =