خانه اطلاعات علمی مطالب گوناگون فهرست ورزشکاران مشهوری که در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفتند
yadban pack

فهرست ورزشکاران مشهوری که در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفتند

۰
0
94

دو و میدانی

– سامسون کیمومبوا: نخستین ورزشکار دو و میدانی کنیا و آفریقایی که موفق شد رکورد ۱۰ هزار متر جهان را بشکند در ماه ژانویه در سن ۵۷ سالگی به سبب حمله قلبی درگذشت.او ۱۰ فرزند داشت. او که معلم دبیرستان بود رکورد ماده ۱۰ هزار متر را در رقابت های هلسینکی فنلاند در سال ۱۹۷۷ شکست.

– پیترو منیا : ورزشکار ایتالیایی و قهرمان ماده ۲۰۰ متر در رقابت های المپیک ۱۹۸۰ ایتالیا و رکوردار جهانی این ماده در روز ۲۱ ماه مارس در سن ۶۰ سالگی و در پی ابتلا به یک بیماری لاعلاج درگذشت . او در فینال ۲۰۰ بازی های جهانی مسکو از آلن ولز پیشی گرفت و قهرمان شد و ۱۷ سال این رکورد را حفظ کرد، بازی هایی که آمریکا به سبب حمله شوروی سابق به افغانستان آن را تحریم کرده بود. هوادارانش لقب « تیر جنوب » را به او داده بودند.

منیا در پنج المپیک حضور داشت او مدتی بعد اقرار کرد برای بالا بردن توان خود در مسابقه از هورمون رشد استفاده کرده است. البته این هورمون تا سال ۲۰۰۴ در فهرست داروهای ممنوعه قرار نداشت.

– آلن میمون:Alain Mimoun قهرمان فرانسوی رقابت های ماراتن المپیک در روز ۲۷ ژوئن در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

او با نام علی میمون ولد کاچا در الجزایر متولد شد .

او که در کنار نیروهای آزاد فرانسوی خدمت می کرد در سال ۱۹۴۴ در گلوله باران آلمان ها از ناحیه پای چپ به شدت مصدوم شد و یک جراح آمریکایی پیشنها قطع پای او را مطرح کرد اما او در مقابل این اقدام مقاومت کرد . در نهایت یک جراح فرانسوی او را نجات داد . او در رقابت های ملبورن قهرمان شد . او همچنین در مواد پنج هزار متر، ۱۰ هزار متر در سال های ۱۹۴۸ و ۱۹۵۲ در المپیک مدال نقره گرفته بود.

 

** بیسبال**

استن موسیال: این بازیکن مشهور بیسبال در روز ۱۹ ماه ژانویه در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

او که چهار فرزند داشت ، ۲۴ بار به عنوان ستاره مسابقات بیسبال انتخاب شد. موسیال هفت بار در لیگ ملی قهرمان شد و سه بار به عنوان با ارزش ترین ورزشکار بیسبال انتخاب شد و به قهرمانی تیم سنت لوئیس در سه تورنمنت جهانی در دهه ۱۹۴۰ کمک کرد. موسیال به نخستین بازیکن ۱۰۰ هزار دلاری تبدیل شد.

 

** بسکتبال **

سرگئی بلوف : او که در زمان قهرمانی تیم بسکتبال شوروی در المپیک ۱۹۷۲ عضو این تیم بود در روز سوم ماه اکتبر در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

بلوف – که همواره به عنوان بهترین بسکتبالیست غیر آمریکایی در جهان شناخته می شد – در بازی فینال المپیک مونیخ در سال ۱۹۷۲ ، ۲۰ امتیاز برای تیمش به دست آورد و در اوج دوران جنگ سرد تیم شوروی ۵۱ به ۱۰ تیم آمریکا را شکست داد.

او همچنین دو عنوان قهرمانی جهان را در سال های ۱۹۶۷ و ۱۹۷۴ و چهار عنوان اروپایی در سال های ۱۹۶۷، ۱۹۶۹، ۱۹۷۱ و ۱۹۷۹ به دست آورد .

– جری باس: مالک تیم لس آنجلس لیکرز و بازیکن سطح بالای بسکتبال که به هنگام خرید تیم لس آنجلس لیکرز در سال ۱۹۷۹ آن را به کلی دگرگون کرد در روز ۱۸ ماه فوریه در سن ۸۰ سالگی بر اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت .

باس تیم لیکرز را به یکی از بزرگترین تیم ها در لس آنجلس و ان بی ای تبدیل کرد . تیم لیکرز با ۱۰۰ میلیون دلار بیشترین دستمزد را به بازیکنان خود در ان بی ای می پردازد اما مجله فوربس ارزش این تیم را یک میلیارد دلار ارزیابی کرده است که پس از نیویورک نیکز در رده دوم قرار دارد.

 

** بوکس**

کن نورتون: قهرمان سابق بوکس جهان و یکی از بهترین بوکسورهای سنگین وزن در زمان خود در روز ۱۸ ماه سپتامبر در سن ۷۰ سالگی به سبب حمله قلبی درگذشت.

نورتون که در سال ۲۰۱۲ سکته کرده بود به سبب شکست دادن محمد علی در سال ۱۹۷۳ و شکستن فک او مشهور است . او در دوران حرفه ای خود ۴۲ بار پیروز شد و تنها هفت باخت و یک مساوی داشت و ۳۳ باز حریفان را ناک اوت کرد.

– تامی موریسون: قهرمان سابق سنگین وزن جهان که در سال ۱۹۹۶ به ویروس اچ آی وی – ایدز – مبتلا شد در روز یکم ماه سپتامبر در سن ۴۴ سالگی درگذشت . او از ورزشکاران مشهور بوکس در دهه ۱۹۸۰ و ۹۰ بود .

– یاکوب بیبی جیک ماتلالا: او که دو بار قهرمان جهان شد در روز هفتم ماه دسامبر در سن ۵۱ سالگی درگذشت.

او با یک متر و ۴۷ سانتیمتر قد کوتاه ترین بوکسور جهان در رده مگس وزن بود . او بوکسور مورد علاقه نلسون ماندلا رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی بود .

 

** کریکت **

مایک دنس: کاپیتان سابق تیم ملی کریکت انگلیس در روز ۱۹ آوریل در سن ۷۲ سالگی و پس از جدال طولانی مدت با سرطان درگذشت.

او تنها بازیکن متولد اسکاتلند بود که کاپیتان تیم کریکت انگلیس بود .

او سپس به حرفه داوری روی آورد و تصمیم بحث برانگیز او در مجازات شش بازیکن تیم کریکت هند در سال ۲۰۰۱ سبب شد او نتواند در بازی های بعدی مربیگری کند.

 

** دوچرخه سواری **

فیلیپه گومون : این دوچرخه سوار فرانسوی در پی حمله قبلی و به کما رفتن در روز ۱۷ ماه مه در سن ۴۰ سالگی درگذشت.

او دارنده مدال برنز در المپیک ۲۰۰ در ماده تایم تریل بود.

او در سال ۲۰۰۴ پس از اذعان به استفاده از مواد نیرو زا اعلام بازنشستگی کرد.

 

** فوتبال **

بیل فولکز: مدافع سابق تیم فوتبال منچستر یونایتد انگلیس و یکی از نجات یافتگان حادثه هوایی مونیخ در سال ۱۹۵۸ در روز ۲۵ ماه نوامبر در سن ۸۱ سالگی درگذشت. در حادثه هوایی مونیخ ۲۳ نفر کشته شده بودند.

او تنها یک بار پیراهن تیم ملی انگلیس را بر تن کرد و در سال ۱۹۵۲ برای نخستین بار پیراهن منچستریونایتد را پوشید و ۶۸۸ بار برای این تیم به میدان رفت. تنها رکورد برایان گیگز، بابی چارلتون و پل اسکولز از این حیث بیشتر از فولکز است.

او در ابتدا یک معدنچی بود . فولکز با منچستر یونایتد برای نخستین باز در سال ۱۹۶۸ قهرمان اروپا شد.

– گیلمار و نیلتون سانتوس:

این دو که عضو تیم ملی فوتبال برزیل بودند در سال های ۱۹۵۸و ۱۹۶۲ قهرمان جام جهانی شدند به ترتیب در روز ۲۵ ماه اوتو ۲۳ ماه نوامبر در سن ۸۳ و ۸۸ سالگی درگذشتند.

گیلمار دروازه بان بود و ۹۴ بار پیراهن تیم ملی برزیل را بر تن کرد در حالی که نیلتون ۷۵ بار پیراهن تیم ملی برزیل را پوشید . نیلتون همچنین از سوی فیفا بازیکن قرن بیستم نام گرفت.

-برایان گرینهوف: مدافع سابق تیم فوتبال منچستر یونایتد و تیم ملی انگلیس در روز ۲۲ ماه مه در سن ۶۶ سالگی درگذشت.

او ۱۸ بار پیراهن تیم ملی انگلیس را بر تن کرد و به همراه مارتین بوچان مدافع مرکزی بود.

– کان مارتین: این بازیکن ایرلندی که در چندین پست بازی می کرد هم برای تیم ملی ایرلند شمالی و هم برای تیم جمهوری ایرلند بازی کرد. او در روز ۲۴ ماه فوریه در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

او ۳۰ بار پیراهن تیم ملی جمهوری ایرلند را بر تن کرد .

– برونو متسو: سرمربی فرانسوی که به سبب هدایت تیم ملی سنگال و رهنمون کردن این تیم آفریقایی به مرحله یک چهارم پایانی جام جهانی ۲۰۰۲ مشهور بود در روز ۱۴ ماه اکتبر در سن ۵۹ سالگی به سبب ابتلا به سرطان درگذشت.

سنگال در جام جهانی ۲۰۰۲ تیم ملی فرانسه را شکست داد .

– ایلیا تسیمبالار : این هافبک تیم ملی فوتبال روسیه به سبب حمله قلبی در روز ۲۸ دسامبر در سن ۴۴ سالگی درگذشت او یکی از ستارگان تیم فوتبال اسپارتاک مسکو بود که در دهه ۱۹۹۰ هفت بار قهرمان شد.

– برت تروتمن: دروازه بان سابق تیم منچستر یونایتد انگلیس که با گردن شکسته در فینال جام اتحادیه انگلیس در سال ۱۹۵۶ بازی کرد در روز ۱۹ ماه ژوئیه در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

– ماریا دی ویلوتا راننده فرمول یک کن ونتوری بازیکن گلف، نوبیوکی آیهارا ژیمناست ، سر هنری سسیل در رشته اسب دوانی ، کلیف مورگانو روبرتو سورو در رشته راگبی، ریموندو دِ اینزو در رشته شنا و یلنا گنچیچ و پیتر گراف در رشته تنیس و آندرو بارت سیمپسون در رشته قایق رانی از جمله ورزشکارانی بودند که در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفتند.

منبع: شبکه اطلاع رسانی دانا

 

راجعون بزرگ ترین و مجرب ترین سایت تخصصی ارائه دهندگان خدمات ترحیم
درگذشت عزیزان، شرایط ویژه ای را ایجاد می نماید. ناگهانی بودن، ناآشنایی، شرایط روحی ناگوار و لزوم تداراکات سریع از ویژگیهای قالب این رخداد است. وب سایت راجعون سعی دارد تا با گرد آوری خدمات و اطلاعات مورد نیاز شما، حامی و همراه شما باشد.
جهت آشنایی با مجموعه خدمات مورد نیاز می توانید به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات ترحیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × دو =