yadban pack

مداح زن در مراسمات

۰
1
350

بررسی حضور مداحان خانم از دیدگاه سایت رجا در مراسمات

مداح زن در مراسمات و مجالس : مداحان زن همه فن حریف‌اند و اجرایشان تنها به مجالس عزاداری و مولودی ختم نمی‌شود چرا که برخی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند تا از مداحان برای گرم کردن مجلس استفاده کنند.

به گزارش برنا، با فرارسیدن اعیاد مذهبی و نزدیک شدن به جشن ها، بازار برگزاری مولودی و مراسم عقد و عروسی هم داغ می‌شود. با این حال حکایت برگزاری مراسم‌های صرفا زنانه حکایت متفاوتی است و چیزی که در این میان از اهمیت بیشتری برخوردار است پیدا کردن یک مداح مناسب است.

هر چند که بیشتر افراد ترجیح می‌دهند تا برای پیدا کردن یک مداح مناسب از دوست و آشنا کمک بگیرند اما مداحان خانم هم شیوه تبلیغی خاص خودشان را دارند.

آن‌هایی که تازه کارترند در مجالس کارت و شماره تلفنشان را تقسیم می‌کنند تا مشتری بیشتری جلب کنند و آن‌هایی که مشهورترند برای بالابردن اعتبارشان برای ماه‌های آینده وقت می‌دهند.

زن جوانی که کنار مداح میانسالی نشسته و منتظر است تا چند خطی را اجرا کند در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: برای این کار باید زحمت زیادی کشید. مدت‌ها کنار یک مداح معروف باید بخوانی تا کم کم تو را بشناسند و پیشنهاد کار داشته باشی. البته استعداد و داشتن صدای خوب و روی باز هم شرط است.

با این حال به نظر می‌رسد که مداحان زن این روزها همه فن حریف‌اند و اجرایشان تنها به مجالس عزاداری و مولودی ختم نمی‌شود چرا که برخی از خانواده‌ها که با موسیقی مخالفند ترجیح می‌دهند تا از مداحان خانم برای گرم کردن مجلس عروسی و حتی پاتختی و حنابندان استفاده کنند که البته اجرای این نوع مراسم شرایط و قیمت خاص خودش را دارد!

خانم “گ” مداح زن میانسالی است که به قول خودش محدوده خاصی ندارد و برای اجرای برنامه به هر نقطه تهران که باشد می‌رود البته هزینه آژانس رفت و برگشت را به طور جداگانه دریافت می‌‌کند.

قبل از هر سوالی بی‌مقدمه می‌پرسد: چه مراسمی دارید و چه زمانی است؟ و درباره هزینه اجرا هم می‌گوید: به نوع مراسم بستگی دارد. برای مولودی بدون دفنواز ۹۰هزار تومان، مولودی با پنج دفنواز ۱۴۰ هزار تومان است که معمولا برای یک ساعت اجرا است. برای مراسم عروسی، پاتختی و حنابندان هم نسبت به تعداد و نوع نوازندگان هزینه متفاوت است و معمولا از ۲۰۰ هزار تومان شروع می‌شود.

وی درباره نوع سازها هم توضیح می‌دهد: دف، تمپو، تمبک و درصورت تمایل ارگ هم داریم! که برای یک گروه کامل باید ۵۰۰ هزار تومان بپردازید.

بزرگ ترین و مجرب ترین سایت تخصصی ارائه دهندگان خدمات ترحیم
درگذشت عزیزان، شرایط ویژه ای را ایجاد می نماید. ناگهانی بودن، ناآشنایی، شرایط روحی ناگوار و لزوم تداراکات سریع از ویژگیهای قالب این رخداد است. وب سایت راجعون سعی دارد تا با گرد آوری خدمات و اطلاعات مورد نیاز شما، حامی و همراه شما باشد.
جهت آشنایی با مجموعه خدمات مورد نیاز می توانید به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات ترحیم

خانم”الف” مداحی است که بیشتر در محدوده خیابان پیروزی فعالیت می‌کند. از هزینه اجرا و زمان آن که سوال می‌کنید می‌گوید: برای مجلس عروسی سه دفنواز و تمپو داریم که ۳۵۰ هزار تومان هزینه دارد و برای یک ساعت و پانزده دقیقه برنامه است.

البته برخی از مداحان هم برای جلب مشتری بیشتر دست به ابتکار می‌زنند. خانم “ع” یکی از آن‌ها که بیشتر به اجرای مراسم با شیوه عربی معروف است. در مورد هزینه اجرای برنامه بی‌مقدمه می‌گوید: تا آخر سال وقت ندارم! و ادامه می‌دهد: قیمت امسال برای مراسم عزاداری با لت‌زنی ۱۰۰هزار تومان و اجرای مولودی با دف ۱۵۰ هزار و مراسم‌های دیگر با رقص عربی هم ۴۰۰ هزار تومان به بالا است که نسبت به تعداد رقاص‌ها متغیر است!

خانم “ر” مداحی است که به خاطر ظاهرش به یکی از خوانندگان آن ور آبی طرفداران زیادی به خصوص در قشر مرفه جامعه دارد. برای هر سوالی باید با مدیربرنامه اش هماهنگ شود. مدیربرنامه اش درباره هزینه اجرای برنامه می‌گوید: چون ایشان راننده شخصی دارند هزینه بالاتری دریافت می‌کند و نیازی به آژانس نیست. معمولا برای یک ساعت اجرای برنامه معمولی باید ۵۰۰هزار تومان بپردازید که اگر نوازنده هم بخواهید هزینه بالاتر می‌رود. ضمن این که نرخ اجرا در اعیاد مذهبی و روزهای عزاداری بیشتر است!

برخی از مداحان هم در صورت تمایل صاحب مجلس زمان بیشتری اجرا می‌کنند و حتی برخی از آن ها برای این که مشتری بیشتری به دست آورند اعلام می‌کنند که از از اول مراسم تا لحظه آخر اجرا خواهند داشت.

با کمی پرس و جو تازه می‌فهمید که شهرت مداح زن ، تعداد نوازندگان همراه، وضعیت ظاهری و …در هزینه دریافتی آن ها موثر است. ضمن اینکه صاحب مجلس موظف است هنگام مشایعت وی سهم قابل توجهی از همه اقلام خوراکی‌هایی که در مجلس سرو می‌شود برای مداح در نظر بگیرد تا خدایی ناکرده ناراحت و ناراضی مجلس را ترک نکند.

این که بار علمی این مداحان خانم در چه سطحی است و آیا از تحصیلات مرتبط با شغلی که در پیش گرفته اند برخوردارند یا خیر موضوع این گزارش نیست اما سوال این جا است که آیا نباید بر روی این شغل که این روزها افراد زیادی به آن مشغولند و از آن کسب درآمد می‌کنند نظارتی وجود داشته باشد؟

رجا

مقاله مداح زن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 17 =