خانه آگهی درگذشت مهدیه الهی قمیشه ای درگذشت

مهدیه الهی قمیشه ای درگذشت

۰
0
111

مهدیه الهی قمشه‌ای (زادهٔ ۱۳۱۶ خورشیدی – درگذشت ۱۹ تیر ۱۳۹۵)، شاعر، مولوی‌شناس و پژوهشگر ادبیات عرفانی بود.

وی به تحقیق در مثنوی مولوی و تحلیل و تفسیر ادبیات عرفانی و تطبیق آنها با موضوعات قرآنی می‌پرداخت و ابیات بسیار زیادی از مثنوی را از حفظ بود، و خود هم طبع شعری و ذوق ادبی داشته و «آتش» تخلص می‌کرد.

مهدیه الهی قمشه‌ای که از ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ به دلیل مشکلات تنفسی و عفونت ریه در بیمارستان آتیه بستری شده بود، عصر روز شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ در سن ۷۹ سالگی درگذشت. پیکر او، روز دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ از مقابل تالار وحدت تشییع شد و برای خاکسپاری در آرامگاه خانوادگیشان به لواسان منتقل شد.

در ایام بیماری اخیر وی، در دیداری افشین علا (دامادش) داشته آیت الله خامنه‌ای برای سلامتیشان دعا کرده بود.

برادر وی حسین الهی قمشه‌ای در مراسم درگذشت خواهرش با اشاره به دوستی و انسی که با وی داشته اظهار داشت: «فراق او برای من غیرقابل تحمل است.»

بسیاری از اهالی فرهنگ و سیاست از جمله افشین علا، ساعد باقری، سهیل محمودی، رضا رفیعی، فاطمه راکعی، حسام‌الدین سراج، عثمان محمدپرست (خوافی) استاد دوتارنوازی خراسان، عبدالجبار کاکایی، عبدالحسین مختاباد، محمود عزیزی، ناصر فیض، احمد مسجد جامعی، صالحی و سید محمود دعایی (دعایی بر وی نماز خواند) در مراسم درگذشت وی شرکت کردند.

مهدیه الهی قمشه ای درگذشت
مهدیه الهی قمشه ای درگذشت

درگذشت وی را هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور حسن روحانی و معاون اول وی اسحاق جهانگیری،(وزیر بهداشت)، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون قرآن و عترت وی،محمدرضا عارف،دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، با عنوان « «بانوی فاضله مومنه»، عارف، قرآن پژوه» تسلیت گفتند.

همچنین سید علی خامنه‌ای[۱۶] در پیامی درگذشت وی را با عنوان «بانوی ادیب و فاضل و پژوهشگر» تسلیت گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 16 =