آگهی درگذشت ناصر میناچی عضو کابینه مهدی بازرگان درگذشت

ناصر میناچی عضو کابینه مهدی بازرگان درگذشت

0
146

ناصر میناچی دارفانی را وداع گفت

«حبیب الله پیمان» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با تایید خبر درگذشت میناچی اظهار داشت: وی از مدت ها قبل دچار عارضه قلبی شده بود و در یکی از بیمارستان های تهران بستری بود.

به گفته وی، مراسم تشییع، خاکسپاری و یاد بود مرحوم میناچی در حسینیه ارشاد برگزار می شود.

مرحوم میناچی از یاران و همراهان دکتر علی شریعتی و از مؤسسان حسینیه ارشاد بود و تا پایان عمر عهده دار سمت مدیریت حسینه ارشاد بود.

میناچی از جمله افرادی بود که در تهیه پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی نقش داشت.

معرفی ناصر میانچی

ناصر میناچی از یاران و همراهان علی شریعتی و از مؤسسان حسینیه ارشاد به شمار می‌رفت و تا پایان عمر نیز عهده‌دار سمت مدیریت این مرکز بود.

او پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل دولت موقت، در کابینه بازرگان سمت «وزارت تبلیغات و جهانگردی» را عهده‌دار بود که به خاطر تعلق خاطرش به نام حسینه ارشاد، نام این وزارت‌خانه را به وزارت «ارشاد ملی» تغییر داد. با این حال امور مربوط به عرصه فرهنگ و هنر (تولیدات ادبی و هنری) در آن زمان زیرمجموعه وزارت‌خانه تحت امر میناچی نبود و عهده‌دار آن وزارت آموزش عالی بود.

میناچی از جمله افرادی بود که در کنار حقوقدانانی چون حسن ابراهیم حبیبی، ناصر کاتوزیان، احمد صدرحاج سید جوادی، محمدجعفر جعفری لنگرودی و عبدالکریم لاهیجی، در تهیه پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی نقش داشت. گرچه آن پیش نویس توسط مجلس خبرگان قانون اساسی کنار گذاشته شد و قانون اساسی فعلی ایران با تفاوتهای اساسی با پیش نویس قبلی به تصویب رسید.

میناچی بعد از تحمل یک دوره بیماری صبح روز پنجم بهمن ۱۳۹۲ در سن ۸۲ سالگی دارفانی را وداع گفت. او وصیت کرده بود در حسینیه ارشاد دفن شود و محل قبر نیز مشخص بود و مجوز لازم اخذ شده بود، اما تشییع‌ کنندگان روز خاکسپاری با ممانعت ماموران روبرو شدند و امکان خاکسپاری در مکانی که میناچی به عنوان مقبره برای خود طراحی کرده بود، فراهم نشد. او در نهایت درآرامستان علی ابن جعفر در قم به خاک سپرده شد. چند تن از فعالان سیاسی قم از جمله سعید منتظری، احمد منتظری و فاضل میبدی در مراسم خاکسپاری میناچی شرکت داشتند و احمد منتظری بر پیکر او، نماز میت اقامه کرد.

 

سایت راجعون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 9 =