خانه اطلاعات علمی مطالب گوناگون هزینه های یک مجلس ختم چقدر تمام می‌شود؟

هزینه های یک مجلس ختم چقدر تمام می‌شود؟

هزینه های یک مجلس ختم چقدر تمام می‌شود؟

 در گذشته مراسم ختم خیلی ساده برگزار می شد و عزاداران از مهمانان با خرما و حلوا پذیرایی می کردند و همه چیزساده برگزار می شد ولی امروزه افراد آنقدر در ظواهر برگزاری یک مراسم ختم عرق می شوند که فراموش می کنند که از کجا آمده اند، امروز همدردی ها از بین رفته مردم از هم دورتر شده اند.

اگر فردی در محله از دنیا می رفت همسایه ها با همکاری هم در مراسم ختم به عزادار کمک می کردند و معمولا در خانه از مهمانان پذیرایی می شد ولی امروزه شرایط تغییر کرده زیاده روی و تجملات امروزه به مراسم های ختم هم رسیده است. برای برگزاری یک مراسم ختم باید هزینه های زیادی پرداخت شود و مراسم عزا مانند مراسم عروسی خرج دارد. حتما باید از مهمانان در رستوران پذیرایی شود و برگزار کردن مراسم ساده ختم از یاد همه رفته است.

هزینه غسل، تابلوی موقت بالای مزار، سنگ قبر معمولی، مداح و اکو، سالن سوگواری، نماز میت، اعلامیه ترحیم،‌ پارچه اعلام همدردی همه از هزینه‌های هنگفت مردن است که ورثه را به‌ شدت آزار می‌دهد. امروزه مراسم تدفین از مراسم عروسی گران تر است هزینه های مراسم ختم مصیبت خانواده عزادار را دو چندان کرده است.

این روزها با مشکلات اقتصادی که پیش روی افراد است برپایی مراسم ختم بسیار هزینه بردار است. برپایی مراسم ترحیم برای خانواده ای که از نظر مالی در وضعیت مناسبی نیست به نظر مشکل می آید. بعضی مساجد برای برگزاری مجلس ختم هزینه‌های هنگفت دریافت می‌کنند.
البته در کنار هزینه های مراسم ترحیم ،خرید قبر با قیمت ها نجومی برای عزاداران به یک معضل تبدیل شده و بسیاری از افراد متوفی در زمان حیاتشان به فرزندان و اقوام خود وصیت می کنند که زمانی که من مردم من را در فلان جا خاک کنید که قیمت قبر این روزها بسیار زیاد شده که برای یک متر قبر باید هزینه میلیونی پرداخت کرد .

***هزینه های یک مجلس ختم چقدر تمام می‌شود؟

**هزینه مسجد معمولی حدود ۴۰۰هزار تومان

**هزینه رستوران برای ۲۰۰ نفر حدود ۲ میلیون

**هزینه ایاب و ذهاب مهمانان حدود ۲ میلیون تومان

**هزینه میوه و شیرینی حدود یک میلیون تومان

**هزینه کارت دعوت به مراسم ترحیم برای  ۲۰۰ نفر حدود ۲۰۰ هزار تومان

**هزینه اکو و مداح هم حدود ۵۰۰ هزارتومان

**هزینه قبر بسته به اینکه کجا باشد متفاوت است

 

راجعون بزرگ ترین و مجرب ترین سایت تخصصی ارائه دهندگان خدمات ترحیم
درگذشت عزیزان، شرایط ویژه ای را ایجاد می نماید. ناگهانی بودن، ناآشنایی، شرایط روحی ناگوار و لزوم تداراکات سریع از ویژگیهای قالب این رخداد است. وب سایت راجعون سعی دارد تا با گرد آوری خدمات و اطلاعات مورد نیاز شما، حامی و همراه شما باشد.
جهت آشنایی با مجموعه خدمات مورد نیاز می توانید به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات ترحیم

 

مجید ابهری یک رفتار شناس اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره تجملات در برخی از مراسم ترحیم می گوید: در برخی از مراسم‌های ترحیم و سوگواری رفتارهای می‌بینیم، که موجب تاسف است.  دسته گلهای چند میلیون تومانی، انواع غذاها و پذیرایی های تشریفاتی در روز تشییع ،تدفین ، ترحیم ، هفتم ، چهلم و سال انسان را متأثر می سازد و دسته گل هایی که هزینه آنها می توان چندین خانواده نیازمند را مدیریت اقتصادی نمود با پول آن می توان به درمان بیماران نیازمندی که برای درمان بیماری خود سرگردان هستند، کمک کرد.

به گفته وی برای شاد کردن روح متوفی فرزندان و اقوام متوفی به جای اینگونه مراسم آزاردهنده تشریفاتی بخشی از هزینه ها را صرف امور اساسی تر بنمایند در حالی که این مراسم هیچ سودی برای فرد از دنیا رفته ندارد متاسفانه این گونه رفتار ها از دید رفتارشناسی از افراد منطقی بعید است و اینگونه رفتارهای تشریفاتی بیشتر جنبه خود نمایی دارد.

ابهری می افزاید: خوشبختانه هنوز این گونه رفتارها عمومیت پیدا نکرده است اما همین درصد محدود موجب الگوبرداری دیگر افراد جامعه می شود و برای جلوگیری از این گونه رفتارها، رسانه ها به ویژه صدا وسیما با اگاه سازی جامعه می توان زیان های این گونه رفتارها را در افراد جامعه برساند.

 

 منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + هفت =