خانه آگهی درگذشت چهره ماندگار اقتصاد ایران درگذشت

چهره ماندگار اقتصاد ایران درگذشت

محمدحسین تمدن جهرمی استاد اقتصاد دانشگاه تهران و از چهره‌های ماندگار این رشته صبح امروز در سن ۸۷ سالگی دار فانی را وداع گفت.

این استاد برجسته‌ اقتصاد کشور که تالیفات مختلفی در حوزه اقتصاد از جمله روش‌شناسی اقتصاد و اقتصاد خرد‌ و کلان تالیف کرده بود در سال ۸۵ به عنوان چهره ماندگار اقتصاد کشور برگزیده شد.

گفتنی است مراسم تشییع پیکر این اقتصاد‌دان فردا یکشنبه ساعت ۸ صبح از مقابل دانشکده اقتصاد تهران برگزار می‌شود.

هم‌چنین مراسم ختم دکتر جهرمی روز دوشنبه ۲۸ اسفند‌ماه از ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ در مسجد جامع شهرک قدس تهران برگزار خواهد شد.

منبع: تابناک

محمدحسین تمدن جهرمی متولد ۱۳۰۴ جهرم است. تحصیلات ابتدایی اش را در مدرسه اسلامی جهرم گذراند و دوره متوسطه را در دبیرستان نمازی شیراز طی کرد. وی در دوران تحصیل همواره از شاگردان ممتاز بود. به اصرار پدر رشته طب را پی میگیرد ولی با روحیه وی سازگار نیست و به ناچار انصراف داد و به رشته حقوق روی آورد. محمدحسین تمدن در سال۱۳۲۵ لیسانس حقوق اش را از دانشگاه تهران دریافت می‌کند و پس از فارغ التحصیلی حقوق تصمیم می گیرد تا برای دکترا درس بخواند. در همان سالها به لندن میرود و آنجا به مدت یک سال تحصیل موفق به اخذ گواهی نامه در رشته مدیریت اقتصادی و اجتماعی شد. سپس به ایران بازگشت و وکالت را به عهده گرفت تا این که در سال ۱۳۳۹ در کنکور دکترای اقتصاد شرکت کرده و به انگلیس رفت.

محمدحسین تمدن به اقتصاد علاقه مند شده بود و دکترایش را با گرایش برنامه ریزی ادامه داد و رساله دکترایش را با مقایسه در نظام برنامه ریزی فرانسه و یوگسلاوی به انجام رساند. او پس از بازگشت در سال۱۳۴۴ در تهران به استخدام مؤسسه تحقیقات و برنامه ریزی اقتصادی تهران به ریاست مرحوم پیرنیا درآمد و مسئول بخش تحقیقات برنامه ریزی مؤسسه‌ها شد. استاد کهنه کار و پیر فرزانه اقتصاد ایران در همایش چهره‌های ماندگار مورد تقدیر و قدردانی قرار گرفت. او از اقتصاددانان سرشناس ایران است و هم اکنون گرچه به کهنسالی رسیده همچنان سرزنده و استوار است و همچنان حضور جدی خود را در زمینه کاری اش حفظ کرده و از روحیه استادی اش نکاسته است.

تحصیلات رسمی و حرفه ای

دیپلم علمی، ۱۳۲۱
لیسانس حقوق از دانشگاه تهران،۱۳۲۵
دریافت گواهینامه مدیریت اقتصادی و اجتماعی، ۱۳۴۰ از لندن
دکترای اقتصاد پس از شش سال تحصیل و تحقیق از دانشگاه لندن، ۱۳۴۴

خاطرات و وقایع تحصیل

محمدحسین تمدن در مورد اشتیاقش به رشته حقوق و اقتصاد می گوید: «از دورانی که در دانشکده حقوق مشغول بودم کتاب‌های نشریات اقتصادی بویژه نوشته‌های اقتصاددانان به اصطلاح دگراندیش را مطالعه می کردم، ولی چون درس‌های اقتصادی ارائه شده در دانشکده نظرم را جلب نمی کرد، رشته قضایی را دنبال کردم. هنگامی که برای گذراندن یک دوره مطالعاتی یک ساله به مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن رفتم، تحت تأثیر زیربنای سخت و محکم این علم قرارگرفتم و تصمیم قطعی و حضور در این رشته را از همان زمان شروع کردم.»

همسر و فرزندان

محمدحسین تمدن در مورد ازدواج خود با همسرش چنین میگوید: «در سال۱۳۴۷ با همسرم فتانه میرکمالی آشنا شدم و ازدواج کردم.او مشوق فوق العاده ای برای انجام کارهای تحقیقاتی ام بود گرچه از پدرم، مادرم و خواهر بزرگم نیز کمک‌های فراوانی گرفته ام. در این سال‌ها به خاطر سختکوشی در رشته دلخواهم تصدیق می کنم که به همسرم آن طور که خواسته او بود نرسیده ام ولی او همواره یار و همراه من در سختی‌ها و ناخوشی‌های زندگی بود و نه تنها در مورد من فروتنی داشت، بلکه در مورد افراد دیگر فامیل نیز از هیچ کس مضایقه نمی کرد و همیشه دست یاریگری داشت.»

سوابق و فعالیت‌های آموزشی

عضو ایرانی دیوان بین‌الملل داوری بازرگانی(پاریس)،۵ دوره سه ساله از سال ۱۳۶۵
مدیریت گروه آموزشی اقتصاد سیاسی
عضویت در هیأت ممیزه دانشگاه تهران در چندین دوره
عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد و دانشیار اقتصاد دانشگاه تهران
تدریس در دانشگاه‌های علامه طباطبایی، امام صادق، شهید بهشتی و تربیت مدرس

آرا و گرایشهای خاص

به نظر او برای تجزیه و تحلیل وضع جاری و تدوین سیاست مؤثر نمی توان تنها به تئوری اقتصادی صرف تکیه داشت، بلکه لازم است علاوه بر کسب اطلاعات کامل و داده‌های آماری و شاخص‌های دقیق به جنبه‌ها و ابعاد دیگر جامعه ازجمله ابعاد حقوقی، سیاسی، جامعه شناختی و روان‌شناسی اجتماعی توجه کافی داشت. البته بهبود و توسعه جوامع بدون قانونمند شدن و استقرار نظام قضایی عادل و آشنا به مبانی و نیز همراه کردن افکارعمومی از راه تقویت مردم سالاری میسر نخواهدبود.

جوائز و نشانها

استاد ممتاز دانشگاه تهران، ۱۳۶۹ شناخته شد.
از برگزیدگان چهره‌های ماندگار

کتاب‌ها و مقالات

روش تحقیق در اقتصاد
روانشناسی اقتصادی
منطق علوم اجتماعی (در دو بخش)
اقتصاد کلان
اقتصاد خرد
نظام‌های اقتصادی
آمار (سال اول سیاسی)
سیاست وحکومت در کشورهای باختری (سال چهارم سیاسی)
جامعه‌شناسی اقتصادی
متدولوژی علم اقتصاد (در دو بخش)
برنامه ریزی اقتصادی
مسائل پیش بینی اقتصادی (کارشناسی ارشد)
تجزیه و تحلیل اقتصادی (کارشناسی ارشد)
اقتصاد بخش عمومی (در دو بخش)
مالیه بین‌الملل
مقاله ارتقای علم و فناوری و نقش جامعه علمی
مقاله پیرامون مفاهیم علمی و فلسفه علم
مقاله زمینه‌های عمده فعالیت علمی جیمز بوکانان
مقاله ابوریحان بیرونی
مقاله اقتصاد رفاه لیبرالیستی آیا وجود دارد؟

منبع: wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − دو =