خانه اطلاعات علمی مرگ کودک : همدردی با اعضای خانواده در مواجه با مرگ یک کودک
yadban pack

مرگ کودک : همدردی با اعضای خانواده در مواجه با مرگ یک کودک

۰
0
0

همدردی کردن با کسی که فرزند خود را از دست داده است.

به طبع مرگ یک کودک بسیار ناراحت کننده و یک غم منحصر به فردی است که والدین کودک نمیتوانند به راحتی با این موضوع کنار بیایند.

متاسفانه این نوع از دست دادن نادر نیست، و در این شرایط شما سعی میکنید تا به پدر و مادر کودک فوت شده کمک کنید و تسلی قلب آنها باشید و خود را در غم آن ها شریک بدانید.

صرف نظر از سن، بسیاری از والدین که کودک خود را از دست داده اند، این غم را به عنوان یک زخم عمیقی  توصیف می کنند که هرگز بهبود نمی یابد.و خود را مقصر میدانند و دائم خود را سرزنش میکنند.این واکنش آنها می تواند وضعیت را برای کسی که قصد آرام کردن آن ها را دارد سخت کند. اما باید به یاد داشته باشید بیشتر از هر وقت دیگری به همدردی شما نیاز دارند.

پس چه کاری میتوان انجام داد برای بهتر شدن وضعیت روحی و روانی پدر و مادری که احتمالا به دلیل مرگ فرزند خود دچار افسردگی شده اند؟

هیچ قاعده و قانونی برای این شرایط وجود ندارد. هر کس غم و اندوه خود را به صورت متفاوتی درمان میکند.

در این مقاله سعی شده تا راه حل هایی جهت بهتر کردن وضعیت روحی و روانی والدین داغدارارائه شود.

از دست دادن فرزند (مرگ کودک) : از انجام این کار ها خودداری کنید …

۱٫از صحبت کردن درباره بچه اجتناب کنید: اگر از صحبت کردن درباره بچه به طور کلی اجتناب کنید ممکن است این کار شما اینطور تفسیر شود که آن بچه به طور کل وجود نداشته و برای والدین بچه آزار دهنده باشد. بهتر است حداقل درباره حادثه و اتفاقی که افتاده سوال کنید.

۲٫پدر و مادر داغدار را تنها نگذارید :  از آنجایی که بعد برگشتن از مراسم خاکسپاری به کار های روزمره خود مشغول میشویم و فراموش میکنیم که آنها بیشتر از هر موقع دیگری به بودن ما احتیاج دارند.

روزگار آنها به این زودی و به این راحتی به حالت نرمال بر نمیگردد. در واقع تمام چند روزی که فرزند خود را از دست داده اند مشغول برگزاری مراسم عزاداری و برنامه ریزی کردن جزئیات مراسم هستند. و بعد از تمام شدن مراسم عزاداری و ختم ، نبود فرزند خود را در خانه ساکت و بدون وجود آن بیشتر احساس میکنند.

۳٫انتظار نداشته باشید که به این زودی فراموش کنند : هرکسی در این شرایط باشد طبیعتا ناراحت و غمگین است و نیاز به زمان دارد و به روش خود تلاش در بهتر شدن میکند.

۴٫ازمطرح کردن تجربیات دیگران اجتناب کنید: اجازه دهید والدین عزادار تنها به از دست دادن فرزند خود فکر کنند و با آن کنار بیایند.زیرا گفتن تجربیات و مقایسه والدین دیگری که فرزند خود را از دست داده اند به آنها کمک نمیکند.

۵٫ از گفتن برخی جملات پرهیز کنید مانند :

من میدونم چه حسی داری.

برای فراموش کردن این اتفاق سعی کن خودت را مشغول کار دیگری کنی..

میتونی بچه دیگری بیاری

خیلی بد که فرزند دیگری نداری

خیلی خوبه که فرزند دیگه ای داری

خدا خواسته و قسمت بوده

۶٫در این شرایط پدرداغدار را فراموش نکنید: به دلایل مختلفی تمامی حواسمان به مادر داغدیده است، اما به یاد داشته باشید این موضوع به همان اندازه که مادر فرزند را ناراحت و غمگین می سازد پدر را هم ناراحت میکند و به حمایت شما نیاز دارد.

۷٫طرف کسی را نگیرید:اگر در موقعیتی قرار گرفته اید که پدر و مادر هریک دیگری را مقصر مرگ فرزند خود میداند طرف هیچ یک را نگیرید،فقط به عنوان یک حمایت کننده کنار آنها باشید و هر دوی آنها را حمایت کنید و طرف هیچ یک را نگیرید.

از دست دادن فرزند (مرگ کودک): این کار هارا لازم است که انجام دهید :

۱٫عشق بورزید و قضاوت نکنید: مهمترین کاری که می توانید برای آنها انجام دهید این است که حتی المقدور در دسترس آنها باشید،اجازه دهید عکس های فرزندشان را به شما نشان دهند و در مورد خاطرات او با شما صحبت کنند و شنونده خوبی باشید.

۲٫درباره چگونگی رخداد حادثه با آنها حرف بزنید:والدین ممکن است نیاز به صحبت کردن بیشتر درباره اتفاق داشته باشند . اما اگر تمایلی به صحبت کردن درباره این موضوع ندارند پافشاری نکنید.اگر میان صحبت آنها لازم بود که شما درباره فرزندشان صحبت کنید و یا سوالی بپرسید حتما نام کودک را بگویید و اگر فرزندشان نوزاد بود و اسمی برایش انتخاب نکرده بودند،تصمیم آنها را برای نامگذاری اسم فرزندشان بپرسید.

۳٫والدین را به برنامه یزی کردن برای مراسم ختم تشویق کنید:برنامه ریزی و برگزاری مراسم خاک سپاری،چهلم،سالگرد و..  حتی اگر داغ دلشان تازه شود کمک میکند به درک واقعیت و فراموشی بهتراتفاقی که رخ داده.

.

۵٫برای خانواده و والدین داغدار دسته گلی به همراه پیامی ارسال کنید:

چند نمونه از پیام هایی که میتوانید با والدین کودک احساس همدردی کنید ذکر شده است:

-دختر یا پسر شما یک کودک عالی و باهوشی بود.

-به عنوان یک پدر و یا یک مادر شرایط سخت شمارا متوجه هستم.

-تمام شدن زندگی جدیدی که فرزند شما میتوانست داشته باشد بسیار غم انگیز است و مرا در غم خود شریک بدانید.

-همیشه در فکر ما هستین ، کاش کلمه و جملاتی وجود داشت که مایه تسلی قلب شما بود.

-ما هم به اندازه شما از این اتفاق شوکه شدیم و بیشتر از همیشه شمارا دوست داریم و به یاری شما خواهد آمد.

مهم ترین و بهترین کاری که می توانید برای کسانی که فرزندشان را از دست داده اند انجام دهید . این است که به اندازه کافی برایشان وقت بگذارید و به آنها علاقه نشان دهید.آنها را درک کنیدو قضاوتشان نکنید. اگر با شما تماس میگیرند در دسترس باشید و برایشان وقت بگذارید.اگر احتیاج دارند به این که تنها باشند بپذیرید و راحتشان بگذارید.

 

توجه به نکات فوق در هنگام مرگ کودک برای دوستان و آشنایان قاعدتا می تواند باعث راحتی بیشتر خانواده داغدیده در مراسم ترحیم شود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 5 =