احکام غسل مس میت

احکام غسل مس میت:

. اگر کسی بدن انسان مرده ای را که سرد شده و غسلش نداده اند مس کند سعنی جایی از بدن خود را به آن برساند باید غسل مس میت نماید، چه در حالت خواب مس کند چه در بیداری، با اختیار مس کند یا بی اختیار، حتی اگر ناخن و استخوان او به ناخن و استخوان میت برسدباید غسل کند. ولی اگر حیوان مرده ای را مس کند غسل بر او واجب نیست.

. برای مس مرده ای که تمام بده او سرد نشده، غسل واجب نیست اگر چه جایی را که سرد شده مس نماید.

. اگر موی خود را به بدن مرده برساند به صورتی که مس میت صدق نکند و یا بدن خود را به موی میت و یا موی خود را به موی میت برساندغسل واجب نیست.

. برای مس بچه مرده، حتی بچه سقط شده ای که چهار ماه او تمام شده غسل میت واجب است بلکه بهتر است برای

مس بچه سقط شده ای که از چهار ماه کمتر دارد غسل کرد. بنابراین اگر بچه چهار ماه کمتر هم داشته باشد بهتر است مادر او غسل نماید.

. بچه ای که بعد از مردن مادر به دنیا می آید وقتی بالغ شد واجب است غسل مس میت کند.

. اگر انسان، میتی را که سه غسل او کاملا تمام شده مس نماید، غسل بر او واجب نمی شود، ولی اگر پیش از آن که غسل سوم تمام شود جایی از بدن او را مس کند اگر چه غسل سوم ان تمام شده باشد باید غسل مس میت نماید.

. غسل مس میت را باید مثل غسل جنابت انجام دهند.

. اگر چند میت را مس کند یا یک میت را چند بار مس نماید، یک غسل کافی است.

. برای کسی که بعد از مس میت غسل نکرده است توقف در مسجد و جماع و خواندن سوره هایی که سجده واجب دارد مانعی ندارد، ولی برای نماز و مانند آن باید غسل کند و بهتر است وضو هم بگیرد.

راجعون بزرگ ترین و مجرب ترین سایت تخصصی ارائه دهندگان خدمات ترحیم
درگذشت عزیزان، شرایط ویژه ای را ایجاد می نماید. ناگهانی بودن، ناآشنایی، شرایط روحی ناگوار و لزوم تداراکات سریع از ویژگیهای قالب این رخداد است. وب سایت راجعون سعی دارد تا با گرد آوری خدمات و اطلاعات مورد نیاز شما، حامی و همراه شما باشد.
جهت آشنایی با مجموعه خدمات مورد نیاز می توانید به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات ترحیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دوازده =