خانه اطلاعات علمی احکام بعد از مرگ دانستنی های انحصار وراثت

دانستنی های انحصار وراثت

دانستنی های انحصار وراثت

در اثر فوت انسان اموال او به طور قهری به وراث او منتقل می‌شود، اما به منظور این که وراث بتوانند سهم الارث خود را مطالبه و در آن تصرف کنند، ابتدا لازم است وارث منحصر بودن ایشان و سهم الارث هر یک از ایشان در دادگاه بررسی و اثبات گردد. در این خصوص دادگاه پس از رسیدگی، گواهی‌نامه‌ای به نام تصدیق انحصار وراثت صادر می‌نماید که در اختیار اشخاص ذینفع قرار خواهد گرفت. در زیر تشریفات دادرسی صدور گواهی انحصار وراثت به زبان ساده بیان می گردد.

۱- به کدام دادگاه مراجعه کنم؟

جهت صدور گواهی انحصار وراثت باید به دادگاه عمومی که در آخرین محل سکونت متوفی که آخرین اقامتگاه متوفی در ایران، در آن محل بوده مراجعه کرد و اگر آخرین اقامتگاه متوفی معلوم نباشد، رسیدگی در صلاحیت دادگاه عمومی است که آخرین محل سکونت متوفی در ایران در حوزه آن بوده است. در صورتی که اقامتگاه دایمی متوفی در خارج از کشور باشد، هر یک از دادگاه‌ های عمومی تهران، دادگاه صالح به رسیدگی می‌باشد.

۲- چه کسانی می توانند تقاضای صدور انحصار وراثت کنند؟

وراث متوفی یا سایر اشخاص ذینفع میتوانند از دادگاه تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت نمایند. نکته قابل توجه اینکه چنانچه وراث یا اشخاص ذینفع متعدد باشند، نیازی به درخواست همگی آنها نمی باشد و اقدام یک نفر از آنها،جهت تقاضا کفایت می کند.

از جمله اشخاص ذینفع در ترکه، غیر از وراث، عبارتند از:

۱- طلبکار متوفی، به منظور تشخیص رسمی وراث برای گرفتن سهم ایشان از بدهی متوفی که به نسبت سهم الارث بر عهده آنان قرار می‌گیرد.

۲- وصی در مواردی که تعیین وراث برای تنفیذ و اجرای وصایای متوفی لازم است.

۳- موصی‌له به خاطر حقی که نسبت به موصی به پیدا می‌کند، در مواردی که تنفیذ وصیت مزبور از سوی وراث لازم است.

۴- شخصی که از اثبات وراثت شخص دیگری منتفع می‌گردد می‌تواند درخواست انحصار وراثت بدهد.مثل کسی که مالی از ترکه را از وراث خریده است.

۳- مدارک لازم جهت تقاضای تصدیق انحصار وراثت

۱-شناسنامه و گواهی فوت متوفی : ارائه اصل گواهی فوت و کپی مصدق آن به دادگاه الزامی می باشد.

۲- استشهادیه محضری:اسامی کلیه وراث می بایست در فرم مخصوصی که توسط دادگاه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد نوشته و توسط ۲ نفر از اشخاصی که وراث و متوفی را می شناسند امضاء شود و امضاء افراد فوق نیز می بایست توسط یکی از دفاتر اسناد رسمی تایید و گواهی مربوطه به دادگاه ارائه گردد.

۳-رسید گواهی مالیاتی(مالیات بر ارث): وارث می بایست پس از فوت متوفی لیست کلیه اموال و دارایی های منقول و غیر منقول او را به اداره دارایی حوزه محل سکونت متوفی ارائه کنند و رسید آنرا دریافت نموده، همراه مدارک دیگر به دادگاه تقویم نمایند.

۴-کپی مصدق شناسنامه وراث: متقاضی انحصار وراثت می بایست علاوه بر شناسنامه خود، کپی مصدق شناسنامه وراث دیگر را نیز تهیه و به دادگاه تقدیم نماید. ارائه اصل شناسنامه ها جهت کنترل توسط مدیر دفتر دادگاه الزامی می باشد.

۵- وصیت نامه (در صورتی که وجود داشته باشد)

۶- دادخواست: پس از آماده نمودن مدارک فوق الذکر، می بایست دادخواستی مشابه الگوی ارائه شده تنظیم گردد و همراه با مدارک یاد شده به دادگاه ارائه گردد.

۴- آیا می توانم به گواهی انحصار وراثت اعتراض کنم؟

در صورتی که گواهی انحصار وراثت به زیان وراث یا اشخاص ذینفع صادر شود هر یک از ایشان می‌توانند به آن اعتراض کنند.

اشخاصی که می‌توانند به گواهی انحصار وراثت اعتراض کنند عبارتند از: ۱ – دادستان ( رئیس حوزه قضایی) ۲- اشخاص ذینفع.

– اگر فردی ایرانی در کشور خارجی فوت کرده باشد، یا یک خارجی در ایران فوت نماید چگونه انحصار وراثت انجام می گیرید؟

در مورد قانون حاکم بر انحصار وراثت اتباع خارجی در ایران و یا اتباع ایرانی مقیم در خارج از کشور بحث تعارض قوانین کشور هایی که فرد تابعیت آن را دارد و کشوری که در آن مقیم است پیش می آید، خلاصه اینکه قانونگذار ایرانی در حل تعارض قوانین در احوال شخصیه (که ارث و انحصار وراثت بخشی از آن محسوب می گردد) قانون ایران را ، قانون حاکم دانسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − دو =