خانه اطلاعات علمی احکام بعد از مرگ دانستنی های انحصار وراثت

دانستنی های انحصار وراثت

مدارک لازم برای تقاضای انحصار وراثت :

۱٫ شنا سنامه و گواهی فوت متوفی :

پس از فوت متوفی مراتب توسط اداره ثبت احوال ثبت گردیده و شناسنامه فوت شده باطل و گواهی فوت صادر می گردد. ارایه اصل گواهی فوت و کپی برابر اصل شده آن به ضمیمه در خواست الزامی است.

۲٫ استشهادیه محضری :

اسامی کلیه وراث می بایست در فرم مخصوصی که توسط دادگستری در اختیار متقاضیان قرار می گیرد نوشته و توسط ۲نفر از اشخاصی که وراث و متوفی را می شناسند در یکی از دفاتر اسناد رسمی امضاء شده و امضاء ایشان نیز توسط دفاتر اسناد رسمی گواهی شود .

۳٫رسید گواهی مالیاتی (مالیات بر ارث(

وراث باید پس از فوت متوفی لیست کلیه اموال و داراییهای منقول و غیر منقول متوفی را به اداره دارایی حوزه محل سکونت متوفی ارایه نمایند و رسید آنرا دریافت داشته و بهمراه تقاضای گواهی انحصار وراثت به دادگاه تقدیم نمایند .

۴٫کپی برابر اصل شده شناسنامه وراث :

متقاضی انحصار وراثت می بایست علاوه بر شناسنامه خود کپی برابر اصل شده شناسنامه سایر وراث را نیز تهیه و به دادگاه تقدیم نماید ارائه اصل شناسنامه ها جهت ملاحظه توسط مدیر دفتر دادگاه الزامیست .

۵٫ دادخواست :

پس از تهیه مدارک فوق الذکر متقاضی باید داد خواستی به خواسته صدور گواهی انحصار وراثت تنظیم و همراه مدارک یاد شده به دادگاه ارائه نماید .

در مورد وراث روستاییان در صورتی که بهای ترکه بیش از ده میلیون ریال باشد آگهی برای یک بار و در یک روز در معابر و اماکن عمومی روستای محل اقامت متوفی نصب خواهد شد و نیازی به نشر آگهی در جراید نیست

 دادخواست را به کدام دادگاه ارائه نماییم ؟

مطابق ماده ۲۰ قانون آیین دادرسی در امور مدنی دعاوی راجع به ترکه متوفی در دادگاه محلی که آخرین اقامتگاه متوفی در ایران آن محل بوده و اگر آخرین اقامتگاه متوفی معلوم نباشد رسیدگی در صلاحیت دادگاهی است که اخرین محل سکونت متوفی در ایران در حوزه آن بوده است ،بنا براین دادگاه صالح جهت تقدیم دادخواست انحصار وراثت دادگاهی است که آخرین محل سکونت متوفی بوده است .( البته با توجه به قوانین جدید ,شوراهای حل اختلاف صالح به رسیدگی می باشند(.

اشخاص صلاحیت دار برای ارائه دادخواست انحصار وراثت :

وراث متوفی و اشخاص ذینفع (هر شخصی که منفعتی در اموال متوفی دارد) می توانند از دادگاه تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت نمایند نکته قابل توجه اینکه چنانچه وراث و یا اشخاص ذینفع متعدد باشند نیازی به درخواست همگی آنها نمی باشد و اقدام یک نفر از افراد مذ کور برای امضاء وارائه دادخواست کافی است .

تشریفات دادرسی پس از تقدیم دادخواست :

دادگاه پس از ملاحظه اسناد و مدارک مربوطه با هزینه متقاضی درخواست وی را یک نوبت در یکی از روزنامه های کثیر الا نتشار یا محلی آگهی می نماید . پس از گذشت یک ماه از تاریخ نشر آگهی در صورتی که کسی به آن اعتراض ننماید .بدون تشکیل جلسه رسیدگی و دعوت از وراث گواهی انحصار وراثت که بیانگر مشخصات و تعداد وراث و نسبت آنها با متوفی و سهم ایشان از ما ترک است صادر می نماید . در صورتیکه پس از نشر آگهی کسی به مفاد دادخواست معترض باشد و اعتراض خویش را تقدیم دادگاه نماید دادگاه جلسه ای راجهت رسیدگی تعیین نموده و به متقاضی و معترض ابلاغ می نماید پس از رسیدگی حکم مقتضی صادر می نماید که قابل تجدید نظر خواهد بود .

در صورتی که برای محجور قیم مشخص نشده باشد دادستان می تواند به در خواست گواهی انحصار وراث اعتراض نماید

نکات مهم

* در صورتی که در زمان فوت نطفه ای منعقد شده باشد جنین نیز جزءوراث قرارمی گیرد و باید در دادخواست مربوطه قید شود .

* در صورتی که برای محجور قیم مشخص نشده باشد دادستان می تواند به در خواست گواهی انحصار وراث اعتراض نماید .

* در صورتی که بهای ترکه بیش از ۱۰ میلیون ریال نباشد ضرورتی برای نشر آگهی نیست در این حالت دادگاه با ملاحظه مستندات و مدارک تقدیمی اتخاذ تصمیم می نماید.

*  در مورد وراث روستاییان در صورتی که بهای ترکه بیش از ده میلیون ریال باشد آگهی برای یک بار و در یک روز در معابر و اماکن عمومی روستای محل اقامت متوفی نصب خواهد شد و نیازی به نشر آگهی در جراید نیست.

*در صورتیکه متقاضی نام یک یا چند تن از وراث را در دادخواست اعلام ننماید .عمل وی در حکم کلاهبرداری بوده با شکایت ایشان قابل تعقیب و مجازات خواهد بود .

نداپاکنهاد / وکیل پایه یک دادگستری

گروه جامعه و سیاست

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور

 منبع:www.tebyan.net

۴ نظرات

 1. معصومه

  ژانویه 2, 2017 در 4:31 ق.ظ

  با سلام

  من گواهی انحصار وراثت را دریافت کردم ولی پدر من فقط یک خونه داشت که الان مادرم در ان سکونت دارد و قرار نیست فعلا تقسیمی بین فرزندان صورت بگیرید ایا لازمه به اداره مالیات برای تعیین مالیات بر ارث مراجعه شود یا خیر؟

  پاسخ

 2. کلینیک حقوقی ایران

  ژوئن 18, 2016 در 9:37 ق.ظ

  ممنون از مطالب مفیدتون پیشنهاد میکنم لینک زیر را که در مورد انحصار وراثت است را ملاحظه نمائید.
  https://goo.gl/XnMlhU

  پاسخ

 3. فرامرز

  آگوست 10, 2015 در 4:49 ق.ظ

  با سلام – سال ۱۳۵۳ پدرم فوت کرده و در قطعه ۳۳ بهشت زهرا دفن شده آیا الان راهی دارد که بتوانم سنگ قبر جدید برایش بگذارم. با تشکر

  پاسخ

 4. roya

  جولای 11, 2015 در 12:06 ب.ظ

  salam pedar man 6 mah hast k fot shodan va man yek khahar daram ba madaram 3 nafar hastim,ma dar alman zendegi mikonim va amvale pedare man dast baradar pedaram hast dar iran,ma az sefarat mikhahim eghdam konim baraye enhesar varase va bad be madareman vekalat bedim k b iran beravad va karha ra anjam dahad aya ba vekalat ma be madareman mitavanad dar iran hame karha ra anjam dahad,dar zemn amo bande yekam aziat mikonad maro va madarek ra rahat nemidahat b ma aya ba vekalati k madaram az ma darad mitavanad an madareke amvale pedaram ra begirad az amoe ma??? mamnonam azaton man montazere pasokheton hastam ba tashakor az shoma 

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 6 =