خانه آرامگاه و قبر خرید قبر و آرامگاه قیمت پیش خرید قبر از این پس بروز محاسبه می شود

قیمت پیش خرید قبر از این پس بروز محاسبه می شود

آخرین اخبار در رابطه با پیش خرید قبر

پیش خرید قبر : در گذشته، به این شکل بود که اگر کسی قبری را پیش خرید می کرد، قیمت قبر را با نرخ همان سالی که قبر را خریده بود، پرداخت می کرد و در زمان دفن میت هم مبلغ اضافی پرداخت نمی کرد، اما حالا دیگر چنین امکانی وجود ندارد.

مثلا الان اگر فردی قبری را به قیمت یک میلیون تومان پیش خرید کند ولی ۳۰ سال دیگر از قبر استفاده شود، باید خانواده متوفی، قبر پیش خرید شده را به قیمت روز خریداری و در واقع، مابه التفاوت قیمت روز قبر و یک میلیون تومان پیش خرید قبر را به بهشت زهرای پایتخت پرداخت کنند.

پرویز سروری، رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران، ضمن اعلام این خبر به جام جم می گوید: البته این قانون جدید، به پیش خرید قبر های قبلی مرتبط نیست و مفاد آن شامل پیش خرید قبر ی می شود که از این به بعد انجام خواهد شد.

این مقام مسئول توضیح می دهد که این موضوع، پیشنهاد خود بهشت زهرای تهران بوده و تصویب قطعی این قانون نیز در دستور کار شورای شهر تهران قرار دارد که فکر می کنم تا پایان امسال به نتیجه برسد. دلیل تغییر قوانین پیش خرید قبر هم معطل ماندن زمین های بهشت زهرا عنوان شده است.

سروری تاکید می کند که با پیش خرید قبر، ظرفیت واقعی قبرهای بهشت زهرا معطل می ماند و یک سری قبرها متروک باقی می ماند. به همین دلیل، خانواده های متوفی اگر می خواهند قبری را پیش خرید کنند، باید قیمت به روز آن را پرداخت کنند.

با این حساب، می توان پیش بینی کرد که از این به بعد، میزان دلالی های قبر هم کاهش پیدا کند، زیرا وقتی قرار باشد که قبر به قیمت به روز به مردم واگذار شود، در نتیجه نگه داشتن قبر برای بالا رفتن قیمت هم بی معنی خواهد بود.

گرچه با این کار، درآمد سازمان بهشت زهرا اضافه می شود، اما می توان انتظار داشت که با این رویه جدید، حداقل احتکار قبر به منظور درآمدزایی از این کار، کمرنگ تر شود.


قیمت قبرها ساماندهی می شود

مساله دیگری که مردم را در تهیه قبرهای بهشت زهرا با مشکل جدی مواجه کرده است، بحث نابسامانی در قیمت قبرهاست. بازار بی سروسامان قبرها به جایی رسیده است که معمولا بین قیمت قبری که هیات مدیره بهشت زهرا اعلام می کند، با قیمت قبری که به طور واقعی به فروش می رسد، از زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد.

علیرضا دبیر، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز در گفت وگو با جام جم عنوان می کند: بزودی قیمت قبرها نیز ساماندهی می شود و بر همین اساس، هر فاز بهشت زهرا به طور دقیق و با رعایت چارچوب مشخص، قیمتگذاری خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، وقتی قیمت دقیق قبرها مشخص شود، آن گاه اگر کسی قبرها را با قیمتی کمتر یا بیشتر به مردم بفروشد، در آن صورت تخلف انجام گرفته است که ما هم با آن تخلف برخورد خواهیم کرد.

دبیر یادآوری می کند که هم اکنون ظرفیت قبرها در برخی فازهای قدیمی پرشده، اما برای قبرهای خالی، قیمت ها ساماندهی و شفاف تر می شود. در حقیقت، ما نمی خواهیم قبری بالاتر از قیمتی که تعیین خواهیم کرد، فروخته شود.

تغییراتی که قرار است در زمینه خرید و فروش قبرها اعمال شود و به برخی از آنها هم اشاره کردیم، مربوط به جزئیات لایحه «اصلاحیه مصوبه تعیین بهای خدمات قابل عرضه در سازمان بهشت زهرا(س)» است؛ قانون جدیدی که می خواهد بازار آشفته قبر فروشی را سروسامان بدهد.

رییس کمیسیون سلامت و خدمات شهری و محیط زیست شورای شهر تهران نیز به مهر وعده داده است که نابسامانی در حوزه قیمت قبور بهشت زهرا(س) به اتمام خواهد رسید .

رحمت الله حافظی درباره جزئیات این لایحه عنوان کرده است: شاید قیمت قبور در این لایحه کمی افزایش پیدا کرده باشد، اما این لایحه می تواند نابسامانی و هرج و مرجی را که در حوزه قیمت قبور وجود داشت برطرف کند.

به اعتقاد این مقام مسئول، در گذشته یک قبر را برخی می توانستند به قیمت هزار ریال بخرند، اما مشابه آن را به دیگری به قیمت ۳۵ میلیون تومان بفروشند.

این عضو شورای شهر تهران تاکید می کند: برخی افراد که درگذشته با یک تلفن برای نزدیکان و آشنایان خود قبرهای ارزان قیمت می خریدند با این لایحه موافق نیستند، اما ضوابط جدید زمینه هرگونه اجحاف به شهروندان را از بین می برد و مشخص می کند هر قطعه ای چه قیمتی دارد و دیگر قبر سه تا پنج میلیون تومانی به قیمت ده تا ۳۰ میلیون به فروش نمی رود و قیمت قبور و خدمات قابل عرضه در بهشت زهرا شفاف سازی می شود.

خدمات مورد نیاز در بهشت زهرا
در مراسم تدفین و یادبود در مزار شما ممکن است خدمات مختلفی را نیاز داشته باشید که این خدمات توسط افراد مختلفی ارائه می شوند. این خدمات شامل پذیرایی چای و نسکافه و آب معدنی، حلوا و خرما، تاج گل، گل آرایی و شمع آرایی، نیروی خدماتی، چادر و سایبان و صندلی، میز پذیرایی، اکو و مداح، مداحی با نی و دف، پک پذیرایی و …. است. ما در سایت راجعون سعی می کنیم جهت راحتی شما تمامی خدمات را به صورت تخصصی گرد آوری نماییم.
برای دیدن مجموعه خدمات مرتبط با بهشت زهرا به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات مورد نیاز در بهشت زهرا

نرخ های پیشنهادی برای خرید و فروش قبر

بر اساس ماده واحده لایحه «اصلاحیه مصوبه تعیین بهای خدمات قابل عرضه در سازمان بهشت زهرا(س)»؛شهرداری تهران موظف است نسبت به کفن و دفن شهدا و خانواده آنها شامل (پدر، مادر، همسر و فرزندان شهید)، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر از آن، آزادگان و همسر آنان، اهداکنندگان عضو، کارکنان تمام وقت و بازنشستگان بهشت زهرا(س) مشروط به آنکه قبلا قبر به آنان واگذار نشده باشد، با تایید مراجع ذیربط و با رعایت ضوابط و مقررات موضوعه برای یک نوبت به صورت رایگان اقدام کند.

دفن شهدا و خانواده معظم آنان (پدر، مادر، همسر و فرزندان) با تایید رسمی بنیاد شهید انقلاب اسلامی و مشاهیر شهر تهران بر اساس آیین نامه ای که به تصویب شورای شهر تهران می رسد، خواهد بود.

قیمت قبرهای طبقه ۲ و ۳

به گزارش خبرگزاری مهر، در این لایحه آمده است: سازمان بهشت زهرا(س) مکلف است جهت دفن اموات در چارچوب وظایف قانونی شهرداری ها نسبت به دفن در کلیه قطعات (قبور باقیمانده فاز سوم) تا سقف پنجاه درصد (۵۰ درصد) ظرفیت این قطعات بطور رایگان اقدام نماید و در صورتی که وابستگان متوفی تمایل به در اختیار گرفتن طبقات بالا این قبور را داشته باشند هزینه مترتبه به ازای واگذاری هر قبر معادل هفت میلیون و پانصد هزار (۷.۵۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می شود.

قبرهای یک تا ۲ میلیونی

هزینه واگذاری هر قبر (قبور باقیمانده در فاز سوم) در ظرفیت پذیرش پنجاه تا شصت درصد معادل ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در ظرفیت پذیرش هفتاد تا هشتاد درصد معادل پانزده میلیون (۱۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال و از سقف هشتاد تا صددرصد معادل بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می شود.

قبرهای ۶ میلیونی در کدام قطعه هستند

«هزینه واگذاری هر قبر در قطعات فاز دوم آرامستان بهشت زهرا(س) (قطعات ۲۰۰ تا ۲۵۸) تا سقف هفتاد درصد (۷۰درصد) ظرفیت پانزده میلیون (۱۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال و از سقف هفتاد تا هشتاد درصد ظرفیت قطعات سی و پنج میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و تا نود درصد (۹۰درصد) ظرفیت قطعات شصت میلیون (۶۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در ظرفیت نود تا صددرصد هشتاد میلیون (۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می شود.

زمین در فاز اول بهشت زهرا متری چند

هزینه واگذاری هر قبر در کلیه قطعات فاز اول آرامستان بهشت زهرا(س) قطعات یکم تا یکصد و دوازدهم به جزء قطعات ۳۲، ۳۵، ۸۴، ۸۶- ۱۰۰ دویست میلیون ریال (۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) و قطعات ۳۲، ۳۵، ۸۴، ۸۶- ۱۰۰ یکصد و هفتاد میلیون ریال (۱۷۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می شود.

نرخ جدید هزینه های دفن

(هزینه خدمات تغسیل و تکفین و حمل جنازه با آمبولانس عمومی «با ظرفیت چهار نفر متوفی»، مجموعا برای هر نفر متوفی به مبلغ سه میلیون (۳.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می شود. ضمنا هزینه خدمات فوق برای کودکان (تا هفت سال) معادل (۵۰ درصد) مبلغ مذکور خواهد بود. در صورت درخواست آمبولانس خصوصی برای هر نفر متوفی علاوه بر مبلغ مذکور مبلغ چهار میلیون (۴.۰۰۰.۰۰۰) ریال از متقاضی دریافت خواهد شد. همچنین حمل جنازه به شهرستان به ازاء هر کیلومتر طول مسیر رفت تا مبلغ (۸.۰۰۰) ریال تعیین می شود.

بر اساس این اصلاحیه هرگونه تغییر تعرفه های این مصوبه و همچنین تعرفه قبور در فازهای توسعه ای آرامستان بهشت زهرا(س) منوط به ارائه لایحه از سوی شهرداری تهران و تصویب شورای اسلامی شهر تهران خواهد بود. همچنین شهردار تهران مکلف است سالانه گزارش حسن اجرای این مصوبه را به شورا ارائه کند.

بهشت زهرا روی نقشه :

۱۱ نظرات

 1. حقیقت

  آوریل 14, 2020 در 5:48 ق.ظ

  خریدار یک قبر در قطعه ۲۳۵ ردیف ۱۵۶ هستم لطفا با شماره ۰۹۱۲۲۳۹۸۲۹۱ فقط مسیج ارسال کنید

  پاسخ

 2. محسن

  آوریل 7, 2020 در 9:01 ق.ظ

  فروش قبر قطعه۵٣طبقه با دسترسی عااااااالی به مراکز اداری و شیر آب و درب اصلی و فضای سبز .سند دار قیمت عالییییی.۰۹۹۱۹۳۲۵۱۶۷

  پاسخ

 3. ایمان

  مارس 28, 2020 در 1:07 ب.ظ

  دوقطعه قبر یک طبقه در قطعه ۱۵و۳۹(قابل سه طبقه) شدن بفروش می‌رسد. قیمت توافقی. هر کی میدونه چجوری بفروشم شیرینیش میدم ۰۹۱۲۱۵۳۸۷۴۷

  پاسخ

 4. سهیل

  نوامبر 12, 2019 در 2:17 ب.ظ

  تا زمانیکه همین طرز فکر میکنیم در مردن و مرگ هم عقب مانده ایم….مرد مومن قبر شیک و دنج یعنی چی؟؟؟؟خودت فک کن ببین چی نوشتی؟؟مرده رفته تمام..دیگه جای شیک برا چی دنج برا زیر خاک معنی نداره؟؟؟اون یکی هم پیج داده چند؟؟این طور کنن شهرداری احمق هم میاد اینطور خاک میریزه سر آدم میگه ۴۰ساب قبل هم قبر بخری الان بمیری با پول الان باید مابه التفاوت بدی!همین قضیه خیلی ها دارن به نان شب کم موندن گدایی کنن.برمیگرده میگه پشت ولایتیم چه ربطی داره!!؟؟اون طرز فکر این طرز فکر اینو میسازه که هستیم هرروز به عقب درجا هم نمیزنیم…در این زمانه بی های و هوی لال پرست،خوشابه حال کلاغان قیل و قال پرست!!!

  پاسخ

 5. شهاب

  نوامبر 9, 2019 در 10:00 ب.ظ

  قبر ۲طبقه واقع در قطعه هفتاد جهت واگذاری موجود میباشد…..۰۹۱۲۴۰۷۴۴۵۲ باتشکر

  پاسخ

 6. میلاد

  اکتبر 13, 2019 در 11:47 ق.ظ

  دو قطعه قبر داریم تو قطعه ۲۳ بالا ۴۴ ساله افتاده و واقعا کسی و نداریم توش خاک کنیم ،مگر اینکه خودم بمیرم ،میخوام چطور میشه فروختی
  این شمارمه کسی اطلاعات داره بهم بگه ،یا اگر کسی قصد خرید داره زنگ بزنه توافق کنیم،دقیقا روبروی گلزار شهدا ۲ تا کنار هم
  …۰۹۱۲۴۹۰۶۴۸۲

  پاسخ

 7. مهدی

  جولای 15, 2019 در 8:22 ق.ظ

  برا مردن هم پول ندارم شرایطو نگا بدبختی گیر کردیم ۳۰ سال بعد هم با لگد میگن پاشو جا بده مهمون داری .الان یکی بخواد بمیره پول نداشته باشه باید تو باغچه حیاطش دفنش کنن اونم تز اون طرف پلیس میگه نه شهرداری میگه نمیشه .

  پاسخ

  • mohsen

   جولای 24, 2019 در 6:19 ب.ظ

   وقتی مردی نیازی به جا نیست من میخوام خودکشی کنم اخر خطم از دنیا و ادماش سیرم فقط دعام کنید😔😔😔😔😔😔😔

   پاسخ

 8. علی رضا

  ژوئن 25, 2019 در 6:57 ب.ظ

  قابل توجه بانوان
  فروش یک قبر دو طبقه با مشخصات قطعه ۳۶ ردیف ۹۰ جنب قبر هنرمندان و بین گلخانه و شهدا … جایی بسیار شیک و نزدیک
  در سال ۷۵ خانومم زیرش دفن شده که تا ۵ -۶ سال دیگر به طور خودکار طبقه پایین هم خالی شده و به خریدار محترم واگذار میشود
  قیمت کاااملا توافقی جهت خرید با بنده تماس بگیرید : ۰۹۹۰۸۱۶۲۱۳۲

  پاسخ

 9. یاسر

  جولای 21, 2018 در 6:38 ق.ظ

  فروش قبر دو طبقه در قطعه ۹۶ بسیار دنج و نزدیک شیر آب . قیمت توافقی و یا معاوضه با ماشین

  پاسخ

  • سيد قاسم احمدي

   جولای 13, 2019 در 2:45 ب.ظ

   سلام ببخشید قیمت قبر دو طبقه قطعه ٩۶چنده
   ایا قابل انتقال میباشد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =