نماز شب اول قبر

نماز شب اول قبر – نماز وحشت

نماز شب اول قبر نام های دیگری نیز دارد که برخی از آن ها عبارتند از: نماز هدیه(صلاه الهدیه)، نماز شب دفن(نماز لیله الدفن) و نماز وحشت(صلاه الوحشت).

زمان خواندن نماز شب اول قبر 

«نماز لیله الدفن» را در هر موقع از شب اوّل قبر مى توان بجا آورد، ولى مناسبت تر است در اوّل شب، بعد از نماز عشا باشد و اگر دفن میّت به علّتى تأخیر بیفتد، باید نماز شب اول قبر را تا شب اوّل دفن او تأخیر اندازد.

شاید برای برخی از مسلمانان این سوال مطرح شود که اگر دفن کردن میّت به دلایل مختلفی در زمان لازم اتفاق نیفتد و به تأخیر بیفتد چه زمانی باید این نماز را به جای آورد، باید گفت که نمازگزار باید خواندن نماز شب اول قبر را تا هنگام دفن میّت به تأخیر بیندازد و در زمان مقرر بخواند.

سه روش برای خواندن نماز شب اول قبر(لیله الدفن) بیان شده است که نمازگزار می تواند به یکی از این روش ها عمل کند.

روش اول برای خواندن نماز شب اول قبر

برای خواندن نماز شب اول قبر باید پس از تکبیره الاحرام، سوره فاتحه الکتاب(حمد) و سپس آیت الکرسی را خواند.

برخی از علما گفته اند که آیت الکرسی را باید تا «هو العلی العظیم» خواند زیرا آن ها کافی دانسته اند و پس از آن نیازی به خواندن سوره توحید نیست.

پس از خواندن رکوع و سجده، در رکعت دوم باید سوره حمد را خواند و سپس باید ده مرتبه سوره قدر(اما انزلناه) خوانده شود.

نمازگزار هم باید پس از تمام شدن نماز شب اول قبر چنین بگوید:«اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر فلان» که به جای کلمه فلان، نام میت و پدرش گفته شود.

در این قسمت شاید این سوال مطرح شود که اگر نمازگزار نام پدر میّت را ندانست چه تکلیفی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در صورت ندانستن نام پدر میّت، می تواند نام آدم را بیان کند.

روش دوم برای خواندن نماز شب اول قبر

نمازگزار باید پس از تکبیره الاحرام، سوره حمد و سپس آیت الکرسی را تا «فیها خالدون» بخواند که بنابر احتیاط یک بار خوانده شود.

روش سوم برای خواندن نماز شب اول قبر

پیامبر اکرم(ص) در خصوص نماز شب اول قبر(لیله الدفن) فرموده اند که هیچ ساعتی در نزد میّت سخت تر از شب اول قبر نیست، پس بر مُردگان خود با صدقه دادن رحم کنید و اگر قدرت صدقه دادن وجود ندارد باید برای میّت دو رکعت نماز به جا آورد.

اول، نیت دو رکعت نماز شب اول قبر و سپس در رکعت اول باید سوره حمد خوانده شود و بعد از آن باید دو مرتبه سوره توحید خوانده شود.پس از رکوع و سجده، در رکعت دوم باید پس از حمد، ده مرتبه سوره تکاثر خوانده شود و پس از نماز چنین گوید:«اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلک المیت فلان ابن فلان (به جای فلان اول نام خود میت و به جای فلان دوم، نام پدرش گفته شود.)».

نماز شب اول قبر (نماز وحشت)

و سید بن طاوس از حضرت رسول ـ صلّی الله علیه و آله ـ روایت کرده که فرمود: نمی گذرد بر میّت ساعتی سخت تر از شب اول قبر، پس رحم نمایید مردگان خود را به صدقه، و اگر نیافتی چیزی که صدقه بدهی، پس یکی از شما دو رکعت نماز بخواند و در رکعت اول حمد یک مرتبه و سوره ی توحید دو مرتبه، و در رکعت دوم حمد یک مرتبه و سوره ی تکاثر ده مرتبه، و سلام دهد و بگوید: « اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلک المیت فلان بن فلان ». پس حق تعالی می فرستد همان ساعت هزار ملک به سوی قبر آن میت با هر ملکی جامه ای و حلّه ای ، و تنگی قبر او را وسعت دهد تا روز نفع صور عطا کند به نماز کننده به عدد آنچه آفتاب بر آن طلوع می کند حسنات، و بالا برده می شود برای او چهل درجه.[۳]

پرسش و پاسخ درباره خواندن نماز شب اول قبر :

پرسش : نماز وحشت را می توان به جماعت خواند؟

 

پاسخ: نمی شود.

 
پرسش : یک شخص می تواند چند نماز وحشت را برای یک میت بخواند؟
 
پاسخ: نمی تواند.

 
پرسش : کیفیت نماز وحشت (نماز شب اول قبر) ؟
 
پاسخ: دو رکعت است در رکعت اول بعد از حمد آیت الکرسی را تا « هم فیها خالدون » بنابر احتیاط واجب بخواند و در رکعت دوم بعد از حمد ده بار سوره قدر را بخواند و پس از اتمام نماز بگوید : « اللهم صل على محمد وآل محمد وابعث ثوابها إلى قبر فلان (به جای فلان نام شخص را بگوید) » .
و کیفتی دیگر برای نماز است که مختص به اولی شب فوت است (اگرچه دفن نشده باشد) و آن این است که : در رکعت اول بعد از حمد دو بار سوره توحید بخواند و در رکعت دوم بعد از حمد ده بار سوره تکاثر را بخواند و پس از اتمام نماز همان دعای ذکر شده را بگوید.

پرسش : چرا در شب اول قبر، باید دو رکعت نماز وحشت برای میت بخوانیم؟
 
پاسخ : نام صحیح نماز وحشت نماز لیله الدفن می‌باشد و جزء مستحبّات مؤکّد در آداب دفن میت است که روایات فراوانی در توصیه به‌آن وارد شده است. مرحله انتقال آدمی از عالم ماده به عالم برزخ، همانند انتقال او از عالم رحِم به عالم دنیا،‌با دردها و رنج‌های فراوان همراه است، بخشی از این دردها به دلیل آنست که او به دنیایی وارد می‌شود که قبلاً کوچکترین آشنایی با آن نداشته است،‌ قوانین حاکم بر آن عالم با قوانین حاکم بر عالم دنیا کاملاً متفاوت است، ‌علاوه بر این او در مسیر انتقالش از عالم دنیا به عالم برزخ مراحلی را از پشت سر گذاشته است که شاید حتی تصوّر دشواری و وحشت‌آفرینی آن برای ما غیرممکن باشد.
امام علی ـ علیه السلام ـ  در توصیف احوال ایشان می‌گوید: اگر شما بنگرید آنچه را که مردگان دیده‌اند، فریاد ناله سر خواهید داد و به لابه و زاری روی خواهید آورد و امر خداوند را اطاعت خواهید نمود، اما آنچه که ایشان دیدند از شما پنهان است و به زودی این پرده کنار خواهد رفت و شما نیز خواهید دید.
در کلام نورانی دیگر می‌گوید: «فغیر موصوفٍ ما نزل بهم،‌ اجتمعت علیه سکره الموت و حسرت الفوت» آنچه بر ایشان نازل شده توصیف شدنی نیست، سکرات مرگ و حسرت از دست دادن آنچه در دنیا داشتند بر ایشان جمع گردیده است.
از امام زین‌العابدین ـ علیه السلام ـ  نیز نقل است که: سه ساعت از سخت‌ترین لحظه‌های زندگی انسان است، ساعتی که در آن فرشته مرگ را می‌بیند و ساعتی که از قبرش بیرون می‌شود و ساعتی که در مقابل خداوند برای حساب حاضر می‌شود.
اگر این روایات را در کنار صدها روایت دیگر که در بیان احوال برزخیان و شداید که بر ایشان وارد می‌شود بگذاریم به عمق وحشت ایشان پی می‌بریم.
نماز وحشت یا نماز لیله الدّفن راهی است برای کاستن از این وحشت فراگیر و از مجاری رحمت خداوند است بر بنده‌ای که گرفتار آن سختی‌ها است. رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمودند که نماز هدیه شب اول قبر چنان در سرنوشت میّت و نمازگذار تأثیرگذار است که بعد از اداء نماز و هدیه ثواب آن برای میت، خداوند هزار ملک را به سوی قبر میت می‌فرستد که با هر کدام یک جامه زیبا است و در قبر او گشایش داده می‌شود و از تنگنا تا روز قیامت نجات پیدا می‌کند و برای نمازگزار نیز به اندازه آنچه که خورشید بر آن تابیده است حسنات داده می‌شود و چهل درجه بالا می‌رود.
تذکر این نکته نیز خالی از لطف نخواهد بود که عالم برزخ بر خلاف عالم آخرت که در آن رابطه انسان با دنیا کاملاً قطع می‌گردد، با عالم دنیا رابطه دارد و لذا حسنات و سیئات جاریه انسان بعد از مرگش نیز در سرنوشتش تأثیر می‌‌گذارد. به همین دلیل است که به گذاشتن باقیات الصالحات توصیه می‌شود و نیز توصیه شده است که وارث میت بعد از ایشان او را فراموش نکنند و تا می‌توانند به نیابت و به نیّت او حسنات و کارهای نیک انجام دهند. و اگر نبود این رابطه میان عالم برزخ و عالم دنیا، بدون شک نماز وحشت نیز وجهی نداشت.
 
تشریفات مجالس ترحیم
سایت راجعون مرجع تخصصی خدمات ترحیم و همچنین معرف شرکت های برگزارکننده تشریفات ترحیم می باشد. اگر شما به دنبال شرکتی برای برگزاری مراسمات سوگواری خود هستید، می توانید از طریق بخش “خدمات و تشریفات ترحیم” به لیست این شرکت ها دست یابید.
این خدمات شامل : سفارش اعلامیه، رزرو مسجد، کرایه اتوبوس، تامین پذیرایی، تاج گل، تالار پذیرایی و …

خدمات و تشریفات ترحیم

۸۰ نظرات

 1. Niloo

  می 14, 2016 در 4:43 ب.ظ

  خدا همه رفتگانو بیامرزه و از سر تقصیرات زنده ها بگذره. آمین

  پاسخ

 2. M. Amini

  می 12, 2016 در 6:55 ب.ظ

  سلام، امشب شب لیله الدفن جناب فرمانده سرافراز، سردار شهید محمد ناظری هست.من نماز خوندم برایشان ،انشاالله هم جوار اولیا الهی باشند.
  ازمستند مسابقه فرمانده ایشان را شناختم،واز شهادت ایشان. به غایت سوختم.نعمت بزرگی از دست دادیم.انگار ستون حفاظتی ما در خلیج فارس بود.روحش شاد

  پاسخ

 3. سعید

  آوریل 26, 2016 در 8:47 ق.ظ

  من این نماز رو سالهاست که واسه عزیزان سفرکرده فامیل و آشنا در شب اول قبرشون میخونم.امیدوارم خداهم به داد من در شب اول قبر برسه.میترسم از آن شب…واقعا سخته. اگه آدم هرروز به این فکرکنه که یه شب جنازش تو یه کفن و یه جای تاریک و سرد و نمناک باشه و تنها…هیچ وقت سمت گناه نمیره. خدایا ببخش

  پاسخ

 4. سحر

  آوریل 21, 2016 در 6:47 ب.ظ

  سلام،امشب من برای ورزشکار جوان کشورمون مهرداد اولادی خوندم این نماز،خدا به همه ما کمک کنه شب اول قبر آسونی داشته باشیم،انشالله

  پاسخ

 5. آرش

  مارس 24, 2016 در 7:10 ب.ظ

  ممد گل مشکی 

  پاسخ

 6. آزیتا

  مارس 17, 2016 در 5:35 ب.ظ

  برای زن عموی مامانم خوندم. خدا همه رفتگان رو مورد رحمت و مغفرت خودش قرار بده.  

  پاسخ

 7. بنده خدا

  مارس 6, 2016 در 3:13 ب.ظ

  با سلام.منم امشب برای شوهر خاله مهربونم که صبح به خاک سپردیمش نماز وحشت خوندم.مثل پدر بود برام.خیلی درد کجید و اشب راحت میخوابه.خدایا همه اسیران خاک رو بیامرز.

  پاسخ

 8. الهه۹۴

  فوریه 18, 2016 در 4:40 ب.ظ

  سلام لطفا به سوالها جواب بدید دوستم مصطفی جان دیشب برا ثر بیماری سرطان فوت کرد هنوز دفنش نکردن من میتونم براش نماز وحشت بخونم یا باید صبر کنم دفنش کنن بعد دو نماز بخونم موفق باشید

  پاسخ

  • راجعون

   فوریه 19, 2016 در 5:06 ب.ظ

   اگر بخواهند میت را به شهر دورى ببرند یا به جهت دیگر دفن او تأخیر بیفتد، باید نماز وحشت را تا شب اول قبر او تأخیر بیندازند.

   پاسخ

 9. الهه۹۴

  فوریه 18, 2016 در 4:13 ب.ظ

  چرا به سوالات جواب داده نشد  دیشب دوست عزیزم مصطفی جان به علت بیماری سرطان فوت کرده هنوز دفنش نکردن من نمازش بخونم یا صبر کنم دفنش کنن لطفا جواب بدین….

  پاسخ

 10. ابوذر

  فوریه 7, 2016 در 4:21 ب.ظ

  تشکر از مطالبی که تو سایت گذاشتین
   انشاالله خداوند متعال از سرتقصیرات هممون بگذره
  اللهی امین

  پاسخ

 11. راحله

  فوریه 6, 2016 در 7:06 ب.ظ

  سلام .من میخام امشب برای مادر شوهر ابجیم ک زن بسبار زحمت کش و دلسوزی و خوبی بود نماز شب اول قبر بخونم.روح تمامی مردگان بخصوص ایشان شاد.ممنونم از سایت خوبتون .

  پاسخ

 12. Maryam

  فوریه 5, 2016 در 11:34 ق.ظ

   عالی بود امشب برای مامان زنداییم میخونم

  پاسخ

 13. Maryam

  فوریه 5, 2016 در 11:34 ق.ظ

   عالی بود امشب برای مامان زنداییم میخونم

  پاسخ

 14. userstar

  فوریه 1, 2016 در 3:25 ب.ظ

  سلام
  نماز رو حتما باید شب اول قبر خوند یا شب اول فوت؟؟

  پاسخ

 15. لیدا

  فوریه 1, 2016 در 2:51 ب.ظ

  سلام به همه،اولین بار است به این صفحه اومدم،خیلی آدم معتقدی نیستم.ولی تجربه خوبی از نماز وحشت دارم،هر وقت عرصه زندگی تنگ بود،هر وقت حس کردین خیلی ناراحتین،نماز وحشت به نیت خودتون بخونین،اون قسمت آخر که باید اسم میت برده شود ،اسم خودتون رو بگین…..چنان آرامشی میده که نگو….فکر می کنم بخاطر اینه که باورمون میشه رفتنی هستیم ،و معنای توکل و ایمان به معاد را تقویت می کنه،حتما امتحان کن….

  پاسخ

 16. صوفی

  ژانویه 19, 2016 در 3:31 ب.ظ

  امشب میخام برای دایی مامانم که به گردنمون حق داشت نماز بخونم خدا رحمتش کنه :'( :'( :'( :'( :'( :'(

  پاسخ

 17. محمد

  ژانویه 14, 2016 در 3:39 ب.ظ

  دوستان عزیز سلام من امشب مادر همسرم به رحمت خدا رفت منم امشب براش نماز وحشت میخونم انشالله دستگیره اخرتمون بشه

  پاسخ

 18. کمال

  دسامبر 30, 2015 در 2:12 ب.ظ

  ممنون از سایت خوبتون. انشاالله هرچی از خدا میخوایین بهتون بده ()آمین.
  من  امشب میخوام برا بزرگ ایلمون که  امروز صبح رحمت خدارفت نماز وحشت بخونم.

  پاسخ

 19. شهر من دهلران

  دسامبر 26, 2015 در 6:20 ب.ظ

  سلام.من امشب برای خواهر دوستم میخونم که همراه بچه های دوقلوش تو تصادف پرواز کردن سمت خدا….روحت شاد زینب جان
  با حضرت زهرا محشور شی..گلای کوچولو مامانو تا بهشت بدرقه کنین…دستشو بزارین تو دستای حضرت زهرا.اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم

  پاسخ

 20. قاسم

  دسامبر 12, 2015 در 12:08 ب.ظ

  اللهم صل علی محمد و آل محمد خیلی عالی بود متعالی شین

  پاسخ

 21. ميترا

  دسامبر 9, 2015 در 9:40 ب.ظ

  سلام ممنون از اطلاعاتی که دادین 
  من امشب برای دایی عزیزم میخونم ، روح همه ی رفتگان شاد 

  پاسخ

 22. نگار

  نوامبر 2, 2015 در 11:29 ق.ظ

  سلام ببخشید یه سوال برام پیش اومده اینکه
  آیا باید در این نماز قبل از خواندن آیت الکرسی بسم الله الرحمن الرحیم گفته بشه یا نه ؟ لطفا جواب بدین ممنون میشم . البته من تا بحال هر چی نماز وحشت خوندم  همه با بسم الله بوده 

  پاسخ

 23. حسین

  اکتبر 22, 2015 در 7:11 ب.ظ

  سلام برای یکی از اقوامم که امروز فوت کرد و دفن شده خوندم
  متشکر و التماس دعا از  همه عزیزان در این شبهای عزیز تاسوعا و عاشورا

  پاسخ

 24. ک.ر

  اکتبر 10, 2015 در 5:22 ب.ظ

  من امشب واسه زن دایی پدرم میخونم بچه نداشتن من میخوام اینکارو واسش انجام بدم

  پاسخ

 25. محسن

  اکتبر 3, 2015 در 10:15 ب.ظ

  برای شادی هادی نوروزی نماز بخونید خدایش بیامرزدش

  پاسخ

 26. مهدی

  سپتامبر 21, 2015 در 9:49 ب.ظ

  ممنون از پست خوبتون دوست منم تو ۲۱سالگی تصادف کرد و فوت کرد امشبم سخت ترین شب عمرشه برای شادی روح همه ی عزیزان از دست رفته یه صلوات انشالله بی بی دو عالم شفاعتمون بکنه
  اللهم صل علی محمد و آل محمد

  پاسخ

 27. سحر

  سپتامبر 1, 2015 در 8:30 ب.ظ

  منم امشب واسه سید علی طباطبایی خوندم…باورم نمیشه ک نیست.کاش همش دروغ بود…خدا بهش بهشت بده! کاش منم میرفتم.اول مرتضی…حالا هم علی…خدا ب خانوادش صبر بده

  پاسخ

 28. zahra

  آگوست 10, 2015 در 4:37 ب.ظ

  این نمازو امشب واس مامان دوستم میخونم انشالا خدا بیامرزش و به تک دخترش صبر زیاد بده 

  پاسخ

 29. رضا

  ژوئن 13, 2015 در 6:01 ب.ظ

  امشب ، شب اول قبر یک پیر زن مومنه و دوست داشتنی بود . ان شاء الله ثواب این نمازی که به واسطه مطالب شما برایش خواندم ، علاوه بر خودش به روح اموات نویسنده این مطلب و بانیان این سایت برسه. اجر شما با آقا امام زمان. خدا قوت.

  پاسخ

 30. بانو

  می 8, 2015 در 3:57 ب.ظ

  سلام ممنون از سایت خوبتون..هم کلاسی ابتداییم فوت شد توی سن ۱۷سالگی…امیدوارم خدا بیامرزدش

  پاسخ

 31. فروش خودرو

  می 7, 2015 در 6:43 ق.ظ

  با سلام و سپاس بسیار عالی بود موفق باشید

  پاسخ

 32. لیلا

  آوریل 27, 2015 در 3:37 ب.ظ

  سلام ممنون از راهنماییتون من امشب میخوام برا پسر دایی مادرم بخونم بنده خدا با مریضی نا معلوم از دنیا رفت خدا یا همه ی رفتگان را بیامرز 

  پاسخ

 33. مسلم

  آوریل 24, 2015 در 3:36 ب.ظ

  ممنون از راهنماییتان .خدا رحمت کند حاج علی دشتی پدر دوستم مجید وهمه در گذشتگان را جمیعا

  پاسخ

 34. سمیرا

  آوریل 13, 2015 در 7:04 ب.ظ

  سلام ممنونم از مطالبتون منم امشب برا یکی از فامیلامون میخونم

  پاسخ

 35. وحید

  مارس 22, 2015 در 6:43 ب.ظ

  الهی ما را تا نبخشیدی ازدنیا نبر،الهم صل علی محمد و آل محمد…

  پاسخ

 36. حمید

  مارس 20, 2015 در 3:23 ب.ظ

  ممنونم امشب برا همسایمون باید بخونم واقعا از ته دل دعا میکنم برا منم بخونن

  پاسخ

 37. حمید

  مارس 8, 2015 در 7:17 ب.ظ

  امشب برای مرحوم شوهر عمه ام خوندم و از مطالب سایت استفاده کردم
  خداوند ما را هم بیامرزد.

  پاسخ

 38. Masi

  مارس 8, 2015 در 7:40 ق.ظ

  سلام. هرکی واسه هر مرده ای، حالا چه اقوام ونزدیک باشه چه کسی که حتی نمیشناسین، هرکسی واسه ۴٠مرده نماز وحشت بخونه، ثوابش واسه خودشم میره و باعث میشه وقتی ادم خودشم فوت شد همه اون ثوابا برگرده به خودش. امیدوارم همه با اعمال خوب و پاک بی هیچ گناهی در محضر پروردگار اماده باشیم.

  پاسخ

 39. پیمان

  فوریه 27, 2015 در 3:33 ب.ظ

  متشکرم التماس دعا

  پاسخ

 40. ویدا عمرانی

  فوریه 3, 2015 در 5:31 ب.ظ

  با سلام ممنون من امشب نیاز داشتم واسه همسایه‌امون انشاالله برا منم خونده بشه

  پاسخ

 41. ali

  ژانویه 21, 2015 در 10:54 ب.ظ

  با تشکر از مطالب مفیدتون. اجرکم عنداله

  پاسخ

 42. احمدي

  ژانویه 14, 2015 در 2:02 ب.ظ

  سلام
  ببخشید خانمها در زمان پریودی می توانند نماز وحشت بخوانند؟

  پاسخ

 43. بانو

  ژانویه 12, 2015 در 12:56 ب.ظ

  سلام
  اگر به هر دلیلی فن متوفی با تاخیر بیوفته باید نماز وحشت رو شب اول فوت خوند یا شب اول قبر؟
  شما گفتید شب اول قبر اما بعضی دیگه گفتن شب اول فوت.
  اگه میشه زودتر جواب بدین تا برا یه بنده خدایی نماز بخونم.

  پاسخ

 44. بانو

  ژانویه 12, 2015 در 12:50 ب.ظ

  اگر دفن میت به تاخیر بی افتد آیا نماز هم موردی ندارد شب اول دفن شدن خوانده شود یا باید حتما شب اول وفات خوانده شود؟؟

  پاسخ

 45. محمود

  ژانویه 9, 2015 در 9:23 ب.ظ

  من امشب شب اول قبر مادربزرگمم بود که این نماز را برایش خواندم دستتان درد نکند خدا قبول کند

  پاسخ

 46. مصطفي

  دسامبر 28, 2014 در 1:00 ب.ظ

  با تشکر از مطالب مفیدتون. اجرکم عنداله

  پاسخ

 47. نگین چراغی

  نوامبر 16, 2014 در 6:12 ب.ظ

  این دو تا نماز چه فرقی داره؟

  پاسخ

  • راجعون

   دسامبر 14, 2014 در 2:55 ب.ظ

   باسلام
   این دو نماز فرقی با هم ندارد
   و در اکثر موارد به جای هم استفاده می شوند.

   پاسخ

 48. مرادی

  سپتامبر 22, 2014 در 7:26 ب.ظ

  با سلام و احترام امشب خیال داشتم برای بنده خدایی نمازبخوانم انشاالله مورد قبول واقع شود و خداوند از سر تقصیرات تمامی ابنا بشر بگذرد انشاالله در ضمن مطالب عالی بود خدا حفظتان کند دست گلتان دردنکند.با تشکر

  پاسخ

 49. مرادی

  سپتامبر 22, 2014 در 7:24 ب.ظ

  با سلام و احترام مطالب عالی بود خدا حفظتان کند دست گلتان دردنکند.با تشکر

  پاسخ

  • عادل امراهی

   فوریه 27, 2019 در 9:13 ق.ظ

   با سلام احترامات خیلی عالی

   پاسخ

 50. احمد

  ژوئن 30, 2014 در 1:09 ب.ظ

  سلام
  همانا منجی عالم بشریت ظهور کرد!؟
  سید احمد الحسن ع یمانی موعود، وصی و فرستاده ای از طرف امام مهدی محمد بن الحسن ع برای شیعیان، و برای اهل سنت : همان مهدی که در آخر الزمان به دنیا می آید . برای مسیحیان : فرستاده ای از طرف عیسی مسیح ع . و برای یهودیان : فرستاده ای از طرف حضرت ایلیاء ع (الیاس) است . و در کتاب‌ های آسمانی تورات و انجیل و قرآن و وصیت رسول الله ص و روایات اهل بیت ع و روایات اهل سنت ، امر و اسم و صفات و مشخصات امام احمد الحسن ع دقیق ذکر شده است . سید احمد الحسن ع از اهل هر کتابی به کتابشان اعلم تر است و با هزاران رویای صادقه از پیامبران و اوصیا و معجزه های فراوان تایید شده است .

  منتظر شما هستیم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + هشت =