خانه آگهی درگذشت پروفسور لطفعلی عسگرزاده در گذشت

پروفسور لطفعلی عسگرزاده در گذشت

۰
0
310

 

پروفسور لطفعلی عسگرزاده بنیان‌گذار منطق فازی در زمینه هوش مصنوعی در گذشت

پروفسور لطفعلی عسگرزاده در سال ۱۹۲۱ در شهر باکو در جمهوری آذربایجان به دنیا آمد. مادرش یک پزشک روس و پدرش یک خبرنگار ایرانی بود که در آن زمان به دلایل شغلی در باکو به سر می‌برد. او در ۱۰ سالگی همزمان با حکومت دیکتاتوری استالین در اتحاد جماهیر شوروی سابق و در اثر شیوع قحطی و گرسنگی سراسری در سال ۱۹۳۱، به همراه خانواده مجبور به مراجعت به خانه پدری‌اش به ایران شد و در شهر تهران زندگی جدیدی را شروع کرد.
لطفی‌زاده در کالج البرز تهران (دبیرستان فعلی البرز) تحصیلات متوسطه را به پایان رساند و در امتحانات کنکور سراسری، مقام دوم را کسب کرد. او در سال ۱۹۴۲ رشته برق و الکترونیک دانشگاه تهران را با موفقیت به پایان رساند و طی جنگ دوم جهانی برای ادامه تحصیلات به آمریکا رفت و دوره فوق لیسانس مهندسی برق را در انستیتو تکنولوژی ماساچوست، MIT، واقع در شهر بوستون طی کرد. پس از آن دانشگاه کلمبیا در نیویورک را انتخاب کرد و سرانجام در سال ۱۹۴۹ موفق به دریافت درجه دکترای خود از این دانشگاه شد.

در سال ۱۹۵۹، پرفسور لطفی زاده کار تمام وقت خود را با سمت استادی در دانشکده مهندسی برق دانشگاه کالیفرنیا در برکلی شروع کرد. در فاصله سال‌های ۱۹۶۸ـ۱۹۶۳، وی ریاست دانشکده مهندسی برق دانشگاه کالیفرنیا را در برکلی عهده‌دار بود. اگرچه پرفسور لطفی‌زاده در سال ۱۹۹۱ بازنشسته شد، ولی همچنان فعالیت‌های علمی ایشان در دانشگاه کالیفرنیا ادامه دارد و به صورت مستمر در کنفرانس‌ها، سمینارها در شهرهای مختلف جهان شرکت کرده و سخنرانی می‌کنند. در حال حاضر پرفسور لطفی‌زاده به‌عنوان استاد ممتاز مهندسی برق، مدیریت مرکز نرم‌افزار کامپیوتری دانشگاه برکلی را عهده‌دار است. این مرکز بیش از ۲ هزار نفر عضو دارد و ۱۰۰ موسسه علمی به آن وابسته هستند.
تا سال ۱۹۶۵، تحقیقات پرفسور لطفی‌زاده عموما در زمینه نظریه سیستم‌ها و تجزیه و تحلیل نظریه تصمیم‌ها مشغول فعالیت بود. در آن سال، وی تئوری و منطق فازی را Fuzzy Logic پایه‌گذاری کرد و سپس در زمینه کاربردهای این تئوری در هوش مصنوعی، زبان شناسی، منطق، تئوری تصمیمات، تئوری کنترل، سیستم‌های خبره و شبکه‌های اعصاب به تحقیقات گسترده‌ای پرداخت. در حال حاضر حاصل تحقیقات پرفسور لطفی زاده در زمینه منطق فازی در بخش‌های گوناگون طراحی نرم‌افزار و سخت‌افزار و محاسبات کامپیوتری بر مبنای کلمات، تئوری شعور کامپیوتر در درک زبان طبیعی و صنایع سبک و سنگین مورد استفاده است. پرفسور لطفی‌زاده به‌عنوان کاشف و مبتکر منطق فازی شهرت جهانی دارد. وی طی یک مقاله علمی کلاسیک که در سال ۱۹۶۵ به چاپ رسید، مفهوم مجموعه فازی را که اساس تئوری تجزیه و تحلیل سیستم‌های پیچیده است، بر اساس زبان طبیعی معرفی کرد. پس از معرفی تئوری فازی، بیش از ۱۵ هزار مقاله علمی توسط دانشمندان جهان درباره منطق فازی و کاربردهای گسترده آن در نشریات علمی منتشر شد و در حدود ۳ هزار درخواست ثبت اختراع در این زمینه در کشورهای مختلف جهان به عمل آمد. در حال حاضر ۱۲ ژورنال علمی دنیا که در عناوین آنها کلمه «فازی» دیده می‌شود، به چاپ می‌رسد. تنها در کشور ژاپن بیش از ۲ هزار مهندس و دانشمند در رشته منطق فازی به تحقیقات علمی و صنعتی مشغول هستند.

راجعون بزرگ ترین و مجرب ترین سایت تخصصی ارائه دهندگان خدمات ترحیم
درگذشت عزیزان، شرایط ویژه ای را ایجاد می نماید. ناگهانی بودن، ناآشنایی، شرایط روحی ناگوار و لزوم تداراکات سریع از ویژگیهای قالب این رخداد است. وب سایت راجعون سعی دارد تا با گرد آوری خدمات و اطلاعات مورد نیاز شما، حامی و همراه شما باشد.
جهت آشنایی با مجموعه خدمات مورد نیاز می توانید به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات ترحیم

ایشان موفق به دریافت ۹ مدال علمی شده است که از این تعداد پنج مدال به مناسبت‌های گوناگون توسط انستیتوی مهندسی برق و الکترونیک آمریکا و چهار مدال دیگر توسط انستیتوی مهندسی مکانیک آمریکا، انجمن علوم مهندسی آمریکا، آکادمی علوم جمهوری چک و انجمن بین‌المللی سیستم‌های هوشمند به وی اهدا شده است. به علاوه پرفسور لطفی‌زاده ۱۴ جایزه علمی دریافت کرده که از آن جمله می‌توان به جایزه اهدایی بنیاد معروف هوندای ژاپن اشاره کرد.

پروفسور لطفی‌زاده عضو هیات مشورتی مرکز فازی آلمان، عضو هیات مشورتی مرکز تحقیقات فازی دانشگاه تگزاس، عضو کمیته مشورتی مرکز آموزش و تحقیقات سیستم‌های فازی و هوش مصنوعی رومانی، عضو هیات مشورتی موسسه بین‌المللی مطالعات سیستم‌ها، عضو هیات‌مدیره انجمن بین‌المللی شبکه‌های اعصاب، رئیس افتخاری اتحادیه سیستم‌های فازی بیومدیکال ژاپن، رئیس افتخاری اتحادیه منطق و تکنولوژی فازی اسپانیا، عضو هیات مشورتی انستیتوی ملی انفورماتیک توکیو و عضو هیات‌مدیره انستیتوی سیستم‌های هوشمند ایلی نوی آمریکا است. پروفسور لطفی‌زاده به‌طور رسمی از سال ۱۹۹۱ بازنشسته شده و مقیم سانفرانسیسکو بود تا این که خبر درگذشت ایشان منتشر شد.

 

 

پروفسور لطفعلی عسگرزاده در گذشت
پروفسور لطفعلی عسگرزاده در گذشت
سایت آگهی راجعون ارائه خدمات ترحیم
سایت آگهی راجعون ارائه خدمات ترحیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 17 =