خانه اطلاعات علمی بررسی کارشناسانه وضعیت خرید سنگ مزار

بررسی کارشناسانه وضعیت خرید سنگ مزار

بررسی ابعاد مختلف خرید سنگ مزار در ایران

فائزه اعرابی کارشناس مذهبی و مدرس حوزه اظهار داشت:از نظر اسلام توجه به سنگ مزار پایه و اساس چندانی ندارد.

چون در اسلام دستور داریم که نباید قبرستانها را آباد کنیم به خاطر اینکه مردگان از فراموش شدگان هستند. همچنین مردم با این کار احساس راحتی نکنند و به یاد قیامت بیفتند. در اسلام گفته شده که فقط واجب است قبر برآمده تر باشد و وسیله ای مثل چوب بالای سر میت قرار گیرد ولی بعضی از مسائلی را که عرف است اسلام به آنها صحه گذاشته است و سنگ مزار عرضی است که از نظر اسلام صحیح نیست، همینطور نباید بارگاه درست کنند ولی این امر در مورد امامزاده ها جایز است ولی واجب نیست.

اعرابی اشاره کرد: سنگ مزار کسانیکه انسانهای خوبی بودند تاثیر بیشتری بر روی خوانندگان دارد و این امر ربطی به جنس سنگ مزار ندارد و اثر گذاری سنگ مزار شهدا ربطی به جنس سنگ آنها ندارد.

وی تصریح کرد: اسم خدا و آیه قرآن برای نوشتن بر روی سنگ مزار مناسب نیست و از لحاظ شرعی مشکل دارد چون احتمال بی احترامی به آنها وجود دارد.

وی ادامه داد: تاثیر شکل ظاهر سنگ مزار بر روی کسانی که آنرا می خوانند بستگی به درک اشخاص دارد و برای من که قوه تصورم در تصویر است سنگ مزارهای همراه عکس یا رنگ مشکی سنگ مزار اثرگذارتر است.

 

اعرابی با بیان اینکه اسم فردی که فوت شده حتما باید نوشته شود خاطرنشان کرد:این امر برای آنست که به شخص فوت شده بی حرمتی نشود و یا حتی فاتحه ای برایش خوانده شود و برای خواندن فاتحه ذکر نام شخص کافی است همینطور کسی را هم که عقد می کنند اگر تنها اشاره ای شده و گفته شود این خانم عقد می شود کافی است.

وی همچنین خاطرنشان کرد:قرار گرفتن سنگ مزار در امامزاده ها در اثرگزاری آنها بر افراد موثر است چون بعضی امامزاده ها زیدی هستند و حالت معنوی به افراد می دهند همینطور چون قلبش آمادگی داشته اند تاثیر بیشتری بر روی آنها دارد.

اعرابی ادامه داد:در بعضی ادیان از جمله در شیعه آمده است که سنگ مزار گذاشته شود که مردگان مشخص شوند ولی در بعضی ادیان هیچ توصیه ای در این مورد نشده است. همچنین در دین یهود و مسیح هیچ سفارشی در این مورد وجود ندارد در دین زرتشت مرده را در چاهی که چاه اموات بوده می انداختند و در بعضی مذاهب مرده ها را می سوزانند ولی بهترین کار همانست که شیعه گفته است.

وی ضمن بیان این مطلب گفت:سنگ مزار روی کسانی که بیشتر اهل تزکیه هستند اثرگذارتر است و انسانی که اهل تفکر نیست هیچ تاثیری از سنگ مزار نمی گیرد و انفعال و یا اثر گذای سنگ مزار بر روی افراد بستگی به شخص دارد مثلا شخص شب قبل از رفتن به مزار کتابی در این مورد می خواند و فردای آن روز از سنگ مزار تاثیر می گیرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد:علاقه اشخاص به تفاوت سنگ مزار آنها با دیگران به روحیات آنها و به خصایص روحی آنها برمی گردد.

اعرابی ادامه داد: سنگ مزار هر چه ساده تر باشد از لحاظ معنوی اثرگذارتر است همانطور که در داستان سعدی وجود دارد که در داستانی دو پسربچه در مورد سنگ مزار پدرشان صحبت می کند که یکی از آنها می گوید که سنگ مزار پدر من خشت فیروزه است و پسر دوم در جواب می گوید تا پدر تو بخواهد از زیر خروارها خاک بلند شود پدر من به عرش رسیده است. به این ترتیب سنگ مزار ساده اثر بیشتری می گذارد.

اعرابی با بیان این مطلب گفت:معیارهای اثرگذاری سنگهای مزار در طول زمان تغییر کرده است و معیارهای منفی اثرگذاری سنگهای مزار افزایش پیدا کرده است و معیارهای مثبت اثرگزاری سنگهای مزار کاهش پیدا کرده است.

وی همچنین گفت: تفاوت شکل سنگ مزار در کشورهای مختلف از لحاظ مذهبی و تاریخی به عقاید آنها برمی گردد ولی در جامعه ما اینگونه نیست چون این کار بسیار تجملی شده است./

خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران

راجعون بزرگ ترین و مجرب ترین سایت تخصصی ارائه دهندگان خدمات ترحیم
درگذشت عزیزان، شرایط ویژه ای را ایجاد می نماید. ناگهانی بودن، ناآشنایی، شرایط روحی ناگوار و لزوم تداراکات سریع از ویژگیهای قالب این رخداد است. وب سایت راجعون سعی دارد تا با گرد آوری خدمات و اطلاعات مورد نیاز شما، حامی و همراه شما باشد.
جهت آشنایی با مجموعه خدمات مورد نیاز می توانید به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات ترحیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هفت =