خانه اطلاعات علمی مطالب گوناگون معروف ترین درگذشتگان سال ۲۰۱۳

معروف ترین درگذشتگان سال ۲۰۱۳

سال ۲۰۱۳ میلادی شاهد درگذشت چهره های مختلفی از جهان سیاست گرفته تا هنر بود که در میان آنها مرگ چهره هایی چون هوگو چاوز و نلسون ماندلا بیش از دیگران خبر ساز شد.

به گزارش مهر، الجزیره اقدام به فهرست کردن افراد کرده است که در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفتند و آنها را به ترتیب ماه های سال معرفی کرده که بر اساس آن معروف ترین متوفیان سال جاری میلادی به شرح زیر هستند:
ژانویه :– ناگیسا اوشیما، از معروف ترین فیلمسازان ژاپن.
فوریه

– اد کوچ، از سیاستمداران آمریکایی که اقدامات زیادی برای تبدیل شدن نیویورک به یک غول تجاری انجام داد. او از چهره های دموکرات بود که از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۷۹ شهردار نیویورک بود.

– افضل گورو، از متهمان حمله به پارلمان هند در سال ۲۰۰۱ که منجر به کشته شدن ۱۲ نفر شد. گورو به طور مخفیانه در تاریخ ۹ فوریه به دار آویخته شد.

شکری بلعید، از نمایندگان مجلس تونس که در ششم ماه فوریه سال ۲۰۱۳ ترور شد.

مارس

– هوگو چاوز، رهبر ونزوئلا که از سال ۱۹۹۹ قدرت را در در دست داشت و به عنوان رئیس جمهور در این کشور حکمفرمایی می کرد. چاوز بعد از پشت سر گذاشتن یک دوره بیماری و انجام چند عمل جراحی در تاریخ پنجم مارس در ست ۵۸ سالگی از دنیا رفت.

– لنگ ساری، از بنیانگذاران گروه خمرهای سرخ. این گروه از عاملان اصلی نسل کشی کامبوج شناخته می شود.

– زیلور رحمان، رئیس جمهور بنگلادش، و رهبر جریان “عوامی لیگ” در سن ۸۴ سالگی و در تاریخ ۲۰ مارس در سنگاپور از دنیا رفت.

– بوریس برزوفسکی، از الیگارشی های معروف روسیه، و از منتقدان “ولادیمیر پوتین” . برزوفسکی در سال ۲۰۰۳ میلادی به انگلیس پناهنده شد. او در دهه ۱۹۹۰ میلادی ثروت هنگفت خود را به دست آورده بود.

آوریل

– مارگارت تاچر، نخست وزیر اسبق انگلیس، فردی که به بانوی آهنین معروف شده بود. تاچر نخستین نخست وزیر زن انگلیس بود. وی از حامیان اصلی صدام در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی بود. تاچر در تاریخ هشت آوریل در سن ۸۷ سالگی از دنیا رفت.

– رابرت ادواردز، از فیزیولوژیست های معروف انگلیس، اقدام برجسته او در باز تولید برخی داروها موجب شد تا وی برنده جایزه نوبل شود.

می

– ژنرال جرج ویدلا، دیکتاتور سابق آرژانتین، که توانسته بود در کودتای سال ۱۹۷۶ قدرت را در دست بگیرد. در هنگام این کودتا و درگیری های پس از آن که پنج سال طول کشید بین ۱۵ تا ۳۰ هزار نفر کشته شدند.

ژوئن

– استر ویلیامز، قهرمان سابق شنای آمریکا، و از ستارگان هالیوود

– گیرومون کیمورا، پیرترین مرد جهان که نزدیک به ۵۰ سال در یکی از ادارات پست ژاپن کار کرده بود. او در تاریخ ۱۲ ژوئن در سن ۱۱۶ سالگی به مرگ طبیعی از دنیا رفت.

جولای

– داگلاس انگلبرد، مهندس آمریکایی که مخترع “موس” کامپیوتر محسوب می شود.

 

آگوست

– لسزلو کساتاری، تحت تعقیب ترین نازی که به اتهام جنایات جنگی تحت پیگرد بود.

– پرنس جان فریسو، از اعضای خاندان سلطنتی هلند

– دیوید فراست، از چهره های رسانه ای معروف انگلیس

سپتامبر

– ری دالبی، از دانشمندان معروف آمریکایی که بر روی فناوری های ویژه برای کاهش صدای محیط تحقیق می کرد.

– ساشمیتا بانرجی، نویسنده هندی که کتابی در مورد چگونگی فرار خود از دست طالبان در دهه ۱۹۹۰ منتشر کرده بود. این کتاب سپس تبدیل به فیلمنامه فیلمی در هند با نام “فرار از دست طالبان” شد. ساشیمیتا شوهری افغانی داشت و در تاریخ چهارم سپتامبر ۲۰۱۳ توسط فردی ناشناس هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

اکتبر

– تام کلانسی، از معروف ترین نویسندگان داستان های جاسوسی که بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه از کتاب های وی در سراسر جهان به فروش رفته است.

– وو نگوین گیاپ، از ژنرال های معروف ارتش ویتنام که به خاطر شکست دادن نیروهای آمریکایی و فرانسوی، از احترام زیادی در این کشور آسیایی برخوردار بود.

– اوادیا یوسف، رهبر معنوی حزب شاس رژیم صهیونیستی، وی از چهره های افراطی این رژیم محسوب می شد که در تاریخ هفتم اکتبر از دنیا رفت.

نوامبر

– حکمت الله محسود ،رهبر طالبان پاکستان، که در سن ۳۳ سالگی در تاریخ اول نوامبر در حمله پهپادهای آمریکایی کشته شد.

– دوریس لسینگ، از معروف ترین نویسندگان انگلیسی که برنده جایز نوبل ادبیات نیز شده بود.

– فردریک سانگر، از زیست شناسان معروف انگلیسی که دوبار برنده جایزه نوبل شده بود.

– پل واکر، از بازیگران سرشناس هالیوود که در سانحه رانندگی درگذست.

دسامبر

– نلسون ماندلا، رهبر افسانه ای آفریقای جنوبی و قهرمان مبارزه با آپارتاید که بعد از پشت سر گذاشتن یک دوره بیماری در تاریخ ۵ دسامبر در سن ۹۵ سالگی از دنیا رفت.

– پیتر اوتول، از بازیگران معروف ایرلندی-انگلیسی، که هشت بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود. یکی از معروف ترین فبلم های اوتول، لورنس عربستان بود.

– میخائیل کلاشنیکف، مخترع و سازنده معروف ترین سلاح سبک جهان که به افتخار او به همین نام خوانده می شود. اسلحه کلاشنیکف بیش از هر سلاح سبک دیگری در جهان آدم کشته و یکی از مهمترین صادرات تسلیحات نظامی روسیه محسوب می شود.

راجعون بزرگ ترین و مجرب ترین سایت تخصصی ارائه دهندگان خدمات ترحیم
درگذشت عزیزان، شرایط ویژه ای را ایجاد می نماید. ناگهانی بودن، ناآشنایی، شرایط روحی ناگوار و لزوم تداراکات سریع از ویژگیهای قالب این رخداد است. وب سایت راجعون سعی دارد تا با گرد آوری خدمات و اطلاعات مورد نیاز شما، حامی و همراه شما باشد.
جهت آشنایی با مجموعه خدمات مورد نیاز می توانید به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات ترحیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هفت =