خانه اطلاعات علمی مطالب گوناگون سنگ قبر دفن شدگان در قطعه هنرمندان بهشت زهرا

سنگ قبر دفن شدگان در قطعه هنرمندان بهشت زهرا

وقتی وارد قطعه نام آوران وهنرمندان در بهشت زهرای تهران می‌شوی، حس و حال عجیبی به آدم دست می‌دهد. حس گذر سریع زمان با قدم زدن در جوارقبر نامداران، تجربه ی قابل لمسی است. کسانی که همین دیروز  همواره نامشان به گوش و زبانمان آشنا بود و از قضای روزگارامروز بر فراز مزارشان با چشمانی متعجب شهرتشان را بر روی سنگ قبر نظاره گریم.از پیمان ابدی که به ابد پیوست تا پوپک گلدره با یاد نرگس و دریا، از ناصر حجازی تا اکبر پوده. روزگاری با شهرت ، رسم ،هنر، جسارت و شهامتشان در عرصه های مختلف زندگی روزها و شبها سپری کردیم  و اکنون با عنایت به قدمت درگذشتشان خیلی هنرمند باشیم با دیدن و شنیدن نامشان یادی از آنها خواهیم کرد.

در دل خاک این قطعات انسانهایی خفته اند که روزگاری برای خودشان منزلت و جایگاهی داشتند و انگار که هیچگاه مرگ برای آنان ممکن نبود و حتی شاید خودشان هم متصور نبودند. کسانی هم به وفور پیدا خواهیم کرد که بعد از مرگشان عظمت وجودشان حس شد تازه فهمیدیم چه گوهرانی بودند که از اشاره به نامشان صرف نظر می کنیم.

مطالب مرتبط : سنگ قبر افراد مشهور

مزار مرحوم محمد علی فردین

محمد علی فردینبازیگر سینما و کشتی گیر ایرانی بود. او سابقه نایب قهرمانی در مسابقات قهرمانی جهان در سال ۱۹۵۴ را در کارنامه دارد

و با نقش آفرینی در فیلم چشمه آب حیات وارد دنیای حرفه ای بازیگری شد.فردین در فیلم های متعددی به ایفای نقش پرداخت و با آثار ماندگاری چون گنج قارون، فردا روشن است و فریاد نیمه شب به اوج محبوبیت و شهرت رسید.

تاریخ فوت : محمدعلی فردین در ۱۸ فروردین ۱۳۷۹ بر اثر ایست قلبی در منزل شخصی اش از دنیا رفت و ۲۰ فروردین از ورزشگاه امجدیه در میان سیل هنرمندان

متن شعر سنگ قبر محمد علی فردین :

بر تربت پاکت بنشینم غمناک

از روح بزرگ هنریت فردین

کوهی ز هنر خفته بینم در خاک

شاید مددی به ما رسد از افلاک

عکس سنگ قبر محمد علی فردین 

عکس سنگ قبر محمد علی فردین
عکس سنگ قبر محمد علی فردین

مزار مرحوم نعمت الله گرجی

نعمت اله گرجیمتولد ۱۳۰۵ تهران. به دلیل علاقه اش به نمایش های سیاه بازی به گروه های سیار این نمایش ها پیوست. بازی در مجموعه های تلویزیونی در اوایل دهه ۱۳۵۰موجب شهرت او در زمینه بازیگری شد.

تاریخ فوت نعمت الله گرجی:  نعمت اله گرجیدر هفدهم فروردین ۱۳۷۹ به دلیل بیماری ریوی درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. 

متن سنگ قبر نعمت الله گرجی :

او با لبخند همیشگی خود، شراب زندگی را به مردم هدیه میداد…

شرابی که طعم آن شیرین و جاودانه است.

مزار مرحوم نعمت الله گرجی

مزار مرحوم جهانگیر فروهر

جهانگیر فروهر (زاده ۱۲۹۵ تهران – درگذشته ۱۵ آبان ۱۳۷۶ تهران) یکی از بازیگران سینما و تلویزیون ایران بود. از فیلم‌های مهم که او بازی کرده می‌توان به سوته‌دلان و مسافران اشاره کرد.

لیلا فروهر، خوانندهٔ ایرانی مقیم لس‌آنجلس، دختر اوست که در برخی فیلم‌های با او همبازی بوده‌است.

عکس سنگ قبر مرحوم جهانگیر فروهر

سنگ مزار جهانگیر فروهر

سنگ مزار جهانگیر فروهر

مزار مرحومه سیمین آقارضی

سیمین آقارضی (۱۳۱۷–۱۳۸۸) موسیقیدان و نوازنده ساز قانون اهل ایران بود. او نواختن ساز را نزد مهدی مفتاح آموخت. وی در بسیاری از آثار خوانندگان مطرح ایران چون محمدرضا شجریان، حمیرا، دلکش، هایده، ایرج، سیما بینا، علیرضا افتخاری، گلپا و… همکاری داشته‌است.

عکس سنگ گور مرحومه سیمین آقارضی

مزار سیمین آقارضی درمنی
مزار سیمین آقارضی درمنی

مزار مرحومه مهین شهابی

مهین نیک‌طبع مشهور به مهین شهابی (۱۳۱۲–۱۳۸۹) هنرپیشه اهل ایران بود.

شهابی در سال ۱۳۳۹ و درحالی که ۲۴ سال داشت، در فیلم ماجرای جنگل ساختهٔ مهدی میرصمدزاده جلوی دوربین رفت. با سریال آینه به کارگردانی غلامحسین لطفی میان مردم محبوبیت فراوانی یافت و آخرین بازی وی در پنجاهمین سال بازیگری‌اش در سریال وضعیت سفید حمید نعمت‌الله به دنبال بیماری و درگذشت او نیمه تمام ماند.ادامه نقش او را شهین تسلیمی ادامه داد.

عکس سنگ گور مرحومه مهین شهابی

مزار مهین شهابی
مزار مهین شهابی

مزار مرحوم محمود بهرامی

محمود بهرامی (زاده ۱۴ خرداد ۱۳۱۶ – درگذشته ۱۵ تیر ۱۳۸۹) بازیگر سینما و تلویزیون ایران بود.

محمود بهرامی که متولد ۱۳۱۶ خورشیدی در شهر تویسرکان بود. آغاز فعالیت هنری وی از سال ۱۳۳۴ با قصه‌نویسی در نشریات مختلف بود. بهرامی بازیگری در سینما را از سال ۱۳۵۰ شروع کرد. یکی از نخستین تجربه‌های سینمایی او بازی در فیلم خواستگار (علی حاتمی ۱۳۵۱) بود.

عکس سنگ گور مرحوم محمود بهرامی

مزار محمود بهرامی
مزار محمود بهرامی

مزار مرحوم روبیک منصوری

روبیک منصوری (زاده ۱۳۱۶ تهران – درگذشت ۲۱ مرداد ۱۳۷۹ تهران) آهنگساز، تنظیم‌کننده موسیقی، تدوین‌گر و صداگذار فیلم ایرانی ارمنی بود.

عکس سنگ گور مرحوم روبیک منصوری

مزار مرحوم روبیک منصوری
مزار مرحوم روبیک منصوری

مزار مرحوم بیژن ترقی

بیژن ترقی (۱۲ اسفند ۱۳۰۸ – ۵ اردیبهشت ۱۳۸۸) شاعر و ترانه‌سرای ایرانی بود.

آتش کاروان با صدای دلکش یکی از پرآوازه‌ترین ترانه‌های اوست. بیژن ترقی ترانه‌های به یاد ماندنی بهار دلنشین، آتش کاروان و برگ خزان و نیز سرود وطنم (ایران جوان با صدای شهرام ناظری ) را سروده‌است.

متن شعر سنگ قبر بیژن ترقی :

گر بسوزی و خاکسترم به باد دهی
ذ ذره ذره وجودم ترانه برخیزد

عکس سنگ گور مرحوم بیژن ترقی

مزار بیژن ترقی
مزار بیژن ترقی

مزار مرحوم رضا کرم رضایی

رضا کرم‌ رضایی (زاده ۱۵ مهر ۱۳۱۶ – درگذشته ۱۴ فروردین ۱۳۸۹) بازیگر، نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان و مترجم ایرانی بود.

متن شعر سنگ قبر رضا کرم رضایی :

اینجا به جز دوری تو چیزی به من نزدیک نیست

عکس سنگ گور مرحوم رضا کرم رضایی

مزار رضا کرم رضایی
مزار رضا کرم رضایی

مزار مرحوم منوچهر احترامی

منوچهر احترامی (۱۳۲۰ تهران – ۲۳ بهمن ۱۳۸۷ تهران) طنزپرداز از قدیمی‌ترین نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان بود، که مجموعهٔ کارهای «حسنی نگو یه دسته‌گل» او از دههٔ ۶۰ تا امروز، با مجموع تیراژ چندمیلیونی همچنان یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های کودکان به‌شمار می‌رود.

احترامی در مدارس مروی و دارالفنون دوران تحصیل را طی کرد و از دانشکدهٔ حقوق دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. وی سال‌ها به عنوان طنزنویس با نشریات مختلف همکاری داشت و طی چند سال گذشته اغلب آثارش را در مجله گل‌آقا به مدیریت کیومرث صابری فومنی (گل آقا) چاپ می‌کرد. وی طنزنویسی را به‌طور جدی از سال ۱۳۳۷ با مجله توفیق آغاز کرد و با مطبوعات دیگر و نیز رادیو و تلویزیون هم همکاری داشت. امضاهای مستعاری همچون «م. پسرخاله» و «الف ـ اینکاره» از امضاهای اوست.

متن شعر سنگ قبر منوچهر احترامی :

زندگی زنگ تفریحی است مابین ازلیت و ابدیت

عکس سنگ مزار منوچهر احترامی

مزار منوچهر احترامی
مزار منوچهر احترامی

مزار مرحوم علی میری

سیدعلی میری، زادهٔ ۱۳۱۵ در شهسوار از بازیگران تئاتر، کمدین، و بازیگر سینمای فارسی قبل از انقلاب ایران بود. میری، دارای مدرک تحصیلی دیپلم و فارغ‌التحصیل کلاس‌های آزاد هنرپیشگی بود. او در سال ۱۳۴۰، پس از فراغت از تحصیل در هنرستان بازیگری، به کار تئاتر مشغول شد و در بیشتر از ۵۰ نمایش به ایفای نقش پرداخت. سیدعلی میری در ۱۲ اسفند ۱۳۸۷ در بیمارستان آبان تهران بر اثر عارضهٔ قلبی درگذشت و در قطعهٔ هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

عکس سنگ مزار سید علی میری

مزار علی میری
مزار علی میری

مزار مرحوم خسرو تسلیمی

خسرو تسلیمی (زاده ۱۳۰۴، رشت – درگذشته ۱۹ آبان ۱۳۸۷، کرج) تهیه‌کننده سینما اهل ایران بوده‌است.

وی در سال ۱۳۳۲ در استودیو کاروان فیلم به عنوان مدیر تولید استخدام شد و پس از آن شرکتی را با عنوان اسکار فیلم تأسیس نمود. او در سال ۱۳۵۶ سازمان سینمایی «تسلیمی» را تأسیس کرد اما در سال ۱۳۵۷ این سازمان منحل شد. تسلیمی همسر منیره تسلیمی (منیره آخوندنیا) بازیگر تئاتر، پدر سیروس تسلیمی (تهیه‌کننده و نویسنده) و سوسن تسلیمی (بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما) است.

متن شعر سنگ قبر خسرو تسلیمی :

هنر برتر از گوهر آمد پدید  دریغا هنرمند شد ناپدید

تصویر سنگ قبر مرحوم خسرو تسلیمی

مزار خسرو تسلیمی
مزار خسرو تسلیمی

مزار مرحومه خاطره پروانه

اقدس خاوری (۱۳۰۸ – ۱۵ آبان ۱۳۸۷) با نام هنری خاطره پروانه، خواننده و ردیف‌دان موسیقی سنتی ایرانی بود.

تصویر سنگ قبر مرحومه خاطره پروانه

مزار خاطره پروانه
مزار خاطره پروانه

مزار مرحوم جمشید فرحی

جمشید فرحی دستیار فیلمبردار فیلم‌هایی چون «رگبار» بهرام بیضایی و «گوزن‌ها» مسعود کیمیایی بود.

فرحی کار در سینما را از اوایل دهه ۱۳۴۰ آغاز کرد و تا بیش از یک دهه بعد در تعدادی از فیلم‌های مطرح سینمای ایران شامل «رگبار» بهرام بیضایی، «نفرین» ناصر تقوایی، «تنگسیر» امیر نادری، «شازده احتجاب» بهمن فرمان آرا و «گوزن‌ها» مسعود کیمیایی به عنوان دستیار فیلمبردار همکاری داشت. وی روز شنبه اول فروردین ۸۸ بر اثر سکته مغزی درگذشت پیکرش در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

تصویر سنگ قبر مرحوم جمشید فرحی

مزار جمشید فرحی
مزار جمشید فرحی

مزار مرحوم محسن آرسته 

پرویز روحانی (زاده ‍۱۳۱۵ – درگذشته ۱۳۸۸) از بازیگران سینمای ایران بود.

وی فعالیت سینمایی را با بازی در فیلم «گرگ صحرا» به کارگردانی سعید نیوندی آغاز کرد.

وی در روز ۱۷ آبان ۱۳۸۴ در سن۷۰سالگی درگذشت و ساعت ۹ صبح روز سه شنبه ۱۹ آبان از مقابل خانه سینما تشییع شد و در قطعه ۸۸ ردیف ۱۵۳ شماره ۲۵ بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

تصویر سنگ قبر مرحوم محسن آرسته

مزار محسن آراسته
مزار محسن آراسته

مزار مرحوم جمشید لایق

جمشید لایق (زاده ۱ فروردین ۱۳۱۰ در تهران-درگذشته ۲۱ آبان ۱۳۸۸) بازیگر تآتر، سینما و تلویزیون ایرانی بود. او در کارهای کارگردانان برجسته‌ای چون عباس جوانمرد و علی نصیریان و حمید سمندریان و بهرام بیضایی و داریوش مهرجویی و علی حاتمی بازی کرد. لایق از مکرّرترین بازیگران بیضایی بود.

تصویر سنگ قبر مرحوم جمشید لایق

مزار جمشید لایق
مزار جمشید لایق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 15 =