خانه آگهی درگذشت چهره هایی که سال ۹۸ را ندیدند

چهره هایی که سال ۹۸ را ندیدند

فرشته مرگ سال ۹۷ نیز دست تعداد زیادی از هنرمندان را گرفت و آنان را با خود به دیار باقی برد.

به گزارش خبرنگار ایسنا‌، امسال نیز همچون سال‌های گذشته، فرشته مرگ تامل زیادی در میان هنرمندان داشت و قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س)، سال ۹۷ نیز میهمانان زیادی را به آغوش کشید.

ناقوس مرگ هنرمندان در سال جاری با درگذشت بهرام زند دوبلور پیشکسوت کشورمان به صدا درآمد.

بهرام زند  که مدتی از بیماری رنج می‌برد در اولین روزهای بهار (۱۹ فروردین ماه) از دنیا رفت.

محمد ابراهیم جعفری از نقاشان و شاعران ایرانی از دیگر هنرمندانی بود که فروردین امسال درگذشت.

عباس عطار

عباس عطار عکاس ایرانی که مدتی رئیس آژانس عکس «مگنوم» بود، در اردیبهشت امسال درگذشت

سال ۱۹۵۲ به همراه خانواده‌اش، وقتی ده ساله بود، از ایران مهاجرت کرد. در عکسی خانوادگی که توسط بدرقه کنندگان خانواده عطار از او و به پدر، مادر و سه برادرش از آن‌ها گرفته‌شده‌است عباس که ده ساله است دوربین عکاسی بر گردن آویخته‌است. چهار سال بعد اولین عکس‌هایش را در سن ۱۴ سالگی در استقلال الجزایر گرفت. ۲۶ ساله بود که عکس‌هایش در مجلات جهان به چاپ رسید؛ عکس‌هایی با قالب سیاسی و اجتماعی.

سایت آژانس عکس مگنوم درپی درگذشت این عکاس مطرح تیتر صفحه اصلی خود را به او اختصاص داده بود  با این عنوان :  «عکاسی که با نور می‌نوشت، در ۷۴ سالگی در پاریس درگذشت».

ناصر چشم آذر

ناصر چشم آذر خالق نت های ماندگار ۱۴ اردیبهشت سال ۹۷ آسمانی شد .

از ناصر چشم‌آذر موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، تنظیم کننده شهیر ایرانی موسیقی فیلم و آلبوم‌های آهنگ بسیاری به یادگار باقی مانده‌است. ناصر چشم آذر از پیشگامان موسیقی الکترونیک در ایران و از بهترین تنظیم کنندگان تاریخ موسیقی پاپ ایران بود، از تأثیرگذارترین آهنگسازان و تنظیم کنندگان پنج دهه در موسیقی پاپ و همچنین موسیقی بیکلام و موسیقی متن فیلم بود، قطعهٔ آزادی با صدای رضا آریایی و ترانهٔ بابک صحرایی با آهنگسازی و تنظیم ناصر چشم آذر آخرین اثر او قبل از مرگ بود.

قاسم افشار

قاسم افشار که از سال‌های اول انقلاب، گویندگی در بخش های خبری رادیو و تلویزیون را بر عهده داشت و در بحبوحه سال های دفاع مقدس با صدایی حماسی بارها اخبار مربوط به پیروزی های رزمندگان اسلام را به اطلاع هموطنان رسانده بود، ۲۶ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.

افشار از سال۱۳۵۸[۸] یا ۱۳۶۰ کار گویندگی خبر را در صدا و سیما آغاز نمود او از قدیمی‌ترین گویندگان صدا و سیما بود.[۷] سعید فانیان مدیر سابق شبکه سوم سیما در سایت شخصی خود گفته که قاسم افشار فقط در موارد اندکی با رادیوهمکاری کرده و همواره گوینده اصلی مشروح اخبار تلویزیون بوده‌است. به گفته فانیان، افشار همواره به عنوان چهره شاخص خبر سیما مطرح بوده و در کار خویش مسلط بود.

حسین شهاب 

حسین شهاب تا سوم دبیرستان تحصیل کرد. پس از ترک تحصیل، به ورزش کُشتی روی آورد و در باشگاه‌های پولاد و فردوسی به تمرین پرداخت و در مسابقات کشتی نیز حضور داشت. اولین فیلم او در سال ۱۳۴۷ در فیلم گردش روزگارساختهٔ قدرت‌الله بزرگی بود.

او همچنین در بعضی از فیلم‌ها به‌عنوان بدل‌کار بازی کرد. کارهای هنری در تلویزیون را از سال ۱۳۵۸ با مجموعهٔ هزاردستان شروع کرد

او در سوم تیر ۱۳۹۶ بر اثر نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شد. حسین شهاب سرانجام در عصر جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، حوالی ساعت ۱۹، به دلیل مشکلات کلیوی و نارسایی کبد در بیمارستان محب کوثر یوسف‌آباد تهران در ۷۲ سالگی درگذشت.

سعید محقق

وی در آثاری چون کفش‌های میرزا نوروز، جعفرخان از فرنگ برگشته و مرگ سپید نقش آفرینی داشت. محقق سابقه بازی با رضا ارحام صدر را نیز در کارنامه هنری خود داشت؛ و یکی از همراهان ارحام صدر بود که مکتب تئاتر اصفهان را بنا نهاد.

وی در روز اول خرداد ۱۳۹۷ درگذشت.

ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک‌مطیعی (زادهٔ ۱ فروردین ۱۳۰۹ در تهران – درگذشتهٔ ۴ خرداد ۱۳۹۷ در تهران) بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون ایرانی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود. پس از انقلاب و تغییر چارچوب‌های حاکم بر سینمای ایران، ملک‌مطیعی، همچون محمدعلی فردین و بهروز وثوقی، جایی در سینمای پس از انقلاب نداشت و زمینهٔ ادامهٔ فعالیت هنری او فراهم نشد. ملک‌مطیعی، پس از انقلاب و تا زمان مرگش، در مشاغلی همچون شیرینی‌فروشی و مشاور املاک فعالیت داشت. او در سال ۱۳۶۱ در فیلم سینمایی برزخی ها ودر فیلم نقش نگار در سال ۱۳۹۲ ایفای نقش کرد.

ناصر ملک‌مطیعی در ۴ خرداد ۱۳۹۷ در ۸۸ سالگی به علت مشکلات تنفسی و کلیوی درگذشت. پیکر او روز بعد با حضور جمع کثیری از اهالی سینما و مردم از مقابل خانهٔ سینمای ایران تشییع و در قطعه هنرمندانِ بهشت زهرا آرام گرفت.

اسد اسماعیلی

اسد اسماعیلی یکی از گویندگان و سردبیران قدیمی قسمت های خبری صدا و سیما بود که روزگذشته به دلیل بیماری سرطان جان خود را از دست داد. مراسم تشییع او فردا برگزار خواهد شد. او از بهمن ماه سال ۱۳۵۹ با صدا و سیما همکاری داشته است و دو جایزه بین المللی نیز در سئول برای بهترین گویندگی خبر دریافت کرد. او کتاب و مقالات زیادی را در مجله های معتبر دنیا به چاپ رسانده است. او همچنین مدارک تحصیلی بالایی را از دانشگاه های معتبر جهان دریافت کرده است

اسد اسماعیلی در ۲ تیر سال ۱۳۹۷ از بین ما رفت.

عباس امیر انتظام

عباس امیرانتظام (زادهٔ ۲۷ مرداد ۱۳۱۱ خورشیدی در تهران – درگذشتهٔ ۲۱ تیر ۱۳۹۷ خورشیدی)، سیاستمدار ایرانی، معاون نخست‌وزیر و نیز سخنگوی دولت مهدی بازرگان، عضو جبهه ملی ایران بود.[۱] امیرانتظام نخستین و قدیمی‌ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب ایران به‌شمار می‌رفت که از تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۵ خورشیدی در حبس به سر برد.

به گفته الهه امیرانتظام، وی صبح روز پنج‌شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ دچار تشنج شد و تلاش تیم پزشکی که برای احیای وی در منزل در تهران حضور یافته بودند، بی‌نتیجه ماند و او پیش از رسیدن به بیمارستان، بر اثر سکته قلبیدرگذشت.

حس آقا غفار پدر دوچرخه سواری ایران

حسن آقا غفار که متولد ۱۳۱۰در تهران بود، در ترکیب اولین تیم دوچرخه‌سواری ایران که در سال ۱۳۳۸ به مسابقات بین‌المللی مصر اعزام شد، حضور داشت.

او همچنین جزو اولین قهرمانان دوچرخه‌سواری ایران محسوب می‌شود و به «پدر دوچرخه‌سواری ایران» شهرت داشت.

حسن آقا غفار پس از تحمل بیماری در روز ۲۳ تیر سال ۱۳۹۷ دار فانی را وداع گفت.

کامیار شاپور

فرزند فروغ فرخزاد و پرویز شاپور در سن ۶۶ سالگی به دلیل ایست قلبی از دنیا رفت. mask

mask

افسانه بیات – دختر پوران فرخزاد و دخترخاله کامیار شاپور – با تأیید خبر فوت او گفت:کامیار مدتی به خاطر ریه هایش در بیمارستان بستری بود، اما امروز (دوشنبه، ۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۷) نزدیک صبح به خاطر ایست قلبی از دنیا رفت.

محمد عبادی

محمد عبادی متولد سال ۱۳۲۶ در شهر تهران بود. او در سن ۲۵ سالگی به‌طور حرفه‌ای کار دوبله را آغاز کرد و افزون بر دوبله، پیشینهٔ بازیگری در سینما و تلویزیون را هم دارد؛ مانند فیلم بت‌شکن (۱۳۵۵)، فیلم زنبورک (۱۳۵۴) و سریال‌های تلخ و شیرین (۱۳۵۳) و معمای شاه (۱۳۹۴–۱۳۹۵) در نقش زیبیگنیف برژینسکی. همچنین در فیلمهای زنبورک (۱۳۵۴)، مرد شب (۱۳۵۳) و ستارخان (۱۳۵۱) به عنوان دستیار فیلمبردار همکاری داشته‌است. از دیگر فعالیت‌های هنری عبادی می‌توان به دکلمهٔ او در آلبوم موسیقی ‘بیاد تو’ اشاره کرد.

توانایی او در آفرینش تیپ‌های همچون بوشوگ در لوک خوش‌شانس و تسوکه در سفرهای میتی کومان می‌باشد که از جمله نقش‌های بارز کارتونی و به یادماندنی عبادی است.

محمد عبادی در ۲۳ مردادماه ۱۳۹۷ پس از تحمل یک دوره بیماری و بر اثر ایست قلبی در بیمارستان فیروزگر تهران درگذشت.

عزت الله انتظامی

عزت‌الله انتظامی (زاده ۳۱ خرداد ۱۳۰۳، سنگلج، تهران ) بازیگر و کارگردان تئاتر، سینما و تلویزیون، مشهور به «آقای بازیگر» سینمای ایران بود. او نخستین بازیگر ایرانی بود که از یک جشنواره بین‌المللی جایزه گرفت. انتظامی در سال ۱۳۸۲ به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار ایران انتخاب شد.

وی با بازی در فیلم های زیادی درخشید و سرانجام در ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ مارا ترک کرد.

ضیاءالدین دری

سید ضیاءالدین دری (زادهٔ ۲۹ تیر ۱۳۳۲ تهران) کارگردان، تهیه‌کننده و نویسندهٔ ایرانی بود.

ضیاءالدین دری کارگردان سینما و تلویزیون درگذشت.
ضیاءالدین دری کارگردان سینما و تلویزیون درگذشت.

سید ضیاءالدین دری ۲۹ تیر ۱۳۳۲ در محله نواب، چهارراه سالار تهران متولد شد، پدرش اصالتاً اهل شهر ساوه بود.[۲] او پس از تحصیلات ناتمام در رشته علوم ارتباطات به سینما گرایش پیدا کرد. وی فعالیت هنری خود را با تلویزیون آغاز کرد و با کارگردانی فیلم سینمایی «صاعقه» در سال ۱۳۶۳ به جمع کارگردانان سینما پیوست.

غیر از آثار اکران شده او در نیمه دهه هشتاد٬ دو فیلم «عشق ممنوع» و «من و دبورا» را در کشور لبنان ساخت که این دو فیلم در نوبت اکران عمومی قرار نگرفت.

از سریال کیف انگلیسی ساخته سید ضیاءالدین دری٬ به عنوان یکی از بهترین و شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخ معاصر یاد می‌شود.

سید ضیاءالدین دری در پی عارضه کبدی در مرداد ۱۳۹۷ جهت پیوند کبد به بیمارستان صدرا در شیراز منتقل و عمل پیوند کبد را با موفقیت پشت سر گذاشت اما روز جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ به دلیل عوارض عفونی بعد از جراحی پیوند کبد، درگذشت. مرگ وی با عزت الله انتظامی در یک روز بود .

هادی شفائیه
هادی شفائیه عکاس پیشکسوت ایرانی درگذشت. او را طراح و پایه‌گذار رشته عکاسی در دانشگاه‌های ایران می‌دانند. آقای شفاییه سال‌ها به تدریس عکاسی از جمله در دانشگاه‌ تهران پرداخت. کتاب‌هایی درباره عکاسی و مجموعه‌هایی از عکس‌ هایش، منتشر شده است. هادی شفائیه در سالهای اخیر در آمریکا زندگی می کرد. او به هنگام مرگ ۹۵ سال داشت. هادی شفائیه در ۸ شهریو ماه ۱۳۹۷ از بین ما رفت.

حسین عرفانی 

حسین عرفانی دوبلور پیشکسوت به علت سرطان ریه در بخش مراقبت های ویژه بستری بود که ۲۱ شهریور ماه در بیمارستان درگذشت.

عرفانی متولد ١٣٢١ است و با بیش از پنج دهه فعالیت، دوبلور بازیگرانی همچون «اکبر عبدی» در فیلم «سفر جادویی»، «کاظم افرندنیا»، «جمشید هاشم‌پور»، «محمد برسوزیان»، «محمد مطیع» و شخصیت های خارجی مانند آرنولد، تامی لی جونز، ساموئل ال جکسون ، دنزل واشنگتون ، لارنس فیش برن، مورگان فریمن و سیلوستر استالونه بوده است.

زمان برگزاری مراسم ترحیم و مکان مراسم تشییع پیکر این هنرمند پیشکسوت متعاقبا اعلام خواهد شد.

سعید کنگرانی 

مهدی گلستانه که قرار بود سعید کنگرانی در جدیدترین ساخته او برای شبکه نمایش خانگی بازی کند، می‌گوید کنگرانی سالم بود و می‌خواست هفته آینده مقابل دوربین این سریال برود.

سعید کنگرانی، بازیگر قدیمی سینما که قرار بود پس از ۱۴ سال دوری از عرصه تصویر، در سریال نمایش خانگی «رقص روی شیشه» به کارگردانی مهدی گلستانه نقش‌آفرینی کند، ظهر جمعه ۲۳ شهریور درگذشت.

مهدی آرین‌نژاد
مهدی آرین‌نژاد ، دوبلور پیشکسوت پس از سالها مبارزه با بیماری ظهر روز ۲۳ شهریور درگذشت، پس از محمد عبادی و حسین عرفانی عرصه دوبلاژ برای سومین بار عزادار شد و به سوگ این هنرمند نشست.

مهدی آرین نژاد متولد سال ۱۳۱۸ بود و فعالیت حرفه‌ای در دوبلاژ را از سال ۱۳۴۱ آغاز کرد.

او در آثاری چون لوک خوش شانس (یکی از برادرها)، مورچه و مورچه‌خوار (مورچه‌خوار)، بازرس (گروهبان دودو)، رابین هود (پدر تاک)، چوبین (برونکا) و مجموعه‌های دایی جان ناپلئون (شمس علی میرزا) و هزاردستان صداپیشگی کرده‌است

بهرام شفیع

بهرام شفیع مجری یکی از برنامه باسابقه ورزش و مردم در بیمارستان بهمن تهران درگذشت.

به نقل از “ورزش سه”، بهرام شفیع، گزارشگر و مجری مشهور تلویزیون ۱۷ مهر سال ۱۳۹۷  جان به جان آفرین تسلیم کرد تا جامعه ورزش ایران را عزادار کند.

بهرام شفیع، ۶۲ ساله، که از اوایل دهه شصت در شبکه اول سیما به عنوان گزارشگر مشغول به کار شد، در دهه گذشته نیز رییس فدراسیون هاکی ایران بود و موفقیت‌هایی را در این رشته ورزشی کسب کرد.
پیام صابری

پیام صابری بازیگر، طراح گریم و کارگردان تلویزیون در روز ۱۸ آذر سال ۱۳۹۷  بر اثر ایست قلبی دارفانی را وداع گفت.

 پیام صابری را شاید بسیاری از کسانی که مخاطب تلویزیون باشند با سریال “ریحانه” بشناسند و سینماگرها هم به عنوان طراح گریم و همسر زیبا بروفه بازیگر سینما و تلویزیون می‌شناسند.

او متولد ۱۳۵۲ تهران بود. وی کار چهره‌پردازی را با دستیاری در مجموعه تلویزیونی «امام علی (ع)» با همکاری داوود میرباقری آغاز کرد.

صابری در آخرین روزهای عمر مشغول ساخت سریالی با عنوان «کوله پشتی» بود که متأسفانه اجل مهلتش نداد.

هاشمی شاهرودی

هاشمی شاهرودی ؛ از شاگردی آیت الله خمینی تا ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام

محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، که از بیماری سرطان رنج می‌برد شامگاه دوشنبه سوم دی ماه در بیمارستان درگذشت.

یکی از نزدیکان این روحانی بلندپایه در گفت‌وگو با ایرنا، اعلام کرد: «آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی صبح امروز – دوشنبه – پس از تحمل یک دوره بیماری در سن ۷۰ سالگی دعوت حق را لبیک گفت».

حسین محب اهری

حسین محب اهری بازیگر پیشکسوت تئاتر سینما و تلویزیون که چندی پیش با مساعد شدن شرایط جسمی از بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مرخص شده و روند درمان بیماری را با استراحت در منزل سپری می‌کرد، صبح روز دوشنبه (۲۵ دی ماه) به دلیل وخامت بیماری دوباره در بیمارستان بستری شد و حوالی ساعت ۲ بامداد روز چهارشنبه (۲۶ دی) ماه بر اثر ایست قلبی، علیرغم تلاش پزشکان دار فانی را وداع گفت.

محمدنبی حبیبی

محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در روز ۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ بر اثر ایست قلبی درگذشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،محمدنبی حبیبی پس از حبیب‌الله عسگراولادی سمت دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی را بر عهده داشت.

وی همچنین از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۶ به مدت ۴۴ ماه شهردار تهران بود.

پیکر مرحوم حبیبی صبح پنجشنبه از مقابل مسجد امام صادق (ع) در میدان فلسطین به خانه ابدی تشییع می شود .

رضا صفایی در گذشت

رضا صفایی، فیلمساز ایرانی که با عنوان پرکارترین کارگردان تاریخ سینمای ایران شناخته می‌شود، در ۸۲ سالگی براثر بیماری سرطان درگذشت. او در دوران فعالیت خود به عنوان کارگردان در سینمای ایران، ساخت بیش از ۵۰ فیلم را در کارنامه دارد که بیشترین تعداد فیلمی است که یک کارگردان در ایران ساخته است.

رضا صفایی در روز  ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ در گذشت.

همسر دکتر علی شریعتی 

پوران شریعت‌رضوی همسر مرحوم دکتر علی شریعتی که در بیمارستان بستری بود، روز جمعه ۲۶ بهمن ماه درگذشت.

پیکر پوران شریعت‌رضوی در امامزاده عبدالله و در کنار مزار برادرش مهدی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ‌نیا، سه دانشجوی شهید ۱۶ آذر ۳۲ به خاک سپرده خواهد شد.

مراسم تشییع پیکر همسر دکتر شریعتی صبح روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه برگزار می‌شود.

فرخ سجادی

فرخ ساجدی بازیگر قدیمی سینما سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ دار فانی را وداع گفت.
وی متولد ۱۳۲۱ جزء اولین هنرپیشه های تحصیل کرده در رشته بازیگرى بود. او با شخصیتى متفاوت، تیپ هنرى و بازیگرى خاص خود، دوران پر موفقیتى را پشت سر گذاشت.
ساجدى داراى دو فرزند به نام هاى آرش و مریم و یک نوه ى پسرى به نام سام می باشد. وی در سال ١٣٨٨ همسر خود مینو را از دست داد و این ضایعه فرخ را در سن ۶٨ سالگى پس از ٣٠ سال زندگی مشترک تنها گذاشت. به گفته او «مرگ روحى من پس از رفتن مینو رقم خورد».
آثاری که مرحوم ساجدی در آنها ایفای نقش کرده است عبارتند از: با هم ولی تنها، شیر خفته، گل خشخاش، پاشنه طلا، پری خوشگله، زنجیری، گدای میلیونر، هفت دلاور، بنبات چوبی، کافر، مرد اجاره‌ای، رضا چلچله، پسر زاینده رود، پنجره

خشایار الوند
درگذشت خشایار الوند
درگذشت خشایار الوند

خشایار الوند فیلمنانویس موفق کشورمان که بیشتر مخاطبان او را با آثار طنزی چون «نقطه چین»، «در حاشیه» و «مجموعه های پایتخت» می شناسند، بر اثر سکته قلبی درگذشت.

برزو ارجمند بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون صبح روز ۹ اسفند ۱۳۹۷ در پستی اینستاگرامی درگذشت این فیلمنامه نویس را اعلام کرد.

وی در پست اینستاگرامی خود نوشته بود: غیرقابل باوره، خشایار جانم روحت شاد. سلام من و به پدرم و عارف برسون…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 9 =