خانه اطلاعات علمی مطالب گوناگون شاد کردن روح مرده با نی و دف !

شاد کردن روح مرده با نی و دف !

مداحی با نی و دف یا جاری شدن صدای قاری قرآن!

این روزها دیگر کسی حوصله گریه و زاری ندارد، این را مرد جوانی که پشت خط است و مدیر گروه مداحی نی و دف برای مراسم ترحیم است، می‌گوید و تأکید می‌کند که مراسم نباید طوری باشد که داغ دل صاحب عزا تازه شود!
به گزارش راجعون سایت تخصصی تشریفات ترحیم ، این روز ها همه چیز در حال تغییر کردن است.

حتی گرفتن مراسم ترحیم و ختم برای عزیزان حال و هوای متفاوتی نسبت به گذشته دارد !

در گذشته از جلو در هر خانه ای که داغدار بودند و عزیزی به تازگی از دست داده بودند رد میشدیم صدای قاری قرآن به گوش میرسید . اما امروز برای برگزاری مراسم ختم از مداحی با نی و دف استفاده میکنند و آوازه خوان و نوازنده به مراسم دعوت میکنند.

هزینه رزرو مداح با نی و دف برای برگزاری مراسم ترحیم

قیمت گروه‌های هنری نسبت به تجربه، استاد بودن نوازنده‌ها و البته محل مراسم متفاوت است و بین دویست تا پانصد هزار تومان هزینه دارد.

«حامد رضوان طلب» مدیر یکی از این گروه‌هاست که خودش کار مداحی و آوازخوانی را انجام می‌دهد، می‌گوید: آوازخوانی عرفانی به همراه سیستم صوتی حرفه ای دایناکورد ۵۰۰ هزار تومان و هر ساز اضافه (نی-دف-تار) ۲۵۰ هزار تمومان مازاد  هزینه دارد و معمولا برای ۴۵ دقیقه تا یک ساعت اجرای برنامه است.

«رضوان طلب» مدیر یکی از این موسسات است و پس از کلی تبلیغ کار و توضیح این که گروه برای هر مجلس دویست تومان دریافت می‌کند و معمولا دو نفر به محل اعزام می‌شوند می‌گوید: بهتر است برای مراسم حجله (کرایه حجله) هم داشته باشید. البته بعد از کمی پرس‌و جو می‌فهمید که قیمت ارسال حجله برای هر نقطه تهران متفاوت بوده .

«اگر راضی نبودید پول ندهید» این را «سعیدی» مدیر موسسه‌ای می‌گوید که چند گروه برای مراسم‌های مختلف دارد. توضیح می‌دهد: دو گروه داریم که یکی سیصد هزار تومان برای یک ساعت و نیم اجرای برنامه دریافت می‌کند و گروه دوم حرفه‌ای‌تر و کارکشته‌تر است و پانصد هزار تومان هزینه اش می شود. گروه دوم سابقه زیادی دارند و بارها در صدا و سیما اجرا کرده‌اند. سابقه کاری بالای ۲۵ سال دارند. حتی نوازنده‌ها هر کدام استاد این هنر هستند و تدریس می‌کنند.

آوازخوان هم به چند سبک مختلف مسلط است. اول مراسم دکلمه خوانی دارد و بعد کمی دشتی می‌خواهد و بعد هم اشعاری در مدح تازه‌گذشته!

سعیدی درباره نحوه اجرا هم حرف‌های جالبی می زند و می گوید: این روزها دیگر مراسم حالت مداحی‌های قدیمی را ندارد. نباید داغ دل صاحب غزا تازه شود. مراسم ما هم محترمانه و با پرستیژ است و هم همه از نحوه اجرا راضی‌اند. افراد همگی لباس یک دست که شامل کت و شلوار و کراوات است، می‌پوشند و تیپ و ظاهرشان کاملا امروزی است.

سعیدی درباره توقعات برخی از مشتریان هم می‌گوید: برخی دوست دارند تا افراد گروه سن خاصی بین ۲۷ تا ۳۳ سال داشته باشند و ظاهرشان خوب باشد. برخی هم دوست دارند تا گروه فقط اشعار حافظ و مولوی را بخوانند. بنابر این ما طبق درخواست شما کار می‌کنیم.

طبیعتا بیشتر از پول ،  آبروی مراسم برای ما مهم است. گروه ما مسلط است و خواندن را به صورت حرفه‌ای آموخته و مثل برخی گروه‌ها نیست که تجربی کار می‌کنند. دستگاه‌های موسیقی را می شناسند و کارهایشان تمرین شده است. برای عروسی‌های مذهبی و مولودی‌خوانی هم برنامه اجرا می‌کنند.افراد لباس یک دست می‌پوشند و مداح هم کت و شلوار به تن خواهد داشت؛ بنابراین، از تیپ و ظاهر افراد مطمئن باشید.

راجعون بزرگ ترین و مجرب ترین سایت تخصصی ارائه دهندگان خدمات ترحیم
درگذشت عزیزان، شرایط ویژه ای را ایجاد می نماید. ناگهانی بودن، ناآشنایی، شرایط روحی ناگوار و لزوم تداراکات سریع از ویژگیهای قالب این رخداد است. وب سایت راجعون سعی دارد تا با گرد آوری خدمات و اطلاعات مورد نیاز شما، حامی و همراه شما باشد.
جهت آشنایی با مجموعه خدمات مورد نیاز می توانید به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات ترحیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 14 =