خانه اطلاعات علمی مطالب گوناگون معرفی انواع سنگ قبر اسلامی در ایران

معرفی انواع سنگ قبر اسلامی در ایران

پس از برپائی مراسم تدفین و اجرای مراسمات ترحیم معمولا تا قبل از مراسم چهلم متوفی ، سنگ مزار مرحوم تهیه و بر روی قبر به عنوان یادبود نصب می گردد.
سنگ های مزار به طور معمول از سنگ های معادن و در رنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در یک طبقه بندی کلی سنگ مزارها از یک منظر به دو نوع کلی گرانیت و مرمر دسته بندی کرد.
سنگ گرانیت سنگی است که منشا درونی یا آتشفشانی دارند و باید توسط دستگاه های سخت بر فرآوری شوند. این سنگ ها بسیار سخت، محکم، بادوام، جلاپذیر و دارای مقاومت فشاری بالا در برابر هوازدگی می باشند، بطوریکه در برابر یخبندان جرم حجمی متوسط در گرانیت حدود ۶/۲۲ تن بر مکعب است.
تخلخل آنبسیار کم و در برابر گرما مقاومت خوبی از خود نشان میدهند ولی چنانچه در این حالت آب به آن برسد به شدت آسیب می بیند.
از لحاظ ظاهری بافت یکسان و یکدستی دارند و بیشتر به رنگ های خاکستری و مشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

چندی پیش مقاله ی  ۱۷ نکته کلیدی درباره خرید سنگ قبر! را با شما به اشتراک گذاشتیم، که البته مورد استقبال خیلی از کاربران سایت تخصصی ترحیم راجعون قرار گرفت . در اینجا سعی داریم به معرفی انواع سنگ قبر بپدازیم و به نیم بیشتری از سوال های شما درباره درست انتخاب کردن سنگ قبر برای بستگانتان کمک شایانی کرده باشیم.

سنگ قبر گرانیت

امروزه سنگ گرانیت با پیشرفت علم مواد و بحث تکنولوژی الماسه و بکارگیری آن درصنعت سنگ قابل بهره برداری و استحصال به صورت پلاک می باشد و مصرف آن به ویژه در صنعت سنگ مزار رواج چشمگیری یافته است.
سنگ های گرانیت از منظر رنگ ها به ۴ دسته کلی تقسیم می شوند:
۱ گرانیت طوسی
۲ گرانیت شکلاتی
۳ گرانیت مشکی
۴ گرانیت قرمز

در میان این دسته بندی ها بیشتر از گرانیت های طوسی و مشکی در صنعت سنگ مزار استفاده می شود.

سنگ قبر گرانیت نطنز

از اولین سنگ ها باید به سنگ نطنز اشاره کرد. این سنگ تقریبا روشن و از نظر رنگ مابین طوسی و مشکی و خاکستری قرار می گیرد و بسته به اینکه سنگ از کدامیک از معادن مربوطه استخراج شده باشد دارای اندکک تفاوتهایی در شکل ظاهری و رنگ می باشند.
سنگ نطنز را می توان ارزان ترین سنگ سنگ موجود جهت استفاده در سنگ مزار قلمداد کرد و به دلیل اینکه دارای رگه های سفید و هاله دار بر روی سطح خود می باشد جهت چاپ عکس لیزری توصیه نمی گردد.

سنگ قبر گرانیت نطنز
سنگ قبر گرانیت نطنز

اطلاع از قیمت و خرید سنگ قبر گرانیت نطنز

سنگ قبر گرانیت سیمین اصفهان


از دیگر گرانیت های موجود دراین حوزه باید به سنگ سیمین اصفهان اشاره کرد.سنگ سیمین از بهترین سنگ های ایرانی می باشد که دارای بافتی مخملی با کمی دانه های سفید است و از دوام و عمر بالایی برخوردار می باشد.

بازدید از سنگ قبر گرانیت سیمین اصفهان

سنگ قبر گرانیت مشکی تویسرکان


گرانیت تویسرکان از انواع دیگر سنگ های گرانیت مشکی می باشد که به علت رنگ مشکی کاملا پررنگ و یکدستی که دارد بسیار مورد توجه قرار می گیرد. این سنگ را به جرات می توان یکی از محکمترین سنگ های موجود در بازار ایران دانست و به همین دلیل از این سنگ به عنوان سنگ مزار یا سنگ قبر زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ویژگیهای این سنگ جهت استفاده به عنوان سنگ قبر محکم بودن و قابلیت تحمل این سنگ جهت ابزارکاری، خطاطی و حکاکی چهره می باشد.

سنگ مزار گرانیت مشکی برزیلی


از دیگر سنگ های مورد استفاده که طی سالیان اخیر به سرعت جای خود را در صنعت سنگ مزار باز کرده باید از سنگ برزیلی نام برد. برخلاف تمام سنگ هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم این سنگ مصنوعی بوده از طریق عمل آوری سنگ های معدنی طبیعی با مواد افزودنی در کارخانه به دست می آید که البته انواع ممتاز این سنگ از محکم ترین و حتی صیقلی ترین سنگ های موجود در دنیای سنگ می باشند. وجود دانه های طلایی بر روی سطح این سنگ ها از ویژگی های بارز آن است که هیچ سنگی از این مزیت بهره نمی برد و همین امر جلوه خاصی را به این سنگ های می بخشد. سنگ برزیلی به دلیل اینکه کاملا مشکی و یکدست بوده جهت چاپ عکس لیزری از بهترین سنگ های موجود در بازار می باشدو اصولا برای کسانی که قصد چاپ عکس بر روی سنگ را دارند چنین سنگی را از اولویت های اصلی قرار داد.
هم چنین این سنگ از محکم ترین سنگ های موجود می باشد و در هر شرایط آب و هوایی چه سرما و چه گرما قابلیت تحمل بالایی دارد و نسبت به سنگ های دیگر دارای استهلاک کمتری می باشد.
اما بی شک خاص ترین سنگ مورد استفاده را باید سنگ شبق دانست.سنگ نیمه قیمتی که کهربای سیاه هم نامیده می شود به دلیل مشکی بودن خاص خود و حالت آئینه ای هر بیننده ای را به وجد می آورد.از آنجا که این سنگ از قدیم الایام جزو سنگ های گران قیمت و کمیاب بوده، گران ترین سنگ در حوزه سنگ مزار می باشد و جهت سفارش آن بایستی چندین برابر سنگ های دیگر پرداخت نمود.

سنگ مزار گرانیت مشکی برزیلی
سنگ مزار گرانیت مشکی برزیلی

اطلاع از قیمت و خرید سنگ قبر گرانیت نطنز

سنگ گرانیت شبق کاشان 

این سنگ مشکی ترین سنگ گرانیت بدون هیچ بافت ریز و بزگی میباشد  این سنگ به علت مشکی بودن بهترین کیفیت چهره نگاری را روی سنگ دارا میباشد .

سنگ گرانیت شبق کاشان
سنگ گرانیت شبق کاشان

اطلاع از قیمت و خرید سنگ قبر گرانیت شبق 

سنگ مزار گرانیت سبز هندی 

این سنگ دارای رگه های سبز میباشد که به این علت آن را سبز جنگلی مینامند . این سنگ در ابعاد مختلف از هند وارد ایران میشود .

سنگ مزار گرانیت سبز هندی
سنگ مزار گرانیت سبز هندی

سنگ گرانیت قرمز 

این سنگ در یزد استخراج میشود و به گرانیت قرمز یزد معروف میباشد .

مقاله مرتبط : شعر سنگ مزار
بیشتر ببینید : خرید سنگ قبر رضوان

سنگ قبر مرمر


سنگ مرمر در واقع نوعی سنگ آهک است که به رنگ های گوناگون یافت می شود. وقتی سنگ آهک در اعماق زمین به مدت طولانی تحت حرارت و فشار زیاد قرار می گیرددگرگون شده به سنگ مرمرتبدیل می شود.
سنگ مرمر دارای رنگ های سفید – سبز- قرمز – زرد و ارغوانی است.
مرمر در واقع یک سنگ با رنگ روشن محسوب می شود و به دلیل اینکه دارای ناخالصی هایی مانند رس، اکسید آهن و یا مواد بتمنس است دارای رگه های به رنگ مایل به آبی، خاکستری، سبز، صورتی، زرد، و یا حتی سیاه می باشد.
بسیاری از مرمرها زمانی که در معرض عوامل جوی قرار می گیرتداوام و استحکام خود را از دست می دهند. برخی از انواع مرمر داراری ۹۹ درصد کربنات کلسیم هستند.
سنگ مرمر به دلیل زیبایی خاصی که دارد همواره در هنرهای تزئینی مورد توجه بوده و حتی هنرمندانی چون “میکل آنژ” و لئوناردو داوینچی” در بسیاری از آثار خود از سنگ مرمر استفاده کرده اند.

بازدید از نمونه های سنگ مرمر

سنگ مرمر هرات مهمترین و مرغوب ترین نوع سنگ مرمر


سنگ مرمر هرات را باید مهترین نوع سنگ مرمر مورد استفاده در صنعت سنگ مزار نام برد. سنگ مرمر هرات یکی از مرغوبترین سنگ های تزئینی جهان است که در منطقه چشت شریف در صدکیلومتری جنوب شرق هرات واقع است. مرمر سفید همانطور که پیشتر به آن اشاره شده به دلیل وجود برخی ناخالصی ها دارای رگه های رنگی صورتی، سبز، یا آبی هستند که هرچه این رگه ها کمتر باشد در واقع با سنگ مرغوبتری مواجه هستیم و بالطبع بایستی هزینه بالاتری نیز برای آن در نظر گرفت. این سنگ از جلاپذیرترین سنگ ها می باشد و نوع سفید سنگ مرمر بدلیل خاص بودن بسیار مورد توجه است.

 سنگ مرمر هرات مهمترین و مرغوب ترین نوع سنگ مرمر
سنگ مرمر هرات مهمترین و مرغوب ترین نوع سنگ مرمر

سنگ مرمر سبز معروف به قالی کرمان! (هرچه پا بخورد براق تر میشود! )


سنگ مرمر سبز دیگر نوع سنگ مرمر می باشدکه داراری رگه هایی به رنگ سبز سفید و یا حتی قهوه ای می باشد و در ایران بیشتر در فضاهایی با کاربری مذهبی کاربرد داشته و قطعا در مزار شریف ائمهاطهار و امامزاده ها جلوه های زیبائی از این نوع سنگ را می توان یافت. این سنگ اصیل و زیبا را باید جزو سنگ های خاص برشمرد و با توجه به اینکه در فضاهای مذهبی دارای مراجعه کننده زیاد و در تماس و لمس بالا هستند امتحان خود را پس داده و هر چه قدر بیشتر به اصطلاح “پابخورد” براق تر شده و ظاهرش خراب نمی شود و فقط کمی حالت چرمی پیدا می کند. هم چنین این سنگ ها قابلیت عبور نور از خود را دارند و وقتی نور به سطح آن تابیده می شود اجزاء و اشکالی را می بینید که مثلا در عمق ۳ میلیمتری سنگ است و این موضوع به سنگ مرمر یک خاصیت نمایش سه بعدی می دهد.

 سنگ مرمر سبز معروف به قالی کرمان! (هرچه پا بخورد براق تر میشود! )
سنگ مرمر سبز معروف به قالی کرمان! (هرچه پا بخورد براق تر میشود! )
 سنگ مرمر سبز معروف به قالی کرمان! (هرچه پا بخورد براق تر میشود! )
سنگ مرمر سبز معروف به قالی کرمان! (هرچه پا بخورد براق تر میشود! )

اطلاع از قیمت و خرید سنگ قبر مرمر سبز

سنگ مرمر کرم و صورتی رنگ


سنگ مرمر کرم و حتی صورتی انواع دیگری هستند که در صنعت سنگ مزار مورد استفاده هستند، البته به نسبت مرمر سفید و سبز کاربرد به مراتب کمتری دارند و در واقع باید اظهار داشت که این سنگ ها مشتریان خاص و مخصوص خود را دارند.

سنگ قبر نانو جدید ترین سنگ قبر موجود در ایران


اما جدیدترین سنگ وارد شده در این صنعت را باید سنگ نانو دانست. سنگ نانو همانند سنگ برزیلی نوعی سنگ مصنوعی است. این دسته از سنگ های مصنوعی از ترکیب مجدد سنگ های طبیعی معدنی با مواد افزودنی دیگر همچون سیمان سفید و رزین های پلیمری نانوئی تولید می شوندکه به آنها وزن کمتری داده و در نتیجه نصب آنها خیلی زودتر انجام می شود.
مقاومت ساختاری آنها در فونداسیون های خاصی توانایی تحمل بارهای زیاد را به آنها می دهد.
کیفیت و سفیدی خالص این سنگ باعث شده تا طی چند سال اخیر سنگ نانو جای خود را در صنعت سنگ مزار باز کند و به سرعت استفاده از آن در حال گسترش می باشد. سنگ های نانو در مقابل فشار، نور، اشعه ماورای بنفش، و ناملایمات جوی بسیار مقاوم بوده و محصولاتی هستند که نیاز به نگهداری خیلی کم داردند، اما پس از نصب مانند سنگ های طبیعی رفتار می کنند.
از مهمترین مزیت های آن می توان به ضد خش بودن، مقاومت بالا در برابر سرما و گرما و سفیدترین سنگ موجور در بازار اشاره کرد
البته برش دادن این سنگ بسیار سخت است و جهت چاپ عکس بر روی این سنگ قابل حکاکی خوب نیست. با توجه به فرآیند کارخانه ای تولید این سنگ باید اظهار داشت که دارای درجه بندی کیفی مختلف هستند و درجه یک دو سه می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =