خانه اطلاعات علمی طرح سنگ قبر : ۱۷ نکته کلیدی هنگام خرید سنگ قبر باید بدانیم

طرح سنگ قبر : ۱۷ نکته کلیدی هنگام خرید سنگ قبر باید بدانیم

طرح سنگ قبر: برای خرید سنگ قبر چه نکاتی و انتخابهایی میتوانیم داشته باشیم؟

طرح سنگ قبر در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. انواع سوالی که در این حوزه دارید را سعی کرده ایم تا در هنگام انتخاب طرح سنگ قبر مورد بررسی قرار دهیم.

۱- طرح سنگ قبر مشکی یا سفید

امروزه  انواع سنگ های مزار در رنگهای مختلف و متنوع در بازار موجود می باشد اما دو مدل سنگ قبر بسیار خواهان دارد سنگهای گرانیت و مرمریت که مشگی و سفید میباشند که از نظر حکاکی و چهره زیباتر روی آن دیده میشود

طرح سنگ قبر: سنگ قبر مشکی و سفید
طرح سنگ قبر: سنگ قبر مشکی و سفید

۲- سنگ قبر طبیعی یا مصنوعی

امروزه در بازار سنگ تنوع سنگ بسار زیاد است در کنار سنگهای طبیعی سنگهای مصنوعی هم به بازار آمده است اما در انتخاب نوع سنگ بستگی به سلیقه ما دارد که چه نوع سنگی را انتخاب کنیم سنگهای مصنوعی بدلیل انجام فرآوری در کارخانه از نظر شکل ظاهری شکیل تر و بهتر می باشد اما سنگ طبیعی بدلیل طبیعی بودن آن کیفیت خاص خود را دارد.

طرح سنگ قبر : سنگ قبر برزیلی بازار سنگ قبر فروشان
طرح سنگ قبر:سنگ قبر برزیلی بازار سنگ قبر فروشان
طرح سنگ قبر : سنگ قبر مرمر
طرح سنگ قبر : سنگ قبر مرمر

۳- طرح سنگ قبر دارای بالاسری یا بدون بالاسری

معمولا بعضی از خانواده ها همراه با سنگ مزار اقدام به نصب بالاسری مینمایند که بروی آن آیات قرآن یا تصویر متوفی را حک مینمایند که جلوه خاصی به مزار میدهد.

نمونه سنگ قبر به همراه بالاسری و بدون بالاسری
نمونه سنگ قبر به همراه بالاسری و بدون بالاسری

۴- رنگ نوشته های سنگ قبر رنگ طلایی، سفید یا … نوشته

بعد از حکاکی سنگ برای اینکه نوشته ها جلوه بهتری داشته باشد بر روی آن رنگ میزنند که معمولا در سنگهای مشگی وسفید از رنگ طلایی استفاده میشود اما در بعضی از سنگها از زنگ سفید و حتی نقره ای استفاده می گردد که جلوه زیبایی دارد.

بیشتر ببینید : سنگ قبر رضوان

۵- ضخامت مفید سنگ قبر

همه سسنگهایی که استفاده میگردد با ضخامت ۳ سانت میباشد اما عده ای  ای دوست دارند که از ضخامت بیشتری استفاده نمایند مثلا ۴ یا ۸ و یا بیشتر که هیچ فرقی ندارد و فقط ضخامت آن است که البته ضخامت سنگ هیچ تاثیری در روند استحکام سنگ ندارد و سنگهای ۳ سانتی هم دارای استحکام زیاد است.

۶- طرح سنگ قبر با گلدان یا بی گلدان

کاشت درخت در بالای سر کار پسندیده و خوبی است که حتی ائمه هم بسیار این کار را تاکید داشته اند اما بهتر است که این کار که در بالای سر قبر انجام میگردد در گلدان انجام گردد که جلوه خاصی دارد.

طرح سنگ قبر سنگ قبر مرمر سفید
طرح سنگ قبر سنگ قبر مرمر سفید

۷- طرح سنگ قبر دارای جا شمعی یا بدون جا شمعی

در برخی موارد همراه بالاسری جاشمعی هم قرار میدهند که بصورت جفت و در دو طرف بالاسری قرار میدهند که البته بستگی به سلیقه افراد دارد این نکته را هم اشاره کنم که در حال حاضر نصب جای شمع در سازمان بهشت زهرا ممنوع میباشد و اجازه نصب نمیدهند.

۸- عکس روی کدام سنگ قبر بهتر است؟

بر روی همه سنگها میتوان عکس گذاشت اما سنگهای براق جلوه عکس بهتر است و زیباتر نشان میدهد با تجربه ای که افراد با تجربه دراین امر دارند بر روی سنگ گرانیت عکس جلوه بهتری دارد.

۹- طرح سنگ قبر سند پلاست لیرز یا حکاکی با دست

برای حکاکی از دو روش استفاده میشود یک روش سنتی که همان حکاکی با دست میباشد که شخص با دست خطوط نوشته شده را حک میکند و نوع دیگر توسط دستگاه سند بلاست و لیزر انجام میگردد که خطوطی که نمیتوان با دست حک کرد بصورتی خیلی دقیق تر انجام داد

طرح سنگ قبر دارای سند پلاست
طرح سنگ قبر دارای سند پلاست

۱۰- طرح سنگ قبر دارای قرنیز یا بدون آن

همیشه همراه با سنگ مزار یک دست قرنیز جهت قاب دور سنگ استفاده میگردد اما در بعضی موارد که قصد دارند به سنگ مزار ارتفاع داده شود از قرنیزهای متعدد استفاده میشود که از جنس خود سنگ میباشد

۱۱- سایزهای استاندارد سنگ قبر

استاندارد سنگ بصورت عام ۱۸۰*۶۰ می باشد اما در بعضی قبور از اندازه ۹۰*۶۰ استفاده میشود و برای بالاسری از همین اندازه (۹۰*۶۰)استفاده میگردد.

۱۲- سنگهای مزارعرف بازار

سنگهایی که در بازار سنگ مزار موجود است تنوع زیادی دارد اما معمولا از سنگهای گرانیت مشکی و مرمر که رنگهای متنوع اعم از سفید و سبز است استفاده میگردد.

۱۳- نوشته های مناسب سنگ مزار

در مورد نوشته های روی مزار باید حتما از جملات و کلمات با مفهموم و با معنا استفاده کرد . در اینجا لینکی از اشعار مناسب برای سنگ قبر قراردادیم.

بخوانید : شعر سنگ مزار

۱۴- نوشته های وفات و تولد

یکی از نوشته های مرسوم بر سنگ مزار تاریخ تولد و وفات است اما کنار تاریخ معمولا کلمات دیگری نوشته میشود که خیلی با مفاهیم و زیبا است مثلا ازحق به حق ، طلوع غروب ، و آغاز و پایان که جلوه خاصی به کارمیدهد.

آغاز / پرواز

بهار / خزان

آغاز / پایان

از حق / به حق

آفریده / آرمیده

طلوع / غروب

تولد / تولدی دوباره

اولین پگاه / آخرین نگاه

ولادت / وفات

طلوع دل انگیز / غروب غم انگیز

آغاز قصه او / آغاز غصه ما

رحمت / حکمت

۱۵- سنگ مزار دو طبقه یا چند طبقه بودن سنگ

در حال حاضر آرامستان بهشت زهرا اقدام به قبور چند طبقه نموده است که این امر باعث گردیده سنگهای مزار مورد استفاده که ۱۸۰*۶۰است بستگی به تعدد قبور تقسیم گردد و اطلاعات هر متوفی در یک قسمت نوشته شود

سنگ قبر
سنگ قبر

۱۶- تعمیر و یا رنگ آمیزی یا از نو ساب زدن سنگ مزار

بعد گذشت چند سال از نصب سنگ بر اثر نزولات آسمانی و گرما و چیزهای دیگر سنگ مزار نیاز به تعمیراتی از قبیل رنگ آمیزی و تعمیر قرنیز های دور و حتی زیر ساخت مجدد خود سنگ دارد که کار زیاد دشواری نیست اما در بعضی موارد کسانی مایلند که همان سنگ مزار قدیمی را مجددا استفاده کرده و نوشته های آن را عوض کنند که برای اینکار بایستی سنگ ساب خورده شود و از ضخامت سنگ چند میل کم گردد اما سنگهای قدیمی بدلیل گذر زمان کیفیت خود را از دست داده است که بنظر میرسد این کار زیاد صلاح نباشد.

۱۷- نوشته های قرآنی روی سنگ قبر

سنگ مزار بدلیل اینکه روی زمین قرار دارد نمیتوان هر کلمه ای را نوشت علی الخصوص اسماء جلاله مثل کلمه الله و آیات قرآن نباید نوشته شود که این امر از طرف بزرگان بسیار منع گردیده است.

نکات مهم درباره خرید سنگ قبر که باید بدانیم

۱- قیمت سنگ قبر

از جمله مهم‌ترین پارامترها در انتخاب سنگ مزار، قیمت آن است. عواملی همچون جنس سنگ، ضخامت سنگ، شکل سنگ، طرح‌ها و نقوش سنگ، قرنیز و هزینه‌های مربوط به نصب، قیمت نهایی سنگ را تشکیل می‌دهند. در حال حاضر قیمت نهایی سنگ مزارهای رایج در بهشت زهرا از حدود ۹۰۰ هزار تومان شروع شده و به ۲۰ ملیون تومان نیز می‌رسد. با این وجود گروهی از فروشندگان سنگ مزار نیز هستند که با آگاهی از تمکن مالی خریدار، سنگ مزار را با قیمت های تا ۵۰ ملیون تومان نیز عرضه می کنند؛ که بسیار بیشتر از قیمت واقعی آن است.

جهت خرید سنگ قبر و اطلاع از قیمت سنگ مزار تماس بگیرید .

۰۹۳۳۸۸۰۰۲۸۱ سعیدی

۰۹۱۲۱۸۸۰۹۴۶ سلیمانی

۲ – سلیقه شخصی برای انتخاب سنگ مزار

یکی از پارامترهای بسیار مهم دیگر در انتخاب سنگ مزار، سلیقه شخصی افراد است. در حال حاضر سنگ‌های مشکی و سفید از جمله پر استفاده‌ترین سنگ مزارهای موجود در کشور هستند؛ با این وجود سنگ مزار با رنگ‌های سبز، صورتی، نباتی و سایر رنگ‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرفی شکل سنگ مزار نیز بسته به سلیقه افراد متفاوت است. شکل سنگ مزار شامل مواردی همچون کف نصب بودن یا ارتفاع داشتن سنگ مزار، داشتن بالاسری، داشتن باغچه، داشتن شکلی غیر از شکل طبیعی سنگ، می‌شود.

۳٫ عرف خانوادگی و مذهبی

داشتن عرف خانوادگی در تهیه سنگ مزار برای درگذشتگان، یکی از پارامترها در انتخاب سنگ مزار می‌باشد. به طور مثال، برخی از خانواده‌ها که “قبرهای خانوادگی” دارند و همه درگذشتگان خود را در یک مکان دفن می‌کنند، معمولا از سنگ‌ مزار مشابه با درگذشتگان پیشین، استفاده می‌کنند. از طرفی در میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف، سنگ مزارهایی با شکل‌های متفاوت رایج است. به طور مثال سنگ مزار هموطنان ارامنه معمولا به شکل صلیب ایستاده بوده در حالی که سنگ مزار مسلمانان همواره به صورت سنگ صاف قرار گرفته بر روی زمین می‌باشد.

۴٫ قوانین آرامستان

یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب شکل و طرح سنگ مزار، قوانین آرامستانی است که متوفی در آن دفن شده است. به طور مثال در برخی از قطعات جدید بهشت زهرا گذاشتن بالاسری، باغچه و ارتفاع دادن به سنگ مزار ممنوع است در حالی که در قطعات قدیمی این موارد مجاز هستند. بنابراین پیش از انتخاب شکل و طرح سنگ مزار، باید ملاحظات قانونی آرامستان در نظر گرفته شود. ما پیشنهاد می کنیم تا قبل از سفارش سنگ مزار حتماً از مسولان ارامستان در مورد محدودیت های موجود در مورد سنگ مزار پرسجو کنید و یا با مشاوران خبره ما در این زمینه تماس بگیرید.

۵٫ دیدن نمونه کار های سنگ فروش

در کنار پارامترهای مذکور، قبل از سفارش سنگ مزار، مشاهده نمونه کارهای پیشین سنگ فروشی مورد نظر الزامی است. در اصطلاح سنگ مزار فروشان، نمونه کارهای یک سنگ فروش، شناسنامه اوست.

۶٫ دوام و کیفیت سنگ قبر

یکی از پارامترهایی که معمولا از دید خریداران مغفول می‌ماند، دوام و کیفیت سنگ مزار است. وضعیت اکثر آرامستان های کشور بگونه ای است که سنگ های قبر بدون هیچ محافظتی در مقابل سرما و گرما و نور مستقیم آفتاب قرار می گیرند لذا اگر در سنگ قبر از سنگ های مرغوب و عمق مناسب نوشته و لیزر استفاده نگردد با گذشت چند سال سنگ قبر کیفیت خود را از دست می دهد و در مواردی به طور کامل تخریب می شود.  بعضی جنس‌های سنگ مزار در ابتدا، تفاوتی با سایر سنگ‌های همرنگ خود ندارند؛ اما با گذشت زمان خراب شده و یا تغییر رنگ می‌دهند که از زیبایی سنگ مزار می‌کاهد.

به طور مثال، سنگ سیرجان که سفید رنگ است، دوام و کیفیت بالایی ندارد هرچند این مساله در نگاه اول برای افراد غیر حرفه‌ای، چندان معلوم نیست. همچنین باید توجه کنید که مقاوم ترین سنگ ها سنگ های گرانیت سیاه رنگ می باشند و به طور کلی سنگ های سیاه رنگ دوام بالاتری نسبت به سنگ های سفید رنگ دارند ولی برخی از افراد به دلیل زیبایی از سنگ های سفید رنگ استفاده می کنند. البته سنگ های سفید رنگ نیز اگر دارای جنس مرغوب باشند می توانند تا سالیان سال دوام داشته باشند ولی باید در خرید این نوع سنگ ها وسواس بیشتری به خرج داد.

اگر می خواهید مانند سنگ قبر شکل بالا سنگ مزار عزیزانتان به راحتی تخریب نشود باید سنگ هایی با کیفیت بالا و ترجیحاً ضخامت بالاتر تهیه نمایید. البته هرچه ضخامت سنگ بیشتر شود قیمت آن نیز بیشتر می شود. برای مثال سنگ های گرانیت دارای ضخامت های ۲،۳،۴،۶ و ۸ سانتی متری می باشند. که سنگ های ۲ تا چهار سانتی متری جز سنگ های با قیمت پائین محسوب می شوند و سنگ های ۶ و ۸ سانتی متری جز سنگ های با قیمت متوسط و گران محسوب می شوند که جلوه و کیفیت بسیار بالایی خواهند داشت.

۷٫ طرح سنگ مزار

طرح سنگ مزار شامل محتویاتی است که خریدار قصد دارد بر روی سنگ مزار، حکاکی شود. مواردی همچون اطلاعات متوفی و متون یادبود که با سبک‌های مختلف خط، بر روی سنگ تراشیده شده و چهره متوفی که به کمک لیزر، بر روی سنگ مزار ترسیم می‌شود، از جمله این محتویات هستند. طرح مورد نظر، از این جهت در انتخاب سنگ مزار موثر است که دستگاه لیزر بر روی برخی سنگ مزارها، به خوبی عمل نمی‌کند.

۸- طرح سنگ قبرهای جدید ساده تر می شود

در گذشته به طور معمول، سنگ مزار با اطلاعات شخصی و متن‌های مذهبی و ادبی، به طور کامل، پُر می‌گشت، اما در حال حاضر سنگ مزارها با طرح‌های ساده، در حال رایج شدن می‌باشد. مدتی است که سنگ مزار هنرمندان متوفی و سایر افراد شاخص، طرح‌های ساده‌ای داشته و به منظور ارائه اطلاعات تکمیلی همچون عکس، فیلم و صدا از “یادکد” بر روی سنگ مزار استفاده می‌شود. اگر سری به قطعه هنرمندان بزنید می بینید که هنرمندان پس از سال ۹۵ بجای پر کردن سنگ مزار با نوشته های طولانی، از ساده ترین طرح ها برای سنگ مزار استفاده می کنند و اطلاعات بیشتر را در بارکد حکاکی شده بر روی سنگ قبر قرار می دهند که این امر سنگ مزار آنها را بسیار خاص و زیبا نموده است. در زیر تصویر یک سنگ مزار عادی و سنگ مزار مربوط به هنرمند فقید داود رشیدی را مشاهده می کنید. سنگ مزار این هنرمند توسط تیم ما (یادکد) هوشمند شده است و با اسکن نمودن بارکد روی سنگ می توانید عکس ها، فیلم ها، زندگی نامه شجره نامه و سایر اطلاعات راجع به آن را مشاده کنید میتوانید با کلیک روی اینجا محتویات داخل بارکد حکاکی شده روی سنگ مزار این هنرمند را مشاهده کنید.

۳ نظرات

 1. مهشید

  نوامبر 17, 2020 در 8:45 ب.ظ

  با سلام ، ممنونم از اطلاعات جامعی که گذاشته بودید . تنتان سالم و دلتان خوش 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  پاسخ

 2. Nariman Janbaksh zade(نریمان جانبخش زاده)

  مارس 29, 2020 در 11:00 ق.ظ

  سوال زیادی داشتم ۰۹۹۱۶۳۳۷۵۴۴ نریمان

  پاسخ

 3. مجید

  نوامبر 23, 2019 در 5:42 ق.ظ

  ممنونم
  خیلی مطلب جالب، مفید و کاملی بود

  پاسخ

 4. […] طرح سنگ قبر : ۵ نکته کلیدی هنگام خرید سنگ قبر باید بدانیم… […]

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =