خانه اطلاعات علمی موسیقی مراسم ترحیم و قدرت شفا بخش آن در مراسم ختم

موسیقی مراسم ترحیم و قدرت شفا بخش آن در مراسم ختم

4 خواندن دوم
۰
0
837
موسیقی مراسم ترحیم

موسیقی مراسم ترحیم : در همه جوامع و ملت های مختلف، موسیقی همگانی بوده .  اگرچه ما اغلب به موسیقی به عنوان سرگرمی فکر می کنیم ، اما اغلب از قدرت آن برای بیرون کشیدن احساسات غافل می شویم.

بدیهی است ، موسیقی دارای قلاب عاطفی است و علاوه بر امواج صوتی زیبایی که به مغز و اعصاب انسان شلیک میکند کارهای فراتر نیز انجام میدهد. همیشه گفتند جایی که کلمات قدرت بیان ندارند موسیقی سخن میگوید.

موسیقی و خلق و خوی آدمی به گونه ای معجزه می کند که علم نتوانسته است این فرآیند را با جزییات توضیح دهد.

تا به امروز ، مطالعات نشان داده  که اعصاب و ذهن  افراد هنگام گوش دادن به موسیقی ، در حالت آرام قرار می گیرد. مطمئناً نشان می دهد که موسیقی قدرت بهبودی بدن ، ذهن و روح را دارد.

گفته می شود ، از موسیقی درمانی برای درمان آلزایمر ، آسیب مغزی ، بیماری پارکینسون و سرطان استفاده شده است. شواهد حکایتی حاکی از آن است که موسیقی می تواند اضطراب ، درد و ضربان قلب را کاهش دهد. همچنین می تواند خاطرات از دست رفته طولانی  و تعامل اجتماعی را افزایش دهد.

نقش موسیقی عرفانی در مراسم تشییع و برگزاری مراسم ترحیم

وقتی صحبت از مراسم تشییع جنازه می شود ، موسیقی نقشی اساسی دارد. موسیقی عرفانی و یا مداحی نی و دف  بخش مهمی از برگزاری مراسم ترحیم و تجلیل از زندگی یک عزیز از دست رفته است. موسیقی در روح ما تعبیه شده است و می تواند خاطرات طولانی فراموش شده را برانگیزد.

موسیقی مراسم ترحیم
موسیقی مراسم ترحیم

موسیقی عرفانی ترجیحا موسیقی با نی به میهمانان عزادار و خانواده متوفی کمک می کند تا روند اندوه را راحت تر و در آرامش بیشتر طی کنند در واقع این آرامشی که موسیقی به قلب و فکر میهمانان میبخشد تحمل پذیرفتن غم از دست دادن عزیزانشان را بیشتر میکند . قدرت موسیقی تجربه مراسم خاکسپاری را به روشی مثبت و مناسب تقویت می کند.

به عبارت ساده تر، تمام مراسم تشییع جنازه و برگزاری مراسم ختم باید از موسیقی عرفانی استفاده شود.تا هم باعث ادای احترام به عزیز از دست رفته شود وهم فضایی ایجاد شود که موجب تسلی خاطر خانواده متوفی و میهمانان شود.

موسیقی و آهنگ های مناسب مجالس ختم

برای انتخاب موسیقی در مراسم ختم هیچ محدودیتی وجود ندارد. 

در اعصار گذشته مجالس ترحیم چون به صورت سنتی برگزار میگردید در ابتدای مجلس قاری قرآن آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت مینمود و مداح به اجرای برنامه با اشعار پند آموزاز شعرایی همچون پروین اعتصامی و وحشی بافقی و حضرت مولانا که در مزمت دنیا سروده اند وبعد از آن در مقام پدر یا مادر و اگر متوفی جوان بود برایشان اشعاری را میسرایند
اما امروزه روال مجالس ترحیم تغییر کرده و به سبک نواهای عرفانی همراه با موسیقی و حتی نواهای محلی سوزناک همراهی مینماید.
امروزه خوانندگان موسیقی های سنتی و حتی پاپ کارهایی ارائه داده اند که جهت اینگونه مراسمات بسیار مورد توجه عامه مردم است در ذیل جهت دانلود مراسم ختم معرفی میگردد.

انواع اشعار خوانده شده در مراسم ختم عبارتند از :

روی هم رفته ، موسیقی و آهنگی که برای برگزاری مراسم عزاداری و به جهت احترام  به روح متوفی انتخاب میکنید  ، واقعاً یک انتخاب شخصی است.

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط راجعون ارائه خدمات ترحیم
بارگذاری بیشتر در اطلاعات علمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + هفت =

همچنین ببینید

بنر تسلیت دیجیتال موسسه خیریه نیکان ماموت

بنر تسلیت دیجیتال موسسه خیریه نیکان ماموت مؤسسه خیریه نیکان ماموت به شماره ثبت ۲۶۳۹۴ یک سا…