اطلاعات علمی مطالب گوناگون معامله ۳ میلیون‌ دلاری سنگ قبر ۹۰۰ ساله ناکام ماند

معامله ۳ میلیون‌ دلاری سنگ قبر ۹۰۰ ساله ناکام ماند

0
76

معامله ۳ میلیون‌ دلاری سنگ قبر ۹۰۰ ساله ناکام ماند

اعضای یک باند که قصد داشتند سنگ قبر ۹۰۰ساله را ۳میلیون دلار به قاچاقچیان تایلندی بفروشند، در نقشه خود ناکام ماندند.

۸‌ ماه پیش گزارشی در اختیار یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی استان تهران قرار گرفت که نشان می‌داد اعضای باندی، یک کتیبه خطی نفیس را به تهران انتقال داده و قصد فروش آن به قاچاقچیان بین‌المللی را دارند. تیمی از ماموران، با دستور سرهنگ پاسدار محمد کربلایی حریری، فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی کشور وارد عمل شدند و تحقیقات برای شناسایی قاچاقچیان را آغاز کردند. آنها در اقدامات اطلاعاتی دریافتند که سردسته‌باند، کتیبه باارزش را از تهران به بندرعباس منتقل کرده و تعدادی از قاچاقچیان عمانی نیز به آنجا رفته‌اند تا بعد از دیدن کتیبه، ارزش آن را تعیین کنند. ردیابی‌ها در این زمینه ادامه داشت تا اینکه مشخص شد سردسته باند تصویر کتیبه را با خود به کشور تایلند برده و این بار با قاچاقچیان تایلندی وارد معامله شده است.

بررسی‌ها نشان می‌داد که وی با این افراد بر سر قیمت ۳میلیون دلاری به توافق رسیده و قصد فروش کتیبه به آنها را دارد. وقتی مشخص شد که اعضای باند قصد دارند کتیبه را به خارج از کشور منتقل کنند، مأموران یگان حفاظت بررسی‌های خود را ادامه دادند تا اینکه هفته گذشته بعد از گذشت ۸‌ماه تلاش‌های شبانه‌روزی، سرانجام موفق شدند مخفیگاه این باند را در غرب پایتخت شناسایی کنند. در نخستین عملیات، یکی از اعضای باند دستگیر شد و با اطلاعاتی که وی در اختیار مأموران قرار داد در عملیاتی ۸ساعته، ۳عضو دیگر باند نیز به دام افتادند.

ما بی‌گناهیم!

متهمان بعد از دستگیری خود را بی‌گناه خواندند و مدعی شدند که از کتیبه و معامله ۳میلیون دلاری خبر ندارند، اما وقتی شواهد را علیه خود دیدند، اعتراف کردند که کتیبه را در خانه‌ای پنهان کرده‌اند. مأموران بعد از ورود به این خانه، کتیبه را که لابلای رختخواب‌ها جاسازی شده بود، پیدا کردند.

کتیبه سلجوقیان

این شیء عتیقه در اختیار کارشناس سازمان میراث فرهنگی استان تهران قرار گرفت و وی بعد از بررسی‌های تخصصی اعلام کرد که کتیبه دارای اصالت تاریخی و فرهنگی است و با خطوط کوفی نوشته شده است. این کتیبه که سنگ قبر بوده، متعلق به سال۵۲۱ هجری قمری و دوره سلجوقیان است و ۹۱۳سال قدمت دارد. از طرفی چون تمام حکاکی‌های آن‌که آیات قرآنی بوده به طرز ماهرانه‌ای روی سنگ حک شده، کتیبه ارزش بسیار زیادی دارد.

نقشه ناکام

در ادامه و در تحقیق از متهمان مشخص شد که ۲نفر از آنها برادر هستند و با همدستی دوستان خود قصد معامله این کتیبه را داشته‌اند. سردسته باند نیز در توضیح ماجرا گفت: چند سال پیش کتیبه را در شهرستان یزد از یک پیرمرد معمار به‌صورت امانت گرفتم. قرار بود بعد از اینکه آن را فروختم به پیرمرد هم سهمش را بپردازم. وی ادامه داد: برای اینکه مطمئن شوم که کتیبه دارای اصالت است ۲بار به بندرعباس رفتم و با قاچاقچیان عمانی ملاقات داشتم،. آنها بعد از دیدن کتیبه اعلام کردند که اصل است و قیمتی را مشخص کردند اما من به آنها نفروختم چون فکر می‌کردم قیمت کمی را مطرح کرده‌اند و قصد دارند سرم کلاه بگذارند.

وی افزود: درحالی‌که قصد داشتم مشتری مناسبی برای فروش عتیقه پیدا کنم، متوجه شدم که پیرمرد معمار فوت کرده است. او هیچ وقت به من نگفت که این سنگ قبر را چطور به‌دست آورده و من هم نمی‌دانم سنگ قبر چطور در اختیار او قرار گرفته است. مرد قاچاقچی افزود: بعد از آن تصمیم گرفتم به تایلند بروم و یک مشتری مناسب برای کتیبه پیدا کنم. برای همین از آن عکس گرفتم و در تایلند چند قاچاقچی پیدا کردم که برای خرید کتیبه مبلغ خوبی پیشنهاد کردند. قرار بود به ایران برگردم و با برداشتن کتیبه به تایلند بروم و آن را به قیمت ۳میلیون دلار بفروشم اما من و اعضای باندم دستگیرشدیم و در نقشه خود ناکام ماندیم.

قاضی سیدسجاد منافی آذر، بازپرس شعبه ۱۲دادسرای ناحیه۵ تهران با اعلام این خبر به همشهری گفت: در این پرونده خوشبختانه تلاش ۸‌ماهه مأموران یگان حفاظت میراث فرهنگی نتیجه داد و این کتیبه نفیس و تاریخی پیش از اینکه از کشور خارج شود، کشف شد.
وی افزود: متهمان این پرونده نیز برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار مأموران پلیس آگاهی پایتخت قرار گرفتند و بررسی‌ها درخصوص اینکه متهمان کتیبه را چگونه به‌دست آورده‌اند، ادامه دارد.

بزرگ ترین و مجرب ترین سایت تخصصی ارائه دهندگان خدمات ترحیم
درگذشت عزیزان، شرایط ویژه ای را ایجاد می نماید. ناگهانی بودن، ناآشنایی، شرایط روحی ناگوار و لزوم تداراکات سریع از ویژگیهای قالب این رخداد است. وب سایت راجعون سعی دارد تا با گرد آوری خدمات و اطلاعات مورد نیاز شما، حامی و همراه شما باشد.
جهت آشنایی با مجموعه خدمات مورد نیاز می توانید به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات ترحیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 1 =