خانه اطلاعات علمی فایل نوحه و قرائت قران و مولودی طریقه نوحه خوانی و مداحی در مجالس ختم

طریقه نوحه خوانی و مداحی در مجالس ختم

54 خواندن دوم
۳۱
148
156,392
مجالس ختم - نوحه خوانی

مجالس ختم

یکی از محافلی که به مناسبت درگذشت عزیزان از دست رفته ، برگزار می گردد مجالس ختم است، معمولا این محافل به عنوان سوم ، هفتم ، چهلم و سالگرد برگزار می گردد ، که آداب مخصوص به خود را دارد.

 چارچوب کلی برنامه مجالس ختم به شرح زیر است:

۱-قرائت قرآن

۲-مداحی

قرائت سوره الرحمن

و عجل اللهم…

۱- قرائت قرآن

مجالس ختم باقرائت قرآن آغاز می گردد و قبل از شروع قرآن معمول است که مناسبت برگزاری مجلس ذکر شده و برای شخص از دنیا رفته فاتحه و صلواتی قرائت می گردد.

 • از سوره ها و آیات مرتبط با مرگ ، قبر و قیامت استفاده شود مثل:

آیات ۱۸۵ ـ ۲۰۰ سوره آل عمران . (مشاهده آیات)

آیات ۹۷ ـ ۱۱۸ سوره مؤمنون.(مشاهده آیات)

آیات ۵۶ ـ ۶۹ سوره عنکبوت.(مشاهده آیات)

آیات ۴۲ ـ ۷۵ سوره زمر.(مشاهده آیات)

آیات۱۵۲-۱۵۶ سوره بقره(مشاهده آیات)

سوره قدر(مشاهده آیات)

سوره واقعه(مشاهده آیات)

سوره یاسین(مشاهده آیات)

  نکات مورد توجه در قرائت قرآن

 • بهتر است بخش قرائت قرآن توسط قاریان محترم ـ که به قواعد صحیح قرائت آشنایی دارند ـ صورت بگیرد، ولی در صورت لزوم و نبودن قاری ، معمول است که ذاکرین اهلبیت(ع) به قرائت قرآن می پردازند.
 • روخوانی ، روانخوانی و تجوید صحیح رعایت شود.
 • آیات ، با نغمات و دستگاههای قرآنی قرائت گردد نه با الحان مداحی. چراکه در روایات نقل شده است که قرآن را با الحان و آوای عرب تلاوت نمایید.[۱]
 • قرائت قرآن، برای گرفتن فاتحه ، اعلام خیر مقدم ، تعارف به تناول میوه ها و … قطع نگردد.
 • خوب است از وقت قرائت قرآن ، زمانی برای خواندن ترجمه تفسیری آن اختصاص داده شود تا مستمعین از محتوای آیات قرائت شده بهره کافی را ببرند.
 • قبل از شروع قرائت ، برای پیشگیری از صحبت و بی توجهی احتمالی مستمعین هنگام قرائت قرآن ، آیات و روایات مرتبط در اهمیت سکوت و توجه ، هنگام خوانده شدن قرآن ، بیان گردد. مثل آیه : «وَ إِذا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَ أَنْصِتُوا لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ»[۲]

 
 

تلفن تماس جهت رزور گروه مداحی نی و دف مراسم ختم

 
 

جهت رزرو گروه مداحی با نی و دف ما شما می توانید با شماره های زیر تماس داشته باشید.

 
 

 09338800281 – 09126794324

 
 

۲- مداحی

در مجالس ختم ، اجرای گروه مداحی نی و دف قبل از منبر و سخنرانی برگزار می شود ، چهارچوب کلی برنامه مداحی در مجالس ختم عبارت است از:

الف)عرض تسلیت و تشکر

ب)جملات عربی ابتدای مجلس و عرض ادب به محضر امام زمان (عج)

ج)خواندن اشعار پند آمیز

د)شعر در فضیلت والدین و شهید و …

ه)حلقه اتصال مفهوم اول با توسل به  اهل بیت

و)توسل و روضه خوانی

ز)مناجات و دعای پایان مجلس

ح)عرض تسلیت و تشکر

الف ) عرض تسلیت و تشکر

در محافل ختم مرسوم است که مداح به نیابت از حاضرین ، به خانواده عزادار تسلیت بگوید و به نیابت از صاحبان عزا از حضور و زحمات حاضرین تشکر نماید.

عرض تسلیت و تشکر بهتر است ابتدا و انتهای مداحی صورت پذیرد و در آن افراط نشود.

افراط در عرض تسلیت

گاهی هنگام عرض تسلیت بیش از آن که باید مقام شخص از دنیا رفته و یا بازماندگانش مورد تعریف و تمجید قرار می گیرد ، که غالبا هدف از آن مورد پذیرش صاحب مجلس قرار گرفتن است ، این افراط صحیح نیست وباید از آن پرهیز کرد. جالب اینکه در بعضی از شهرستانها رسم است که شرکت کنندگان برای عرض تسلیت ، برگه ای تایپ شده به مداح ارائه می کنند که در آن به صاحبان عزا تسلیت کتبی گفته اند؛ و عجیب اینکه مداح خود را ملزم می کند همه این برگه ها را با ذکر نام آورنده آن بخواند ، حال ببینید دیگر چه وقتی برای اصل محتوای مداحی باقی می ماند.

 افراط در تشکر: گاهی هنگام تشکر به قدری به جزئیات پرداخته می شود و نام تک تک ارگانها، سازمانها ، تشکلها ، ادارات ، هیآت و شهرها و روستاهایی که از آن فرد یا افرادی در مجلس شرکت کرده اند ذکر می گردد ، که مجلس از اصل مداحی محروم می شود. جالب اینکه همین جزئیات ممکن است به کرات تکرار شود و یا نام یک ارگان بزرگ مثل سپاه و یا ارتش به خاطر شرکت یکی از کارمندان جزء آن بارها ذکر شود گویا که این ذکر نام نشانه اعتباری برای صاحبان عزاست در حالیکه این افراط است و دون شأن محافل مذهبی.

ب) جملات عربی ابتدای مجلس و عرض ادب به امام زمان(عج)

در محافل ختم ، با توجه به زمان کافی و مناسبی که در اختیار مداح می باشد ، جملات عربی ابتدای مجلس به تفصیل و کامل ارائه می گردد . در این محافل عرض ادب شعری به امام زمان (عج) معمول نیست و به دعای فرج و ارائه آیات و روایات مرتبط اکتفا می شود ، اما در صورت مناسب بودن شرایط ، می توان به عرض ادب شعری هم پرداخت.

نمونه هایی از جملات عربی

۱-عرض ادب به امام زمان(عج):« یَا رَبَّ الْحُسَیْن ، بِحَقِّ الْحُسَیْن ، اِشْفِ صَدْرَالْحُسَیْن ، بِظُهُورِالْحُجَّه.»
۲-مناجاتی :«یَا دَائِمَ الْفَضْلِ عَلَى الْبَرِیَّهِ ـ یَا بَاسِطَ الْیَدَیْنِ بِالْعَطِیَّهِ ـ یَا صَاحِبَ الْمَوَاهِبِ السَّنِیَّهِ ـ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ خَیْرِ الْوَرَى سَجِیَّهً ـ وَ اغْفِرْ لَنَا یَا ذَا الْعُلَى فِی هَذِهِ الْعَشِیَّه»[۳]
۳-مناجاتی :اِلَهِی قَلْبِی مَحْجُوبٌ ، وَ نَفْسِی مَعْیُوبٌ ، وَ عَقْلِی مَغْلُوبٌ ، وَ هَوَائِی غَالِبٌ ، وَ طَاعَتِی قَلِیلٌ ، وَ مَعْصِیَتِی کَثِیرٌ ، وَ لِسَانِی مُقِرٌّ بِالذُّنُوبِ ، فَکَیْفَ حِیلَتِی ، یَا سَتَّارَ الْعُیُوبِ ، وَ یَا عَلّامَ الْغُیُوبِ ، وَ یَا کَاشِفَ الْکُرُوبِ ، اغْفِرْ ذُنُوبِی کُلَّهَا ، بِحُرْمَهِ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ ، یَا غَفَّارُ یَا غَفَّارُ یَا غَفَّارُ ، بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.[۴]
۴-مناسب مجالس ختم: عَنِ النَّبِیِّ (ص) أَنَّهُ قَالَ : مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ شَهِیداً ـ أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ مَغْفُوراً لَهُ ـ أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ تَائِباً ـ أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ مُؤْمِناً مُسْتَکْمِلَ الْإِیمَانِ ـ أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ بَشَّرَهُ مَلَکُ الْمَوْتِ بِالْجَنَّهِ ثُمَّ مُنْکَرٌ وَ نَکِیرٌ ـ أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ یُزَفُّ إِلَى الْجَنَّهِ کَمَا تُزَفُّ الْعَرُوسُ إِلَى بَیْتِ زَوْجِهَا ـ أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ فُتِحَ لَهُ فِی قَبْرِهِ بَابَانِ إِلَى الْجَنَّهِ ـ أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ جَعَلَ اللَّهُ قَبْرَهُ مَزَارَ مَلَائِکَهِ الرَّحْمَهِ ـ أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ عَلَى السُّنَّهِ وَ الْجَمَاعَهِ .

صاحب کشاف از پیامبر اکرم نقل میکند که فرمود: هر کس بر محبت آل محمّد از دنیا برود شهید مرده ـ متوجه باشید هر کس بر محبت آل محمّد بمیرد آمرزیده است ـ توجه کنید هر کس بر محبت آل محمّد بمیرد با توبه از دنیا رفته ـ هر کس بر محبت آل محمّد بمیرد با ایمان کامل از دنیا رفته ـ و هر کس بر محبت آل محمّد بمیرد ملک الموت باو بشارت بهشت میدهد بعد از او نکیر و منکر ـ هر کس بر محبت آل محمّد بمیرد چنان با جلال او را به بهشت میبرند مانند عروسى‏که بخانه شوهر میرود ـ هر کس بر محبت آل محمّد بمیرد دربى از قبرش به بهشت گشوده مى‏شود ـ توجه کنید هر کس بر محبت آل محمّد بمیرد خداوند قبر او را جایگاه زیارت ملائکه رحمت قرار میدهد ـ هر کس بر محبت آل محمّد بمیرد بر راه و روش پیامبر و جماعت مؤمنین مرده .

أَلَاوَمَنْ مَاتَ عَلَى بُغْضِ آلِ مُحَمَّدٍ جَاءَ یَوْمَ الْقِیَامَهِ مَکْتُوبٌ بَیْنَ عَیْنَیْهِ آیِسٌ مِنْ رَحْمَهِ اللَّهِ ـ أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى بُغْضِ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ کَافِراً ـ أَلَاوَمَنْ مَاتَ عَلَى بُغْضِ آلِ مُحَمَّدٍ لَمْ یَشَمَّ رَائِحَهَ الْجَنَّه.[۵]

هر کس با کینه آل محمّد بمیرد روز قیامت که مى‏آید بر پیشانى او نوشته است: مأیوس از رحمت خداست. ـ هر کس بر بغض آل محمّد بمیرد کافر از دنیا رفته ـ و هر کس بر بغض آل محمّد بمیرد بوى بهشت را استشمام نخواهد کرد.

ج )  شعر پند آمیز  

یکی از مهمترین بخشهای مجالس ختم ، بخشی است که در آن اشعار پند آمیز خوانده می شود. چراکه یکی از فلسفه های برگزاری این مجالس ، تنبه و تذکر بازماندگان است و چون اقشار مختلف ـ حتی کسانی که اهل هیأت و پای منبر نشستن نیستند ـ در آن شرکت می کنند مداح بایستی از فرصت به دست آمده به احسن وجه استفاده نماید و پیام معنوی خود را برساند.

در ارائه این بخش توجه به چند نکته لازم به نظر می رسد:

 • بهتر است پند در همان قالب اشعار کنایی صورت بگیرد.
 • از نصیحت صریح پرهیز کنید که احتمال می رود نتیجه معکوس بدهد ولذا هنگام شرح اشعار ، خودتان را خطاب قرار دهید تا مستمع ، به صورت غیر مستقیم پیام شما را دریافت نماید.
 • استفاده از آیات و روایات پند آمیز در شرح اشعار بسیار مؤثر است. مانند؛

ـ از امام حسن مجتبی علیه السلام سوال کردند علت ترس ما از مرگ چیست . امام فرمودند چون خانه دنیا آباد است و خانه آخرت ویران . طبیعتاً هر کس از خانه آباد بخواهد به خانه ویران برود مضطرب و نگران و ترسان است .

ـ امام حسن مجتبی در مجلس ختم شخصی شرکت کرده بودند هنگام خروج به برادر مرحوم فرمودند: فلانی اگر مرگ برادرت باعث تنبه (‌یعنی بیداری از غفلت )‌و تذکر و بیداری تو شد فبها ، و الا مصیبت غفلت تو از مصیبت مرگ برادرت بالاتر است .

نمونه ای از اشعار پندی در اشعار گروه مداحی :

 خرما نتوان خورد از این خار که کشتیم

دیبا نتوان بافت از این پشم که رشتیم

بر لوح معاصی خط عذری نکشیدیم

پهلوی کبائر ، حسناتی ننوشتیم

افسوس از این عمر گرانمایه که بگذشت

ما از سر تقصیر و خطا در نگذشتیم

پیـری و جـوانـی چو شب و روز گذشتند

مـا شب شد و روز آمد و بیدار نگشتیم

د )  شعر فضیلت پدر ، مادر ، عزیزان و . . .

پس از ارائه پندیات نوبت به پرداختن به مناسبت مجلس می رسد ، در این قسمت ابتدا اشعاری در رابطه با اهمیت و فضیلت جایگاه عزیز از دست رفته ارائه می شود ، سپس اشعار و مطالبی در فراق و مصیبت هجران او.

نکته ای که بیانش در این قسمت لازم به نظر می رسد اینکه بر مبنای دستورات معصومین نمک بر زخم صاحبان عزا پاشیدن مناسب نیست و حتی پیغمبر فرمودند در مصائبی که دچار می شوید به یاد ما اهلبیت گریه کنید ولذا باید از زبانحال هایی که ذکر مصیبت شخص از دست رفته است پرهیز شود و به جای آن با ذکر مصائب آل الله مرهمی بر زخم دل داغدیدگان نهاده شود .

 نمونه ها

شعر فضیلت مادر

 حدیث از خاتم پیغمبران است

که جنت زیر پای مادران است

بزن بر پای مادر بوسه از شکر

که خاک پای اورشک جنان است

مکن پرورده خود را فراموش

پسر ای میوه بستان مادر

تو چون گل با هزاران نعمت و ناز

شدی پرورده دامان مادر

گل رویت چو بیند نقش بندد

تبسم بر لب خندان مادر

خراشد گر سر خواری تو را پای

بر آید از جگر افغان مادر

دلش با مهر تو بسته است پیمان

مبادا بشکنی پیمان مادر

ز مهر مـادری بشنـو کـه پـایـان

نـدارد مهـر بـی پـایـان مـادر

شعر زبان حال در فقدان مادر

  از آن نالم که مادر در برم نیست

صفا و سایه او بر سرم نیست

مـرا گـر دولـت عالـم ببـخشند

بـرابـر بـا نگـاه مادرم نیست

شعر فضیلت پدر

  به عمری عاشق زارم پدر بود

به هر کاری مددکارم پدر بود

شبم همراز مادر بود لیکن

به روزم یار در کارم پدر بود

اگر خاری به پایم رفت در عمر

در ایـن آزردگی یارم پدر بود

ه ) مقدمه ذکر مصیبت (تخلص

حلقه اتّصال بین اشعار اولیه و روضه را مقدمه روضه یا تَخَلُّص نامیده ایم ، این قسمت باید از جهتی با ماقبل و از طرف دیگر با مابعد خود ارتباط داشته باشد.

تَخَلُّص در اینجا می تواند یک یا چند بیت شعر ، یک روایت ، یک داستان تاریخی یک تجربه از تجربیّات اجتماعی و یا … باشد.

  نمونه تخلص شعری

بدم اما شما را دوست دارم

همین باشد مدال افتخارم

نماند لنگ در محشر کمیتم ک

که من از عاشقان اهلبیتم

کجا ارباب من فردا گذارد

غلام او در آتش پا گذارد

گرفتم اینکه بردندم سوی نار

بجرم اینکه من هستم گنهکار

میـان آتـش این باشد شعارم

خـدایا من علی را دوست دارم

نمونه تخلص داستانی

لقمان به مسافرت رفت ، گویا در مسافرت برای خانواده اش حادثه ای پیش آمده بود پس از بازگشت ، غلام او آمد جلو گفت لقمان نبودی پدرت مُرد. لقمان جواب داد : رشته زندگیم پاره شد ( آری پدر حلقه اتصال اعضای خانواده است ) . گفت لقمان نبودی مادرت مُرد. لقمان در جواب گفت : چراغ عمرم خاموش شد ( توضیح اینکه خانه بی مادر خاموش و تاریک است )‌ . گفت لقمان نبودی برادرت مُرد . لقمان دست به کمر گرفت و گفت  کمرم شکست .

نمونه تخلص روایی

 • پیغمبر فرمود در مصائبتان به یاد ما آل الله گریه کنید .
 • امام رضا علیه السلام فرمود: “یَا ابْنَ شَبِیبٍ إِنْ کُنْتَ بَاکِیاً لِشَیْ‏ءٍ فَابْکِ لِلْحُسَیْنِ[۶]” ای فرزند شبیب اگر می خواهی برای چیزی گریه کنی برای حسین گریه کن . کسی که بر حسین گریه کند جایگاهش در بهشت کنار معصومین خواهد بود .
 • امام صادق علیه السلام فرمودند : در تمام مصیبت ها صبر کردن و جزع و فزع نکردن ثواب دارد مگر در مصیبت جد ما ابا عبدالله الحسین علیه السلام که هرچه جزع و فزع بیشتر باشد فضیلتش بالاتر است.[۷]

  و ) توسل

یکی از فلسفه های برگزاری مجالس ختم ، کسب بهره های معنوی برای خود و عزیز از دست رفته است ، که بر مبنای روایات از پر فضیلت ترین اعمال معنوی ، توسل به آل الله است .

باب بهره های معنوی در عالم برزخ باز است و روح مِیت از توسلات و خیرات و مَبَرّات بازماندگان بهره می برد ، علاوه براین، ارائه صحیح این قسمت می تواند تا حد قابل توجهی باعث تسکین خاطر بازماندگان شودچرا که از نظر روانشناسان هنگام مواجه شدن با یک مصیبت، بهتر است انسان به یاد مصیبت بزرگتری بیفتد، و بدین واسطه از شدت مصیبت وارده بکاهد.

نکات قابل توجه در بخش توسل

 • از روضه های احساسی استفاده کنید و از خواندن روضه های سخت و سنگین بپرهیزید مگر مجلس ختمی که حالت هیأت پیدا می نماید و مجلس شرایط پذیرش و دریافت روضه های سنگین را دارد در این صورت اشاره به روضه های سنگین بلا اشکال است .
 • روضه را با توجه به تناسب و ارتباط با مصیبت وارده انتخاب کنید.
 • هنگام خواندن، ثواب روضه را به روح میت مجلس نثار کنید، و بهتر است به این نکته در فواصل توسل با عباراتی اشاره شود.
 • از خواندن روضه های طولانی در مجالس ترحیم پرهیز کنید.
 • زمزمه هایی راکه مستمع باید جواب بدهد خودتان تا انتها تکرار کنید چرا که معمولا در مجالس ترحیم مستمع زمزمه نمی کند.
 • خواندن سینه زنی در مجالس ترحیم معمول نیست اما با توجه به شرایط مجلس و در صورت حضور جمعیت زیاد ، فرصت کافی ، هیأتی بودن مستمع و … می توانید نوحه ای کوتاه ارائه دهید.

ز) مناجات و دعای پایان مجلس

خوب است در پایان مجالس ختم ، اشعاری کلی در وصف عاشقان آل الله ارائه شود. مثل؛

هـر آن کسی که قـدم زد در آستان حسین         عزیز هر دو جهان شد قسم به جان حسین

***

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق              ثبـت اسـت بـر جـریـده عالـم دوام مـا

 در دعای پایانی محافل ختم بهتر است ادعیه ای مورد استفاده قرار گیرد که در آن نیاز به آمین گفتن مستمع نباشد؛ البته محافلی که مستمع اهل دل است ، می توان دعاهای معمول محافل مذهبی را مورد استفاده قرار داد.

ح) عرض تسلیت و تشکر

بخش مداحی در مجالس ختم با عرض تسلیت و تشکر پایان می پذیرد ، در این قسمت مداح پس از عرض تسلیت به صاحبان عزا و تشکر از شرکت کنندگان در مجلس به اعلام ادامه برنامه می پردازد که قرائت سوره الرحمن و سخنرانی است ، ذکر نهایی بخش مداحی عبارت است از جمله عربی : “رَحِمَ اللهُ مَن قَرِءَ الفاتِحَهَ مَعَ الصَّلَوات”

۳-قرائت سوره الرحمن

پس از مداحی نوبت به قرائت سوره الرحمن می رسد که معمولا تا آیه “کُلُّ مَن عَلَیهَا فانٍ” ادامه پیدا می کند. هنگام قرائت سوره الرحمن وقتی آیه “فَبِأی آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبان” خوانده می شود ، مستحب است جمله؛ “لَا بِشَیْ‏ءٍ مِنْ آلَائِکَ رَبِّ أُکَذِّبُ”[۸]قرائت شود. به همین دلیل در برخی محافل ، مستمع پس از قرائت آیه مذکور ، این جمله را قرائت می کند. خوب است قاری نیز این جمله را با مستمعین تکرار نماید. (مشاهده سوره الرحمن)

۴- سخنرانی

پس از قرائت قرآن نوبت به سخنرانی پند آمیز و موعظه می رسد که توسط روحانیون محترم برگزار می گردد، در این بخش به موضوعاتی راجع به سکرات موت ، شب اول قبر و سؤال نکیرین، عالم برزخ، قیامت و… پرداخته می شودونهایتا باذکرتوسل به اهلبیت(ع) به پایان می رسد.

نکته قابل ذکر اینکه بعضی از مجالس ترحیم بدون سخنرانی برگزار می شود و تمام وقت به قرائت قرآن و مداحی می گذرد . مداحان اهلبیت(ع) حتماً به صاحبان مجلس تأکید کنند که این بخش نباید حذف گردد ؛ چراکه به واسطه حذف این بخش ، یکی از فلسفه های برگزاری مجالس ترحیم ـ که همان تذکر و تنبه بازماندگان است ـ دچار خلل می شود بلکه باید بیشترین همت صاحبان عزا صرف این بخش گردد تا میت و بازماندگان و شرکت کنندگان در مجلس بهره کافی و وافی را از مجلس ترحیم ببرند.

۵- و عجل اللهم…

برای اینکه پس از پایان سخنرانی مستمع تکلیف خود را بداند و مسجد برای برنامه های بعدی به موقع تخلیه شود ، سخنران در پایان بیانات خود جمله؛ “وَ عَجِّلِ اللهُمَّ فِی فَرَجِ مَولانا صاحِبَ الزَّمان” را قرائت می کند و مستمعین به احترام امام زمان(عج) روی پا می ایستند و شخصی از بین جمعیت به معصومین علیهم السلام به ترتیب زیر سلام می دهد.

 • رو به قبله سلام بر حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) با این جملات:

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا اَبَاعَبْدِالله ـ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ رَسُولِ الله ـ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ اَمیرِالْمُؤْمِنین ـ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابنَ فَاطِمَهَ الزَّهْراء سَیِّدَهِ نِساءِ الْعَالَمیِن ـ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ جَمیِعاً وَ رَحْمَهُ اللهِ و بَرَکَاتُه.

 • رو به حرم امام رضا(ع) سلام بر آن حضرت با این جملات :

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الْاِمَامُ الْغَریِب ـ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الْاِمَامُ الشَّهیِد ـ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الْاِمَامُ الرَّئوُف ـ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا شَمْسَ الشُّمُوس أَلْمَدْفُون بِأَرْضِ طُوس ـ اَلسُلطَان یَا عَلِیَّ بْنَ مُوسیَ الرِّضاَ الْمُرتَضی عَلَیْکَ آلافُ التَّحِیهِ وَالثَّناء وَ رَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَکَاتُه.

 • رو به قبله سلام بر امام زمان(عج) با این جملات :

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا شَریِکَ الْقُرْآن ـ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا قَاطِعَ الْبُرْهَان ـ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا اِمَامَ الْإنْسِ وَ الْجَانّ ـ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا صَاحِبَ الْعَصْرِ وَ الزَّمَان ـ عَجَّلَ اللهُ فَرَجَک وَ سَهَّلَ اللهُ مَخْرَجَک ـ اَلسَّلامُ عَلَیْکُم جَمیِعاً وَ رَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَکَاتُه. “رَحِمَ اللهُ مَنْ قَرِءَ الْفَاتِحَهَ مَعَ الصَّلَوَات”[۱]آثار الصادقین ، ۱۷،۳۱۱٫

[۲]اعراف ، ۲۰۴٫( هنگامى که قرآن خوانده شود، گوش فرا دهید و خاموش باشید؛ شاید مشمول رحمت خدا شوید! )

[۳] مفاتیح الجنان ، اعمال شب جمعه.

[۴]مفاتیح الجنان،ص۶۲٫ شرح‏دعاى‏صباح(خوئى) ص :  204 (خداوندا دلم در پرده و حجاب است؛و نفسم آلوده به عیبهاست؛و عقلم مغلوب هوا و هوس است؛ و هوای نفسم غالب؛ طاعات و عباداتم اندک و کم است؛ و گناهانم بسیار زیاد است؛ و زبانم اقرارکننده به گناهانم می باشد؛پس چه چاره ای می توانم داشته باشم؟ ای پرده پوش عیبها! و ای دانای اسرار پنهانی! و ای برطرف کننده اندوهها! بیامرز تمام گناهانم را! به مقام محمد و خاندانش! ای آمرزنده! ای آمرزنده! ای آمرزنده! به حق رحمتت ای مهربانترین مهربانان!.)

[۵]بحار الأنوار الجامعه لدرر أخبار الأئمه الأطهار، ج‏۲۳، ص، ۲۳۳٫

[۶]عیون أخبار الرضا علیه السلام ، ج‏۱ ، ۲۹۹٫

[۷]بحار الأنوار الجامعه لدرر أخبار الأئمه الأطهار ، ج‏۴۴ ، ۲۹۱ . (إِنَّ الْبُکَاءَ وَ الْجَزَعَ مَکْرُوهٌ لِلْعَبْدِ فِی کُلِّ مَا جَزِعَ- مَا خَلَا الْبُکَاءَ عَلَى الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ (ع)- فَإِنَّهُ فِیهِ مَأْجُورٌ)

[۸]ثواب الأعمال و عقاب الأعمال ، ۱۱۶ .« عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ مَنْ قَرَأَ سُورَهَ الرَّحْمَنِ فَقَالَ عِنْدَ کُلِّ فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ لَا بِشَیْ‏ءٍ مِنْ آلَائِکَ رَبِّ أُکَذِّبُ فَإِنْ قَرَأَهَا لَیْلًا ثُمَّ مَاتَ مَاتَ شَهِیداً» ـ (از امام صادق علیه السّلام روایت است که فرمود: هر کس سوره الرّحمن را تلاوت کند و پس از قرائت هر «پس کدامین آیات و نشانه‏هاى خدا را (باور ندارید) و تکذیب مى‏کنید»، بگوید: «من هیچ یک از آیات و نشانه‏هاى تو را اى پروردگار من تکذیب نمى‏کنم»، اگر این سوره را شب هنگام خوانده باشد و همان شب بمیرد، شهید از دنیا رفته باشد؛ و اگر آن را در روز تلاوت کند و همان روز از دنیا برود (باز هم) شهید مرده است.)

۱: عجب رسمیه استاد رسول نجفیان

۲:ابر می بارد استاد همایون شجریان

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط راجعون ارائه خدمات ترحیم
 • دانلود تلاوت قرآن مجلسی ویژه مراسمات ترحیم

  گلچین تلاوت مجلسی قرآن کریم ویژه مراسم ترحیم لطفا جهت سفارش دو CD حاوی تلاوتهای مجلسی عبدا…
بارگذاری بیشتر در فایل نوحه و قرائت قران و مولودی

۳۱ نظرات

 1. مداحی سرمزار - دیدچه

  سپتامبر 21, 2019 در 10:26 ق.ظ

  […] نوحه خوانی و مداحی در مجالس ختم و نمونه اشعار مراسم ختم … […]

  پاسخ

 2. اسماعیل

  آگوست 15, 2019 در 5:02 ق.ظ

  سلام
  چند نمونه موسیقی حزن انگیز و غمگین برای پخش بر سر مزار بعد از مداحی نیاز دارم

  پاسخ

  • kushki

   آگوست 15, 2019 در 5:23 ق.ظ

   اینجا کلیک کنید انتهای مقاله لیست تمای موسیقی های مناسب رو به همرا فایل دانلود آن قرار دادیم.

   پاسخ

 3. مداحی کامل قدم قدم - مداحی ایران

  آگوست 26, 2018 در 1:19 ق.ظ

  […] نوحه خوانی و مداحی در مجالس ختم و نمونه اشعار مراسم ختم … […]

  پاسخ

 4. دانیال

  می 6, 2018 در 8:37 ق.ظ

  چیز های خیلی بودی هستند

  پاسخ

 5. موسوی

  آوریل 5, 2018 در 2:06 ب.ظ

  سید مصطفی موسوی
  قاری ممتاز کشوری قرآن کریم – شهر اهواز
  اجرای تلاوت قرآن برای مراسم ترحیم و سایر مراسم ها
  اهواز و شهرهای اطراف
  شماره تماس
  ۰۹۳۶۸۸۶۲۳۷۵
  ۰۹۱۳۸۳۱۳۶۱۸

  پاسخ

 6. ناشناس

  ژوئن 6, 2017 در 6:12 ب.ظ

  زنده باشی

  پاسخ

 7. علی ایوبی

  آوریل 20, 2017 در 10:17 ب.ظ

  سلام تشکر از مطالب واشعار بسیار زیباتون.لذت بردیم

  پاسخ

 8. فرهاد مجمدی

  نوامبر 19, 2016 در 4:00 ب.ظ

  فرد عادیدر امریکا هستم و نیاز به کمک من در مراسم ختم برای پسر عمو میباشد که در سن شصت ورنج بود و مادرنیز در حیاط است .اشعار مناسب یا سایر مطالبراراهنمایی فرمایید، ایشان به تنهایی در ایالتی دیگر در حالی که خودش را وقف دختر (داری عقب ماندگی ذهنی)نموده بود ،farhadmohammadi50@yahoo.com

  پاسخ

 9. مهدی

  جولای 8, 2016 در 10:20 ب.ظ

  خدا اجرتون بده ،اشعار ناب هم قرار دهید، برای مبتدیان مفید است

  پاسخ

 10. حسن

  ژوئن 28, 2016 در 5:17 ق.ظ

  دوست گرامی شایسته بود منبع مطالبتون رو هم مینوشتید .
  این مطالب مربوط به دکتر محمد فراهانی است در کتاب آموزش مداحی ایشون .

  پاسخ

 11. مداح حاتمی

  می 31, 2016 در 3:36 ب.ظ

  احادیث و داستانهای بیشتر

  پاسخ

 12. علی دانش پژوه

  فوریه 9, 2016 در 10:07 ق.ظ

  به کانال تلگرامی ما بپیوندید
  https://telegram.me/alidaneshpajouh

  پاسخ

 13. سید حمید

  ژانویه 10, 2016 در 3:18 ب.ظ

  با عرض سلام و احترام ممنون از مطالب جالبتان خداوند خیرتان دهد
  التماس دعا
  ارادتمند شما سید حمید غفاری از خرم آباد

  پاسخ

 14. داداشی.

  دسامبر 19, 2015 در 7:44 ب.ظ

  سلامو خداقوت
  فردا یک مجلسِ ختم دارم که باید فارسی بخونم چند بار مراسم عزیزان رشتی فارسی خوندم هرچند مراسم در جمع به یک شکل و یک هدف می انجامد اما مجالس ترکها اندکی فرق دارد 
  شما با راهنمایی های ارزنده تون خیلی  کمک کردین
  سپاسگزارم

  پاسخ

 15. داداشی.

  دسامبر 19, 2015 در 7:44 ب.ظ

  سلامو خداقوت
  فردا یک مجلسِ ختم دارم که باید فارسی بخونم چند بار مراسم عزیزان رشتی فارسی خوندم هرچند مراسم در جمع به یک شکل و یک هدف می انجامد اما مجالس ترکها اندکی فرق دارد 
  شما با راهنمایی های ارزنده تون خیلی  کمک کردین
  سپاسگزارم

  پاسخ

 16. محمدحسن سهرابی

  نوامبر 20, 2015 در 12:09 ب.ظ

  اجرکم عندالله عالی است فایل صوتی هم داشته باشد تکمیل میشود تشکر

  پاسخ

 17. هادی از آشتیان

  اکتبر 7, 2015 در 8:11 ق.ظ

  اجر کم عند الله … پیشنهاد میکنم در صورت امکان از فایلهای صوتی برای شروع مداحی بصورت کوتاه و نمونه در سایت قرار بدهید . 

  پاسخ

 18. علی

  سپتامبر 14, 2015 در 8:24 ق.ظ

  باتشکراززحماتتان اگرامکان دارد اشعار بیشتری دراختیار دوستان خود قرار دهید مجدداًازبذل عنایت شما متشکرم

  پاسخ

 19. محسن

  سپتامبر 2, 2015 در 4:01 ب.ظ

  عالی بود.

  فقط محتوبات بیشتر شود و بروزتز

  پاسخ

 20. رز

  آگوست 19, 2015 در 7:35 ق.ظ

  عالی عالی . اجرکم عندالله

  پاسخ

 21. بهمن

  ژوئن 17, 2015 در 4:39 ق.ظ

  ممنون از زحمات شما….

  پاسخ

 22. habib

  می 19, 2015 در 6:11 ب.ظ

  با سلام خیلی عالی بودلطفااگه میشه اشعاربیشتری بزارید

  پاسخ

 23. آوای فراق

  آوریل 14, 2015 در 5:36 ق.ظ

  سلام خداقوت.
  اگرمایل به تبادل لینگ هستیداطلاع دهید.
  خوشحال میشم باهم تبادل داشته باشیم.یاحق

  پاسخ

 24. عبدا... سعادت

  فوریه 21, 2015 در 8:01 ق.ظ

  با سلام
  نویسنده محترم؛ نظر به اینکه اشاراتی دوستان خوب در مورد مطالب داشتند شایسته است از اشعار خوب وبیشتری در این زمینه استفاده تا قابل استفاده برای دوستان در مجالس باشد.
  عدا… سعادت کاشان

  پاسخ

 25. سید کمال

  فوریه 16, 2015 در 7:51 ق.ظ

  سلام از نظم و برنامه ریزی ارایه شده شما برای مجالس ترحیم استفاده بردم . بسیار ممنونم ای کاشک برای اشعاری که نوشته بودید هم فایل صوتی می گذاشتید

  پاسخ

 26. یوسفعلی صالحی

  ژانویه 13, 2015 در 7:44 ب.ظ

  با سلام عالی بود متشکرم

  پاسخ

 27. حسین قهرمان کلاتی

  می 1, 2014 در 4:19 ب.ظ

  سلام
  خیلی جالب بود لذت بردم
  امیدوارم از اشعار بیشتر استفاده کنید یابرایم ایمیل کنید متشکرم منوشماررو لینک کردم شما هم بمن سربزن و بلینکون متشکرم

  پاسخ

 28. علی لطفعلی زاده

  آوریل 17, 2014 در 5:38 ق.ظ

  سلام از مطالب ارزنده شما بسیار متشکرم.
  کاش شما که زحمت کشیدید از اشعار بیشتری در ربط با مرگ استفاده می فرمودید،با توجه به اینکه سایت آموزشی است مداح از اشعار نیز استفاده می کنه.
  اجرکم عندالله/
  الاحقر

  پاسخ

 29. مجتبی خدابنده لو

  جولای 23, 2013 در 4:35 ق.ظ

  بسم الله الرحمن الرحیم

  با عرض سلام و تشکر _ کتاب (نوای جدایی) اشعار و زمزمه ها و روضه های جدید مجالس ختم (تألیف بنده ی حقیر) در حال چاپ میباشد _ سؤال بنده این است چطور میتوانم این کتاب را به صورت گسترده پخش کنم تا همه همکاران عزیز از او استفاده کنند با تشکر
  ۰۹۱۸۵۰۰۳۴۰۰ مداح اهلبیت (ع) حاج مجتبی خدابنده لو ( همدان)

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − سه =

همچنین ببینید

بنر تسلیت دیجیتال موسسه خیریه نیکان ماموت

بنر تسلیت دیجیتال موسسه خیریه نیکان ماموت مؤسسه خیریه نیکان ماموت به شماره ثبت ۲۶۳۹۴ یک سا…