خانه تالارهای تخصصی ۱۰ نکته ضروری در انتخاب تالار برای برگزاری مراسم ختم

۱۰ نکته ضروری در انتخاب تالار برای برگزاری مراسم ختم

14 خواندن دوم
۰
0
1,590
نکات رزرو تالار ختم

نکات رزرو تالار ختم : غم و شادی هر دو جز جدانشدنی از زندگی انسان هاست. غم و شادی در کنار هم مفهوم پیدا می کنند و تا یکی نباشد دیگری احساس نخواهد شد. گاهی انسان در پی تدارک مراسم عروسی و جشن تولد و جشن موفقیت برای عزیزانش است و گاهی باید به فکر برگزاری مراسم ترحیم برای اطرافیانش باشد که در هر دو مفهوم زندگی جریان دارد.

در فرهنگ ما ایرانیان مراسم ترحیم با تشییع و سپس به خاکسپاری متوفی آغاز می گردد و پس از آن مراسم سومین و هفتمین و چهلمین روز درگذشت برای درگذشته برگزار می گردد. در ایران در اولین سالگرد درگذشت هم مراسم یادبود برای متوفی گرفته می شود که اقوام و آشنایان و دوستان برای شرکت در تمامی این مراسم ها حضور پیدا می کنند و خود را در غم خانواده بازمانده شریک می دانند.

توجه به جزییات ، زیبایی مراسم را دو چندان میکند!

برگزاری مراسم ترحیم در تالار مراسم ختم 

از گذشته تاکنون مراسم ترحیم در مساجد و تکایا برگزار می شود. اما امروزه همچون مراسم عروسی، برای برگزاری مراسم ترحیم نیز از فضای مناسبی که تالارها در اختیار مشتریان قرار می دهند استفاده می شود. از آنجا که در مراسم عزاداری و سوگواری و ترحیم با غم و اندوه و بی تابی همراه است، برگزاری مراسم ترحیم در تالار می توانند تا حدودی از استرس و رنج بازماندگان برای پذیرایی مهمانان بکاهد.

اما برای انتخاب تالار برای ترحیم رعایت چند نکته کمک می کند تا مراسمی آبرومند و بی دغدغه برگزار شده و بازماندگان به جز غم از دست دادن عزیزشان دغدغه دیگری را تحمل نکنند. با ما همراه باشید تا نکات مهم انتخاب تالار برای ترحیم را مرور نماییم.

۱- دارای گنجایش کافی برای میهمانان پیش بینی نشده

اولین نکته در انتخاب تالار برای ترحیم این است که تالار انتخاب شده از فضای کافی برای پذیرایی برخوردار باشد. در مراسم ترحیم مهمانان مرتب در رفت و آمد هستند و پیش بینی تعداد آنها تقریبا کار مشکلی است. از این رو تالار باید به اندازه کافی گنجایش و ظرفیت پذیرش مهمان را داشته باشد که در صورت شلوغی و ازدحام جای کافی برای همه افراد وجود داشته باشد.

۲-دسترسی راحت به تالار

دسترسی مناسب به تالار بسیار مهم است. به این معنی که تالار باید در جای مناسبی از شهر قرار داشته و دارای آدرس پیچیده ای نباشد. زیرا ممکن است مهمانانی از شهرهای دیگر برای شرکت در مراسم حضور پیدا کنندکه سرراست نبودن آدرس تالار می تواند مشکل ایجاد کند. دارا بودن جای پارک برای اتومبیل از نکات مهم دیگری است که در انتخاب تالار برای ترحیم باید رعایت شود. زیرا امروزه معمولا همه افراد از اتومبیل شخصی برای رفت و آمد استفاده می کنند. نبود جای پارک در اطراف تالار باعث به زحمت افتادن مهمانان شده و همچنین می تواند در جلوی تالار ترافیک و مزاحمت ایجاد نماید.

اگر تالار انتخابی شما از لحاظ پیدا کردن موقعیت کمی پیچیده و مشکل است بهتر است با کمک مدیر تالار کروکی یا نقشه ای از منطقه تالار مورد نظرتان برای سهولت و دسترسی آسان میهمان هایتان درست کنید و در اختیار میهمان های محترمتان قراردهید.

۳-  دکور بندی زیبا با گل و … جهت تسلی خاطر میهمانان 

فضاسازی تالار برای برگزاری مراسم ترحیم نیز مهم است. به این معنی که تالار باید دارای یک گروه حرفه ای فضا آرایی باشد تا گروه بتواند به بهترین شکل فضا را برای برگزاری مراسم غم و اندوه آماده نماید. استفاده از رنگ های تیره و به خصوص مشکی در آرایش فضا بسیار مهم است. استفاده مناسب از گل و شمع و عود و غیره می تواند به روحیه بازماندگان در تحمل غم واندوه نیز کمک کند.

۴- دارای کادری مجرب در پذیرایی و نحوه برخورد با میهمانان عزادار

پذیرایی مهمانان در تالار از نکات مهم دیگری است که در انتخاب تالار برای ترحیم باید دقت کرد. معمولا خانواده بازمانده وسایل پذیرایی را فراهم می کنند اما نحوه پذیرایی مهمانان باید به گونه ای باشد که تمامی مهمانان از راه رسیده به نحوی مناسب پذیرایی شوند. به این منظور تالار باید دارای یک کادر حرفه ای پذیرایی باشد که در صورت ازدحام مهمانان نیز گروه بتواند به بهترین شکل کار خود را انجام دهد.

نحوه برخورد پرسنل تالار نیز بسیار مهم است. در مراسم ترحیم معمولا فضا متشنج و اندوهناک است و برخورد مناسب و روی خوش پرسنل می تواند تا حدودی از هیجان و تشنج فضا بکاهد.

۵- دارای سیستم صوتی مناسب جهت پخش موسیقی حزن انگیز

اگر تالار دارای گروه موسیقی باشد، یکی از نکات مثبت به شمار می رود. نواختن یک موسیقی آرام و غمگین در تسکین غم و سوگ بازماندگان نیز تاثیر عمیقی خواهد داشت و به تحمل درد کمک خواهد کرد.

۶- کیفیت غذای خوب 

متداول است که بعد از انتخاب تالار ختم ، قبل از عقد قرارداد ، کیفیت غذا و پذیرایی توسط مشتری تست می شود. معمولا مشتری طی یک مراسم ختم به تالار رفته و بعد از ملاقات با مدیر تالار تقاضای تست غذا و مشاهده نوع سرویس دهی را می کند. امکان مشاهده نحوه سرویس دهی مهمانداران ، برخورد آنها با مهمانان ، نوع لباس آنها ، کیفیت ظروف پذیرایی و … از نزدیک ، به شما کمک خواهد کرد که تصمیم نهایی خود را راحت تر بگیرید.

۷-روکش صندلی ها و رومیزی ها

در هنگام انتخاب تالار یا باغ تالار ، به رنگ و جنس روکش ها و رومیزی ها توجه کنید. در ضمن حتما به مدیر تالار تاکید کنید که برای مهمانی شما ، روکش ها و رومیزی ها می بایست تمیز باشند و حتی الامکان روز قبل شسته شده باشند و روی این موضوع پافشاری کنید تا متوجه حساسیت شما بشوند. در غیر این صورت ممکن است در روز عروسی شما ، برخی از مهمانان شاهد روکش های صندلی و رومیزی هایی باشند که با انواع و اقسام نوشیدنی ها ، لک شده اند.

تالار برگزاری مراسم ختم
تالار برگزاری مراسم ختم

۸- سرویسهای بهداشتی و سایر امکانات

سرویسهای بهداشتی را فراموش نکنید.  حتما بررسی کنید که سرویسهای بهداشتی به اندازه کافی وجود داشته باشند و در عین حال تمیز و بهداشتی هم باشند. علاوه بر این محل سرویس ها و مسافت آنها تا محل برگزاری مراسم ختم هم خیلی مهم است. 

۹- بررسی هزینه های تالار ختم

برای خودتان بودجه تعیین کنید و به آن پایبند باشید. هزینه های یک تالار جهت برگزارس مراسم ترحیم  به طور معمول شامل :
” هزینه غذا و پذیرایی ” که معمولا به ازای هر نفر محاسبه می شود و بستگی به تعداد مهمانان ، انواع غذا ، نوشیدنی ، پیش غذا و … دارد.
” هزینه گروه مداحی نی و دف عرفانی  ” معمولا تالار هایی که در حوزه برگزاری مراسم ترحیم فعالیت دارند دارای گروه موسیقی عرفانی هستند که هزینه آن به صورت جدا محاسبه میشود.
” هزینه خدمات ” که معمولا درصدی از مجموع هزینه هاست که به کل هزینه ها اضافه می شود.
” هزینه مالیات برارزش افزوده و عوارض ” که طبق قانون پرداخت آن بر عهده شماست
” هزینه تزئینات ” مثل : گل آرایی و شمع آرایی میز یاد که در صورت عدم تمایل شما ، حذف می شوند


معمولا محاسبه هزینه ها به این صورت است که در هنگام عقد قرارداد ، بخشی از هزینه ها را بعنوان بیعانه پرداخت و تاریخ را رزور می کنید. حدود یک هفته قبل از مراسم، دو سوم هزینه ها را پرداخت می کنید و روز مراسم ، وقتی مطمئن شدید که همه چیز مرتب است و مشکلی در ارایه خدمات نیست ، تسویه حساب نهایی را انجام می دهید.

۱۰- چک کردن تاریخ مورد نظر و رزرو نبودن آن 

قبل از اینکه مکان برگزاری مراسم ترحیم  را بررسی کنید ، بررسی کنید که تاریخ مورد نظرتان خالی است یا خیر . اگر همان مکان مد نظر شماست و تاریخ مورد نظرتان قبلا توسط شخص دیگری رزرو شده بود شما می توانید تاریخ مراسم تان را تغییر دهید .


با توجه به نکات گفته شده انتخاب یک تالار مناسب برای ترحیم می تواند بسیاری از دغدغه های بازماندگان را برای برگزاری مراسم کم کند. زیرا بازماندگان در فضایی ملتهب و غمناک به سر می برند و تحمل داغ از دست رفته به خودی خود تمام انرژی و توان آنها را می گیرد. همچنین چون بازماندگان در صدد برگزاری مراسمی آبرومند هستند با توجه به تمکن مالی خود می توانند این کار را به تالار بسپارند.

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط راجعون ارائه خدمات ترحیم
بارگذاری بیشتر در تالارهای تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =

همچنین ببینید

بنر تسلیت دیجیتال موسسه خیریه نیکان ماموت

بنر تسلیت دیجیتال موسسه خیریه نیکان ماموت مؤسسه خیریه نیکان ماموت به شماره ثبت ۲۶۳۹۴ یک سا…