خانه اطلاعات علمی مطالب گوناگون شاد کردن روح مرده با نی و دف !
yadban pack

شاد کردن روح مرده با نی و دف !

۰
0
0

مداحی با نی و دف یا جاری شدن صدای قاری قرآن!

این روزها دیگر کسی حوصله گریه و زاری ندارد، این را مرد جوانی که پشت خط است و مدیر گروه مداحی نی و دف برای مراسم ترحیم است، می‌گوید و تأکید می‌کند که مراسم نباید طوری باشد که داغ دل صاحب عزا تازه شود!
به گزارش راجعون سایت تخصصی تشریفات ترحیم ، این روز ها همه چیز در حال تغییر کردن است.

حتی گرفتن مراسم ترحیم و ختم برای عزیزان حال و هوای متفاوتی نسبت به گذشته دارد !

در گذشته از جلو در هر خانه ای که داغدار بودند و عزیزی به تازگی از دست داده بودند رد میشدیم صدای قاری قرآن به گوش میرسید . اما امروز برای برگزاری مراسم ختم از مداحی با نی و دف استفاده میکنند و آوازه خوان و نوازنده به مراسم دعوت میکنند.

هزینه رزرو مداح با نی و دف برای برگزاری مراسم ترحیم

قیمت گروه‌های هنری نسبت به تجربه، استاد بودن نوازنده‌ها و البته محل مراسم متفاوت است و بین دویست تا پانصد هزار تومان هزینه دارد.

«حامد رضوان طلب» مدیر یکی از این گروه‌هاست که خودش کار مداحی و آوازخوانی را انجام می‌دهد، می‌گوید: آوازخوانی عرفانی به همراه سیستم صوتی حرفه ای دایناکورد ۵۰۰ هزار تومان و هر ساز اضافه (نی-دف-تار) ۲۵۰ هزار تمومان مازاد  هزینه دارد و معمولا برای ۴۵ دقیقه تا یک ساعت اجرای برنامه است.

«رضوان طلب» مدیر یکی از این موسسات است و پس از کلی تبلیغ کار و توضیح این که گروه برای هر مجلس دویست تومان دریافت می‌کند و معمولا دو نفر به محل اعزام می‌شوند می‌گوید: بهتر است برای مراسم حجله (کرایه حجله) هم داشته باشید. البته بعد از کمی پرس‌و جو می‌فهمید که قیمت ارسال حجله برای هر نقطه تهران متفاوت بوده .

«اگر راضی نبودید پول ندهید» این را «سعیدی» مدیر موسسه‌ای می‌گوید که چند گروه برای مراسم‌های مختلف دارد. توضیح می‌دهد: دو گروه داریم که یکی سیصد هزار تومان برای یک ساعت و نیم اجرای برنامه دریافت می‌کند و گروه دوم حرفه‌ای‌تر و کارکشته‌تر است و پانصد هزار تومان هزینه اش می شود. گروه دوم سابقه زیادی دارند و بارها در صدا و سیما اجرا کرده‌اند. سابقه کاری بالای ۲۵ سال دارند. حتی نوازنده‌ها هر کدام استاد این هنر هستند و تدریس می‌کنند.

آوازخوان هم به چند سبک مختلف مسلط است. اول مراسم دکلمه خوانی دارد و بعد کمی دشتی می‌خواهد و بعد هم اشعاری در مدح تازه‌گذشته!

سعیدی درباره نحوه اجرا هم حرف‌های جالبی می زند و می گوید: این روزها دیگر مراسم حالت مداحی‌های قدیمی را ندارد. نباید داغ دل صاحب غزا تازه شود. مراسم ما هم محترمانه و با پرستیژ است و هم همه از نحوه اجرا راضی‌اند. افراد همگی لباس یک دست که شامل کت و شلوار و کراوات است، می‌پوشند و تیپ و ظاهرشان کاملا امروزی است.

سعیدی درباره توقعات برخی از مشتریان هم می‌گوید: برخی دوست دارند تا افراد گروه سن خاصی بین ۲۷ تا ۳۳ سال داشته باشند و ظاهرشان خوب باشد. برخی هم دوست دارند تا گروه فقط اشعار حافظ و مولوی را بخوانند. بنابر این ما طبق درخواست شما کار می‌کنیم.

طبیعتا بیشتر از پول ،  آبروی مراسم برای ما مهم است. گروه ما مسلط است و خواندن را به صورت حرفه‌ای آموخته و مثل برخی گروه‌ها نیست که تجربی کار می‌کنند. دستگاه‌های موسیقی را می شناسند و کارهایشان تمرین شده است. برای عروسی‌های مذهبی و مولودی‌خوانی هم برنامه اجرا می‌کنند.افراد لباس یک دست می‌پوشند و مداح هم کت و شلوار به تن خواهد داشت؛ بنابراین، از تیپ و ظاهر افراد مطمئن باشید.

راجعون بزرگ ترین و مجرب ترین سایت تخصصی ارائه دهندگان خدمات ترحیم
درگذشت عزیزان، شرایط ویژه ای را ایجاد می نماید. ناگهانی بودن، ناآشنایی، شرایط روحی ناگوار و لزوم تداراکات سریع از ویژگیهای قالب این رخداد است. وب سایت راجعون سعی دارد تا با گرد آوری خدمات و اطلاعات مورد نیاز شما، حامی و همراه شما باشد.
جهت آشنایی با مجموعه خدمات مورد نیاز می توانید به بخش زیر مراجعه نمایید.

خدمات ترحیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + دو =