نماز شب اول قبر

6 خواندن دوم
۸۰
230
85,640
نماز لیله الدفن

نماز شب اول قبر – نماز وحشت

نماز شب اول قبر نام های دیگری نیز دارد که برخی از آن ها عبارتند از: نماز هدیه(صلاه الهدیه)، نماز شب دفن(نماز لیله الدفن) و نماز وحشت(صلاه الوحشت).

زمان خواندن نماز شب اول قبر 

«نماز لیله الدفن» را در هر موقع از شب اوّل قبر مى توان بجا آورد، ولى مناسبت تر است در اوّل شب، بعد از نماز عشا باشد و اگر دفن میّت به علّتى تأخیر بیفتد، باید نماز شب اول قبر را تا شب اوّل دفن او تأخیر اندازد.

شاید برای برخی از مسلمانان این سوال مطرح شود که اگر دفن کردن میّت به دلایل مختلفی در زمان لازم اتفاق نیفتد و به تأخیر بیفتد چه زمانی باید این نماز را به جای آورد، باید گفت که نمازگزار باید خواندن نماز شب اول قبر را تا هنگام دفن میّت به تأخیر بیندازد و در زمان مقرر بخواند.

سه روش برای خواندن نماز شب اول قبر(لیله الدفن) بیان شده است که نمازگزار می تواند به یکی از این روش ها عمل کند.

روش اول برای خواندن نماز شب اول قبر

برای خواندن نماز شب اول قبر باید پس از تکبیره الاحرام، سوره فاتحه الکتاب(حمد) و سپس آیت الکرسی را خواند.

برخی از علما گفته اند که آیت الکرسی را باید تا «هو العلی العظیم» خواند زیرا آن ها کافی دانسته اند و پس از آن نیازی به خواندن سوره توحید نیست.

پس از خواندن رکوع و سجده، در رکعت دوم باید سوره حمد را خواند و سپس باید ده مرتبه سوره قدر(اما انزلناه) خوانده شود.

نمازگزار هم باید پس از تمام شدن نماز شب اول قبر چنین بگوید:«اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر فلان» که به جای کلمه فلان، نام میت و پدرش گفته شود.

در این قسمت شاید این سوال مطرح شود که اگر نمازگزار نام پدر میّت را ندانست چه تکلیفی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در صورت ندانستن نام پدر میّت، می تواند نام آدم را بیان کند.

روش دوم برای خواندن نماز شب اول قبر

نمازگزار باید پس از تکبیره الاحرام، سوره حمد و سپس آیت الکرسی را تا «فیها خالدون» بخواند که بنابر احتیاط یک بار خوانده شود.

روش سوم برای خواندن نماز شب اول قبر

پیامبر اکرم(ص) در خصوص نماز شب اول قبر(لیله الدفن) فرموده اند که هیچ ساعتی در نزد میّت سخت تر از شب اول قبر نیست، پس بر مُردگان خود با صدقه دادن رحم کنید و اگر قدرت صدقه دادن وجود ندارد باید برای میّت دو رکعت نماز به جا آورد.

اول، نیت دو رکعت نماز شب اول قبر و سپس در رکعت اول باید سوره حمد خوانده شود و بعد از آن باید دو مرتبه سوره توحید خوانده شود.پس از رکوع و سجده، در رکعت دوم باید پس از حمد، ده مرتبه سوره تکاثر خوانده شود و پس از نماز چنین گوید:«اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلک المیت فلان ابن فلان (به جای فلان اول نام خود میت و به جای فلان دوم، نام پدرش گفته شود.)».

نماز شب اول قبر (نماز وحشت)

و سید بن طاوس از حضرت رسول ـ صلّی الله علیه و آله ـ روایت کرده که فرمود: نمی گذرد بر میّت ساعتی سخت تر از شب اول قبر، پس رحم نمایید مردگان خود را به صدقه، و اگر نیافتی چیزی که صدقه بدهی، پس یکی از شما دو رکعت نماز بخواند و در رکعت اول حمد یک مرتبه و سوره ی توحید دو مرتبه، و در رکعت دوم حمد یک مرتبه و سوره ی تکاثر ده مرتبه، و سلام دهد و بگوید: « اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلک المیت فلان بن فلان ». پس حق تعالی می فرستد همان ساعت هزار ملک به سوی قبر آن میت با هر ملکی جامه ای و حلّه ای ، و تنگی قبر او را وسعت دهد تا روز نفع صور عطا کند به نماز کننده به عدد آنچه آفتاب بر آن طلوع می کند حسنات، و بالا برده می شود برای او چهل درجه.[۳]

پرسش و پاسخ درباره خواندن نماز شب اول قبر :

پرسش : نماز وحشت را می توان به جماعت خواند؟

 

پاسخ: نمی شود.

 
پرسش : یک شخص می تواند چند نماز وحشت را برای یک میت بخواند؟
 
پاسخ: نمی تواند.

 
پرسش : کیفیت نماز وحشت (نماز شب اول قبر) ؟
 
پاسخ: دو رکعت است در رکعت اول بعد از حمد آیت الکرسی را تا « هم فیها خالدون » بنابر احتیاط واجب بخواند و در رکعت دوم بعد از حمد ده بار سوره قدر را بخواند و پس از اتمام نماز بگوید : « اللهم صل على محمد وآل محمد وابعث ثوابها إلى قبر فلان (به جای فلان نام شخص را بگوید) » .
و کیفتی دیگر برای نماز است که مختص به اولی شب فوت است (اگرچه دفن نشده باشد) و آن این است که : در رکعت اول بعد از حمد دو بار سوره توحید بخواند و در رکعت دوم بعد از حمد ده بار سوره تکاثر را بخواند و پس از اتمام نماز همان دعای ذکر شده را بگوید.

پرسش : چرا در شب اول قبر، باید دو رکعت نماز وحشت برای میت بخوانیم؟
 
پاسخ : نام صحیح نماز وحشت نماز لیله الدفن می‌باشد و جزء مستحبّات مؤکّد در آداب دفن میت است که روایات فراوانی در توصیه به‌آن وارد شده است. مرحله انتقال آدمی از عالم ماده به عالم برزخ، همانند انتقال او از عالم رحِم به عالم دنیا،‌با دردها و رنج‌های فراوان همراه است، بخشی از این دردها به دلیل آنست که او به دنیایی وارد می‌شود که قبلاً کوچکترین آشنایی با آن نداشته است،‌ قوانین حاکم بر آن عالم با قوانین حاکم بر عالم دنیا کاملاً متفاوت است، ‌علاوه بر این او در مسیر انتقالش از عالم دنیا به عالم برزخ مراحلی را از پشت سر گذاشته است که شاید حتی تصوّر دشواری و وحشت‌آفرینی آن برای ما غیرممکن باشد.
امام علی ـ علیه السلام ـ  در توصیف احوال ایشان می‌گوید: اگر شما بنگرید آنچه را که مردگان دیده‌اند، فریاد ناله سر خواهید داد و به لابه و زاری روی خواهید آورد و امر خداوند را اطاعت خواهید نمود، اما آنچه که ایشان دیدند از شما پنهان است و به زودی این پرده کنار خواهد رفت و شما نیز خواهید دید.
در کلام نورانی دیگر می‌گوید: «فغیر موصوفٍ ما نزل بهم،‌ اجتمعت علیه سکره الموت و حسرت الفوت» آنچه بر ایشان نازل شده توصیف شدنی نیست، سکرات مرگ و حسرت از دست دادن آنچه در دنیا داشتند بر ایشان جمع گردیده است.
از امام زین‌العابدین ـ علیه السلام ـ  نیز نقل است که: سه ساعت از سخت‌ترین لحظه‌های زندگی انسان است، ساعتی که در آن فرشته مرگ را می‌بیند و ساعتی که از قبرش بیرون می‌شود و ساعتی که در مقابل خداوند برای حساب حاضر می‌شود.
اگر این روایات را در کنار صدها روایت دیگر که در بیان احوال برزخیان و شداید که بر ایشان وارد می‌شود بگذاریم به عمق وحشت ایشان پی می‌بریم.
نماز وحشت یا نماز لیله الدّفن راهی است برای کاستن از این وحشت فراگیر و از مجاری رحمت خداوند است بر بنده‌ای که گرفتار آن سختی‌ها است. رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمودند که نماز هدیه شب اول قبر چنان در سرنوشت میّت و نمازگذار تأثیرگذار است که بعد از اداء نماز و هدیه ثواب آن برای میت، خداوند هزار ملک را به سوی قبر میت می‌فرستد که با هر کدام یک جامه زیبا است و در قبر او گشایش داده می‌شود و از تنگنا تا روز قیامت نجات پیدا می‌کند و برای نمازگزار نیز به اندازه آنچه که خورشید بر آن تابیده است حسنات داده می‌شود و چهل درجه بالا می‌رود.
تذکر این نکته نیز خالی از لطف نخواهد بود که عالم برزخ بر خلاف عالم آخرت که در آن رابطه انسان با دنیا کاملاً قطع می‌گردد، با عالم دنیا رابطه دارد و لذا حسنات و سیئات جاریه انسان بعد از مرگش نیز در سرنوشتش تأثیر می‌‌گذارد. به همین دلیل است که به گذاشتن باقیات الصالحات توصیه می‌شود و نیز توصیه شده است که وارث میت بعد از ایشان او را فراموش نکنند و تا می‌توانند به نیابت و به نیّت او حسنات و کارهای نیک انجام دهند. و اگر نبود این رابطه میان عالم برزخ و عالم دنیا، بدون شک نماز وحشت نیز وجهی نداشت.
 
تشریفات مجالس ترحیم
سایت راجعون مرجع تخصصی خدمات ترحیم و همچنین معرف شرکت های برگزارکننده تشریفات ترحیم می باشد. اگر شما به دنبال شرکتی برای برگزاری مراسمات سوگواری خود هستید، می توانید از طریق بخش “خدمات و تشریفات ترحیم” به لیست این شرکت ها دست یابید.
این خدمات شامل : سفارش اعلامیه، رزرو مسجد، کرایه اتوبوس، تامین پذیرایی، تاج گل، تالار پذیرایی و …

خدمات و تشریفات ترحیم
بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط راجعون ارائه خدمات ترحیم
بارگذاری بیشتر در احکام بعد از مرگ

۸۰ نظرات

 1. حامد نصیری

  مارس 14, 2022 در 7:58 ب.ظ

  سلام یک سوال داشتم اگه اسم پدر متوفی رو ندانیم چگونه براش لیله الدفن بخوانیم ؟؟؟

  پاسخ

 2. Zahra

  دسامبر 22, 2017 در 3:13 ب.ظ

  من تصمیم گرفتم هر شب این نماز رو برای هر کسی ک اون شب از دنیا رفته بخونم. امیدوارم هممون با دست پر از این دنیا بریم.آمین

  پاسخ

 3. علی

  سپتامبر 9, 2017 در 3:22 ب.ظ

  ممنون امشب شب اول مادربزرگم بود براش خوندم خداخیرتان دهد.

  پاسخ

 4. ع_ش-چ

  آوریل 10, 2017 در 4:43 ب.ظ

  سلام ۲۱/۱/۹۶ نمازها رابرای یکی از اقوام خواندم سایت شما تشکرمیکنم خداوند به شما اجر بدهد.

  پاسخ

 5. فاطمه

  فوریه 21, 2017 در 9:22 ب.ظ

  سلام. امروز ۳٫۱۲٫۹۵ چیزی نمونده به عید یکی از دوستای خوب و مظلومم مظلومانه به دیار باقی شتفات.روحش قرین آمرزش و رحمت الهی.
  خ.غریبی چه مظلومانه رفتی. برای شادی روحش فاتحه?

  پاسخ

 6. سیدصالح ارجمند

  ژانویه 10, 2017 در 4:00 ب.ظ

  باسلام…ان شاالله خداوند عاقبت شما به خیر کنه…چندین باره من ازمطالب شما استفاده کردم…واقعا ممنونم

  پاسخ

 7. مهدی قیطاسی ازایلام

  دسامبر 14, 2016 در 1:47 ق.ظ

  سلام برتمام بندگان مسلمان خدا و درود خدا بربندگان پاک … دستتون درد نکنه برای همین قدر راهنمایی که تو این سایت دادید أجرتون با اباعبدالله سیدالشهدا آقا امام حسین … فقط میتونم این پیشنهادو کنم این تبلیغاتتون رو با وسعت بیشتری همچنان ادامه بدید وهمه عزیزان رو تشویق کنید که خدا با صابران است. یا حق

  پاسخ

 8. Ramin

  دسامبر 13, 2016 در 1:50 ب.ظ

  عالیه

  پاسخ

 9. Ramin

  دسامبر 13, 2016 در 1:49 ب.ظ

  عااالیه خسته نباشید…رامین از همدان

  پاسخ

 10. Mehrdad i

  نوامبر 30, 2016 در 6:29 ب.ظ

  با عرض سلام وخسته نباشید
  با تشکر از مطلب خوبتون
  امروز دو تن از دوستان من که در حادثه قطار تبریز مشهد
  جزغاله شده بودند به خاک سپرده شدند

  پاسخ

 11. علی

  سپتامبر 23, 2016 در 4:48 ب.ظ

  با سلام و ممنون
  مادر بزرگ خوبم امروز۹۵/۶/۳۱ فوت کرد و مراسم دفنش انجام شد(بانو مرحومه بلقیس فرزند اسدالله ) خداوند رفتگان همه را بیامرزد التماس دعا دارم

  پاسخ

 12. حاج آقا اکبر رضائی

  سپتامبر 18, 2016 در 9:34 ق.ظ

  خداوند خیرتان دهد. یکی از دوستان روحانی من (بنام حاج آقا اکبر رضائی) از دنیا رفت و امروز(۲۸/۶/۱۳۹۵)در ساعت ۱۴ در بهشت زهرا بخاک سپرده شد. با راهنمایی خوب شما ، برای ایشان نماز شب اول قبر خواندم. انشاالله خداوند کریم بپذیرد و ضمن رحمت و خیر برای تازه گذشته، ما را نیز عاقبت بخیر نمایند. انشاالله

  پاسخ

 13. اسدالله دانشور

  سپتامبر 2, 2016 در 7:18 ب.ظ

  واقعا عالی هستن مطالب شما 
  انشاالله خدا شما راه حفظ کند 

  پاسخ

 14. محمد

  سپتامبر 2, 2016 در 10:54 ق.ظ

  با سلام خسته نباشید
  چرا این نماز وحشت رو بهتر و واضحه تر توضیح ندادید؟

  پاسخ

 15. نفس ۲

  جولای 3, 2016 در 10:48 ب.ظ

  مهرو ..نام پدر ابراهیم
  تاریخ..۱۳۹۵٫۴٫۱۳

  پاسخ

 16. هلیا

  جولای 2, 2016 در 3:06 ب.ظ

  عالی بود مرسی

  پاسخ

 17. شیما

  ژوئن 10, 2016 در 4:31 ب.ظ

  سلام ببخشید یک سوال داشتم واینکه توحید و قنوت هم داره این نماز ممنون میشم اگه جواب بدید

  پاسخ

  • مولود

   ژوئن 20, 2020 در 11:49 ق.ظ

   در خصوص سوره توحید در یکی از روشهای نماز شب اول دفن دو بلر سوره توحید میخوانند ولی در شکل رایجتر نماز شب اول دفن خواندن سوره توحید لازم نیست ولی بعضی گفتند بعد از ایه الکرسی یکبار توحید خوانده شود

   در باره قنوت در منابع و رسالات ندیدم ولی این سوال خودم هم بود بنظر من قنوت ماهیت مستحبی دارد و شیعیان معمولا در رکعت دوم نمازها قنوت میخوانند و در اینجا هم چه بهتر که در رکعت دوم قنوت بجا بیاریم و برای مرحوم دعا کنیم

   ضمنا اهل سنت در پایان برخی ازنمازهای مستحبی یک رکعت جداگانه بجا میارن که بعد از حمد و سوره یک قنوت طولانی شامل دعاهای مختلف قرآنی و خواسته های شخصی هست و به رکعت قنوت یا قنوت معروف هست

   پاسخ

 18. به نام خدا

  ژوئن 10, 2016 در 11:52 ق.ظ

  امروز۲۱خرداد۹۵
  نام میت:حبیب محبی

  پاسخ

 19. حافظی

  ژوئن 2, 2016 در 3:35 ب.ظ

  باسلام وتشکرازمطلبتون.ان شاءالله شب اول قبر مهدی فاطمه(عج)به فریادهمه مسلمین ومنتظرانش برسه.الهی آمین.
  اللهم عجل لولیک الفرج.

  پاسخ

 20. كوثر

  می 23, 2016 در 3:17 ب.ظ

  ممنونم بیاد مرگ همیشه هستم

  پاسخ

 21. حجت

  می 22, 2016 در 5:38 ق.ظ

  بیایید قدر هم را دراین دنیا بدانیم تا پس از مرگش ناراحت کمی وکاستی هایی که می توانستیم انجام دهیم و ندادیم رانخوریم . به امید پیروزی اسلام عزیز و ایران محبوبم . امین

  پاسخ

 22. كوثر

  می 20, 2016 در 2:35 ب.ظ

  خدا بیامرزد همه ما را ، فراموش می کنیم مرگ را ،خداوند طاهرقلی شکوهوند را مورد مغفرت خود قرار دهد امروز جمعه ۳۱ اردیبهشت به دیار باقی شتافت.الهم صل علی محمد و آل محمد

  پاسخ

 23. غلامرضا اسماعیلی

  می 20, 2016 در 12:21 ب.ظ

  با سلام . تشکر فراوان از شما جهت گذاشتن مطالب مفید

  پاسخ

 24. منم باید برم..

  می 16, 2016 در 9:39 ب.ظ

  اللهم صلی علی محمد وآل محمدوعجل فرجهم سلام…خداخیرتون بده.یکی از دوستان استادمون فوت کردند…خداوند ایشون وتمام رفتگان رو رحمتکنند.إن شاا … جمال مهدی فاطمه روببینیم و مسلمون از دنیا بریم صلوات ….استادمون ذکرخدارو خیلی تأکید داشتن …گفتن حتی سرکلاس نشستین بذارین دهانتون باذکر معطرباشه..یکی رو میشناخت ک چندین بار بین قرآن و ختم کرده بود با خودندش بین کلاس هاش..خداوند مارو با ائمه اطهار محشور کنه إن شااا…

  پاسخ

  • فرشته

   جولای 23, 2017 در 9:06 ب.ظ

   سلام من امشب نماز وحشت را برای عباس شاهی مداح امام حسین خوندم به امید ان که دیگران هم برا ما بخونن و ما هم با امام حسین و یاران و مداحان واقعیش محشور بشیم

   پاسخ

 25. منم باید برم...

  می 16, 2016 در 9:39 ب.ظ

  اللهم صلی علی محمد وآل محمدوعجل فرجهم سلام…خداخیرتون بده.یکی از دوستان استادمون فوت کردند…خداوند ایشون وتمام رفتگان رو رحمتکنند.إن شاا … جمال مهدی فاطمه روببینیم و مسلمون از دنیا بریم صلوات ….استادمون ذکرخدارو خیلی تأکید داشتن …گفتن حتی سرکلاس نشستین بذارین دهانتون باذکر معطرباشه..یکی رو میشناخت ک چندین بار بین قرآن و ختم کرده بود با خودندش بین کلاس هاش..خداوند مارو با ائمه اطهار محشور کنه إن شااا…

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =

همچنین ببینید

بنر تسلیت دیجیتال موسسه خیریه نیکان ماموت

بنر تسلیت دیجیتال موسسه خیریه نیکان ماموت مؤسسه خیریه نیکان ماموت به شماره ثبت ۲۶۳۹۴ یک سا…